Naš srčno-žilni oziroma kardiovaskularni sistem je izjemno zapleten. Vsak srčni utrip požene po naših žilah kri, bogato s kisikom, ki jo lahko nato čaka precej dolga pot do cilja, saj je naše ožilje dolgo skoraj 100.000 kilometrov. Poleg kisika po krvi do celic potujejo številna druga pomembna hranila, brez katerih ni dobrega zdravja … ali celo življenja!
Skrb za kardiovaskularno zdravje je torej vsekakor zelo pomembna. Vsaj na začetku se je smiselno omejiti predvsem na tri najpomembnejše vidike oziroma na vidike, od katerih je v največji meri odvisno zdravje našega srca in ožilja.
1. Obvladajte krvni tlak
Že rahlo kronično povišanje krvnega tlaka lahko dolgoročno povzroči ogromno škode. Če veste, da izmerjene vrednosti običajno niso optimalne, je vsekakor smiselno, da začnete ukrepati še danes. Za optimalen krvni tlak je nujno ustrezno razmerje med tremi elektroliti, in sicer kalcijem, magnezijem in kalijem. Običajno je posebno koristno povečanje vnosa kalija, ki ga najdete v živilih, kot so banane, sladki krompir in avokado. Po drugi strani pa se je treba izogibati čezmernemu vnosu natrija, kar v praksi pomeni predvsem izogibanje čezmernemu vnosu soli.
Pomagate si lahko tudi z različnimi (zeliščnimi) dodatki. Med najboljše dodatke za spopadanje s povišanim krvnim tlakom spadajo mačji krempelj (Uncaria tomentosa), glog, ingver, indijski trpotec (gre za odličen vir vlaknin, ki so nasploh zelo koristne za zniževanje krvnega tlaka), hibiskus, sezamovo olje in likopen (pomemben antioksidant v paradižniku).
Za uravnavanje krvnega tlaka je lahko zelo koristna tudi natokinaza – snov, ki se pridobiva iz tradicionalne japonske jedi natto (gre za jed iz fermentiranih sojinih zrn). Natokinaza je koristna tako za zniževanje sistoličnega kot za zniževanje diastoličnega krvnega tlaka.
Pozabiti pa ne smete niti na blage naravne diuretike, saj gre za pomembno skupino živil za zniževanje povišanega krvnega tlaka. Priporočamo pripravke iz peteršilja, zelene in regratovih korenin, pa tudi pogostejše uživanje živil, kot so kumare in šparglji.
Če kadite, poskušajte čim prej opustiti to navado, ki je problematična tako zaradi negativnega vpliva neposredno na krvni tlak kot zaradi negativnega vpliva na srčno-žilni sistem nasploh. Seveda pa se je dobro izogibati tudi alkoholu in čezmernemu vnosu kofeina.
Ker lahko k povišanemu krvnemu tlaku prispeva tudi stres, priporočamo, da si pomagate s sprostitvenimi tehnikami, za obvladovanje stresa in s tem posredno krvnega tlaka pa so lahko koristna tudi specifična zelišča (baldrijan, melisa, meta, sivka itn.).
In še dobra novica za ljubitelje čokolade: pri zniževanju krvnega tlaka si lahko pomagate tudi s čokolado, vendar to velja izključno za zmerno uživanje temne čokolade, ki vsebuje najmanj 70 odstotkov kakava. Za koristi čokolade naj bi bili zaslužni predvsem flavonoidi, ki pripomorejo k razširitvi žil.
2. Povečajte kardiovaskularno moč
Krepitev srčno-žilnega sistema, še posebej srčne mišice, je izjemno pomembna za preprečevanje najrazličnejših težav, povezanih s srcem in ožiljem. Najboljša metoda za krepitev srca in ožilja je redna telesna aktivnost, pri čemer pa morate upoštevati, da niso vsi pristopi enako učinkoviti.
Počasni sprehodi so lahko sicer koristni za zdravje in dobro počutje, toda za optimalen učinek je potreben nekoliko hitrejši srčni utrip. Seveda pa pri intenzivnosti ne smemo pretiravati; pomembno je, da se pravočasno ustavimo in svojemu telesu zagotovimo tudi dovolj počitka. Številni strokovnjaki so zato prepričani, da so za krepitev srčno-žilnega sistema posebno koristni t. i. intervalni treningi. Ti namreč temeljijo prav na izmenjavi intenzivne vadbe in počitka.
Trening začnite s 5-minutno počasno do zmerno intenzivno hojo (tempo postopoma stopnjujte). Sledi naj 5 minut hitre hoje. Nato začnite teči in tecite približno 30–120 sekund, dokler vam ne začne zmanjkovati sape. Ko ne zmorete več, se ustavite. Sledi naj 60–180 sekund zmerno intenzivne hoje. Nato cikel ponovite dvakrat ali trikrat, pri čemer izpustite prvi korak.
3. Zaščitite žile pred škodljivim holesterolom
Prevelika količina holesterola v krvi poveča tveganje za srčni infarkt in kap. Pri tem morate upoštevati, da poznamo več vrst holesterola in da niso vse vrste problematične. Škodljiv je predvsem t. i. LDL-holesterol, medtem jo je lahko HDL-holesterol zelo koristen.
Eden od najkoristnejših ukrepov za zaščito ožilja pred škodljivim holesterolom je povečanje vnosa topnih prehranskih vlaknin. Odličen vir topnih vlaknin je že omenjeni indijski trpotec. Ta torej ne pomagamo samo pri povišanem krvnem tlaku, ampak tudi pri previsokih vrednostih LDL-holesterola.
Pri uravnavanju holesterola si lahko uspešno pomagate tudi s pogostejšim uživanjem česna. Ta navada obenem pripomore k boljši prekrvavitvi in k preprečevanju težav s povišanim krvnim tlakom. Pomagate si lahko tudi s prehranskimi dopolnili, ki vsebujejo izvlečke, pridobljene iz česna.
Zelo koristen dodatek za preprečevanje povišanih vrednosti LDL-holesterola oziroma za lajšanje tovrstnih težav, če so se že pojavile, so tudi omega-3-maščobne kisline, ki hkrati prispevajo k povečanju količine dobrega, tj. HDL-holesterola v krvi. Poleg tega pa so omega-3-maščobne kisline zelo pomembne za preprečevanje kroničnih vnetij, ki so med drugim zelo nevarna tudi za žile.