Povišan krvni tlak ali hipertenzija je pomemben dejavnik za razvoj srčno-žilnih bolezni. Z zniževanjem povišanega krvnega tlaka je mogoče zmanjšati tveganje za pojav možganske, srčne kapi in srčnega popuščanja, pomoč pa lahko poiščemo tudi v naravi.
Najpomembnejšo vlogo sicer igrajo zdrava prehrana z omejevanjem soli, hujšanje pri ljudeh s čezmerno telesno težo in izogibanje stresnim situacijam. Pomembno je, da se osredotočimo na uravnoteženo prehrano in v svoj vsakdan vključimo gibanje. Tudi narava ponuja veliko rešitev, za podporo lahko posežemo po zdravilnih rastlinah.
- Zelišča, ki delujejo kot diuretiki,povečajo izločanje vode iz ledvic, to so npr. njivska preslica, kopriva, breza, zlata rozga, korenina navadnega gladeža, vednozeleni gornik, peteršilj ali luštrek.
- Na tonus žil vplivajo denimo česen, čemaž, čajevec, plodovi gloga (ti povečajo črpalno moč srca), limonska trava, črnika ali zamorska kumina (izvlečki semen; ugodno vpliva tudi na krvni sladkor in raven holesterola), listi bele omele, kapucinke, koriander, bazilika in kardamom.
- Razvoj ateroskleroze zmanjšujejo koprive (korenine in nadzemni poganjki), listi artičoke, listi borovnice, česen in čemaž.
- Posredno na krvni tlak vplivajo tudi rastline, ki pomirjajo, na primer baldrijan in melisa.
Izvleček oljčnih listov dokazano znižuje tlak v krvnih žilah, podoben učinek pa ima tudi oljčno olje. Listi oljke namreč vsebujejo antioksidant oleuropein, ki izkazuje antiaterogeno delovanje – deluje vazodilatorno, s tem uravnava krvni tlak in tako preprečuje agregacijo trombocitov. Deluje tudi protivnetno in protitumorno.
Prav tako lahko pri povišanem krvnem tlaku s svojim učinkovitim delovanjem pomaga izvleček bele omele. Januarja jo odrežemo z drevesa in posušimo na suhem in zračnem mestu. Iz 3 kg svežih listov dobimo približno 1 kg suhih. Iz listov in vejic si pripravimo čaj ali tinkturo za krepitev srca in blaženje krčev mišic. Obenem je tudi blag diuretik (pospeši izločanje urina), pomirja glavobole in znižuje krvni tlak, izboljša storilnost in pozitivno vpliva na naše počutje, saj spodbuja proizvodnjo betaendorfina (hormona sreče). Vpliva na mnoge tegobe današnjega sveta, kot so stres, nervoza, razdražljivost, nemir in depresija.
Glog vsi dobro poznamo in ga v prvi vrsti uporabljamo za uravnavanje srčnega ritma, vendar pa ne smemo pozabiti, da glogov čaj pomaga tudi pri uravnavanju krvnega tlaka. Glog namreč vpliva na moč krčenja srčne mišice in izboljšujejo njeno prekrvitev.

1. Čajna mešanica
Sestavine:
- vrela voda
- listi in cvetovi gloga
- listi oljke
- zeli njivske preslice
- zeli bele omele
- listi navadne melise
1–2 žlički čajne mešanice (zmešamo enake deleže posameznih rastlin) prelijemo s skodelico vrele vode (200 ml), dobro premešamo, pokrito pustimo stati 10–15 minut in precedimo. Spijemo 2–3 skodelice na dan.
2. Tinktura bele omele
Sestavine:
- 60 g bele omele
- 2 dcl 70-odstotnega alkohola
- 1 dcl destilirane vode
Sesekljano posušeno belo omelo damo v steklenico, prilijemo alkohol in destilirano vodo. Dobro zapremo in pretresemo. 10 dni pustimo stati na toplem mestu, vsak dan večkrat pretresemo, po tem času precedimo ter shranimo v suhem, temnem in hladnem prostoru. Približno 30–40 kapljic tinkture zmešamo z malo vode, uživamo pred jedjo, od 2- do 3-krat na dan.

3. Prašek bele omele
Dobro posušene in zdrobljene liste bele omele zmeljemo v droben prah. Vzemite od 2- do 3-krat na dan za noževo konico praška, pomešanega z vodo ali mlekom.
4. Čajna mešanica
Sestavine:
- 1 l vrele vode
- 1 žlica na drobno narezanega stebla baldrijana
- 2 žlici drobno sesekljanega česna
- 3 žlice listov in cvetov gloga
V posodo damo vsa zelišča, mešanico prelijemo z vrelo vodo in po dveh urah precedimo. Pijemo po 1 skodelico nesladkanega čaja pred zajtrkom, kosilom in večerjo. Po njih pa spijemo po eno skodelico čajne mešanice, sladkane z medom.