Maroška vulkanska glina, znana tudi kot rhassoul, izvira iz gorovja Atlas. Podobno kot bentonitna glina lahko tudi maroška vulkanska glina pomaga pri nečisti koži in drugih težavah, povezanih s kožo – pa tudi pri težavah z lasmi. Vendar pa je maroška vulkanska glina še precej bolj cenjena. Nevarnost za razdraženo, izsušeno kožo in štrenaste lase je pri uporabi te vrste gline precej manjša.
Maroška vulkanska glina je zelo uporabna sestavine v domačih kozmetičnih pripravkih
Maroška vulkanska glina vsebuje ogromno mineralov, vključno s kalijem in magnezijem. Poleg tega lahko ustvari negativni naboj, kar poskrbi za zelo učinkovito odstranjevanje nečistoč.
V nadaljevanju vas čaka nekaj idej za uporabo maroške vulkanske gline »rhassoul« pri različnih težavah, povezanih s kožo in lasmi (upoštevajte, da ta vrsta gline ni primerna za uživanje).
Piling za odstranjevanje odmrlih kožnih celic
Za zdravo in lepo kožo je nujen občasni piling, ki poskrbi za odstranitev odmrlih kožnih celic, kar lahko prepreči/ublaži najrazličnejše kožne težave. Poleg tega piling spodbudi prekrvavitev, zato dobi koža zdrav sijaj.
Maroška vulkanska glina je odlična izbira za piling kože. Zaradi rahlo grobe teksture lahko učinkovito odstrani odmrle kožne celice, ne da bi kožo pri tem pretirano razdražila.
Za pripravo pilinga zmešajte 2 žlici maroške vulkanske gline, 70 gramov grenke soli in 60 mililitrov olja grozdnih pečk. Po želji pa lahko dodate še 10 kapljic eteričnega olja pomaranče. Sestavine zmešajte in z mešanico nežno, s počasnimi krožnimi gibi zmasirajte kožo na obrazu. Izperite s hladno vodo in nanesite vlažilno kremo.
Pomoč pri razširjenih in zamašenih porah
Če so vaše pore močno zamašene, vam svetujemo, da uporabite masko, pripravljeno iz 1 žlice maroške vulkanske gline in 2 kapljic eteričnega olja čajevca. Sestavinama dodajte čisto malo vode – toliko, da dobite pasto, ki jo nato nanesite na kožo. Ko se maska strdi, jo odstranite s hladno vodo. Maska bo iz por odstranila najrazličnejše nečistoče in poskrbela za to, da bo koža že na pogled precej čistejša.
Če pore na vašem obrazu niso zamašene, vendar vas moti, da so postale precej razširjene, pa svetujemo čiščenje kože z naravnim čistilnim sredstvom za obraz, pripravljenim iz 2 žlic maroške vulkanske gline, 50 gramov ovsenih kosmičev in 10 žlic eteričnega olja sivke. Sestavine zmešajte v kozarcu, ki ga zaprite s pokrovčkom. Pred čiščenjem obraza vzemite 1 žličko mešanice in ji dodajte nekaj kapljic vode, nato pa s pasto nežno očistite obraz.
Odprava prhljaja
Maroška vulkanska glina je odlična tudi za piling lasišča. Poskrbela bo za odstranitev odmrlih kožnih celic in nečistoč, obenem pa bo pomagala pri uravnavanju izločanja maščob. Tako je lahko med drugim koristna tudi v boju s prhljajem.
Če se spopadate s prhljajem, zmešajte 1 žličko maroške vulkanske gline, 2 žlički jabolčnega kisa in malce vode. Dobljena pasta ne sme biti niti pregosta niti preredka. Ko ste zadovoljni s konsistenco, dodajte še 7 kapljic eteričnega olja čajevca in vse skupaj ponovno premešajte. Masko nanesite na lasišče, nato pa jo po 10 minutah temeljito izperite.
Pomiritev razdražene kože
Za pomoč pri ekcemu oziroma atopijskem dermatitisu in drugih težavah, za katere je značilna vneta, razdražena koža, priporočamo kombiniranje maroške vulkanske gline s polnomastnim kokosovim mlekom. Glini preprosto dodajte toliko kokosovega mleka, da dobite pasto, ki jo nato nanesite na razdražena območja. Ko se pasta posuši, jo odstranite s hladno vodo.
Suhi šampon in maska za lase
Maroška vulkanska glina se lahko uporablja tudi kot osnova za naravni šampon, ki ne zahteva izpiranja (t. i. suhi šampon). Tako lahko podaljšate cikle med posameznimi umivanji las. Priporočamo, da maroško vulkansko glino kombinirate z marantino moko. Preprosto zmešajte ½ skodelice gline in ½ skodelice moke. Za lepši vonj lahko suhemu šamponu dodate še nekaj kapljic eteričnega olja sivke. Če so vaši lasje temni, pa uporabite še 1 žličko kakava v prahu. Mešanico vtrite v lase ob lasišču in pustite, da glina in moka absorbirata presežek maščob.
Za posebno mehke, sijoče lase, ki se ne vozlajo, pa priporočamo masko iz 2 žlic maroške vulkanske gline, 2 žlic kokosovega olja in 2 žlic agavinega sirupa. Masko nanesite na lase, posebno na konice. Počakajte 5–10 minut, nato pa jo odstranite s hladno vodo.
Kako lahko izdelate naravni šampon za lase iz maroške gline si oglejte v spodnjem videu.