V preteklosti je bil za spremljanje količine sladkorja v krvi nujen odvzem vzorca krvi. Ljudje s sladkorno boleznijo so bili tako prisiljeni, da se večkrat dnevno zbodejo v prst. Merilniki glukoze za domačo uporabo, ki temeljijo na tem principu, so še vedno zelo razširjeni, vendar je obenem na voljo tudi naprednejša tehnologija, ki ne zahteva zbadanja oziroma uporabe vzorca krvi. Gre za merilnike za neprekinjeno oziroma kontinuirano spremljanje glukoze brez bolečine, ki delujejo s pomočjo senzorjev. Senzor se običajno pritrdi na roko ali trebuh. Zazna lahko količino glukoze v medcelični tekočini, kar je lahko zelo koristen podatek za diabetike.
Toda čeprav so bili tovrstni merilniki v osnovi zasnovani za osebe s sladkorno boleznijo, jih vedno pogosteje uporabljajo tudi ljudje, ki nimajo tovrstnih težav, podobno kot na primer pametne ure. Redno spremljanje sladkorja v krvi lahko namreč zagotovi boljši vpogled v zdravstveno stanje. Posebno koristno je za razumevanje individualnega odziva na različna živila. Tako so možne prilagoditve prehrane, kar poskrbi za boljše zdravje in počutje.
Metabolično zdravje, diabetes in prednosti naprednejših merilnikov
Metabolično zdravje je nedvomno izjemno pomemben element splošnega zdravja. Pri tem sta ključna glukoza in inzulin. Zaužita hrana se v telesu razgradi na različne komponente. Ena izmed najpomembnejših je seveda glukoza. Ta vstopi v krvni obtok in s tem signalizira trebušni slinavki, naj začne sproščati inzulin. Kot vam je najbrž znano, je inzulin hormon, ki je nujen za to, da lahko celice izkoristijo glukozo v krvnem obtoku in jo uporabijo kot vir energije (morebiten presežek pa se uskladišči v jetrih v obliki glikogena).
Če telo ne proizvede dovolj inzulina ali če se zmanjša občutljivost celic na inzulin (gre za zaplet, ki je znan kot inzulinska rezistenca), ostane raven sladkorja v krvi povišana, kar lahko privede do težav. Tako je zelo priporočljivo, da ljudje s sladkorno boleznijo redno spremljajo stanje krvnega sladkorja, saj lahko tako po potrebi hitro ukrepajo. Če ugotovijo, da je raven sladkorja močno povišana, lahko na primer uporabijo inzulinsko injekcijo, če se količina sladkorja nenadoma nevarno zniža (t. i. hipoglikemija), pa si lahko pomagajo s sladkim bombončkom, žlico sladkorja, sadnim sokom ipd.
Senzorji za neprekinjeno merjenje krvnega sladkorja so lahko posebno koristni za vse, ki morajo uporabljati inzulinsko črpalko. Nekateri merilniki, ki spadajo v to skupino, se lahko namreč povežejo s črpalko, kar omogoči samodejno prilagajanje odmerka inzulina.
Z merilniki glukoze do boljšega razumevanja lastnega telesa
Senzor je pri merilnikih, namenjenih kontinuiranemu spremljanju krvnega sladkorja, praviloma povezan s sprejemnikom, ta pa običajno pošilja informacije pametnemu telefonu oziroma posebni aplikaciji. Informacije se redno osvežujejo, kar omogoča hitre prilagoditve (samodejne ali ročne).
Diabetiki, ki uporabljajo tovrstne merilnike, obenem lažje ugotovijo, katera živila jim povzročajo največ težav, in poskrbijo za ustrezne prilagoditve jedilnika, s čimer preprečijo prevelika nihanja krvnega sladkorja. Prav možnost dostopa do tovrstnih podatkov pa je tudi razlog, zaradi katerega se za uporabo merilnikov odloča tudi vedno več tistih, ki ne spadajo med populacijo s sladkorno boleznijo. Dobro je namreč, da vemo, katera živila lahko telo prebavi, ne da bi to povzročilo abnormalna nihanja krvnega sladkorja in inzulina. To omogoča prilagoditve, s katerimi zmanjšamo nevarnost za resnejše zdravstvene težave, vključno z razvojem sladkorne bolezni.
Koristi uporabe tovrstnih merilnikov pa niso samo dolgoročne. Če vemo, kako sestaviti jedilnik, da preprečimo pretirana nihanja krvnega sladkorja, se lahko izognemo pogosti utrujenosti, nenadnim napadom lakote in sorodnim težavam.