Wellness rastline, ki smo jih bodisi srečevali vsak dan ali pa so za nas nekaj povsem novega, so tiste rastline, ki združujejo prijetno s koristnim. Njihovi plodovi so vir dobrodošlih hranilnih snovi in rudnin za naše telo, njihov način razrasti, oblika listov, cvetovi in seveda tudi plodovi pa dajejo okrasni čar našemu zunanjemu bivalnemu okolju.
V deželah daljnega vzhoda, vključno z odmaknjenimi civilizacijami na drugih celinah, so »wellness rastline« uporabljali že pred več kot 1000 leti. Z njihovo uporabo oziroma uživanjem delov teh rastlin so si ljudje krepili življenjsko moč, utrjevali odpornost, podaljševali mladost in še bi lahko naštevali. Če njihova uporaba sega v tako dajnje čase, potem ni dvoma, da lahko koristijo tudi nam tukaj in zdaj. Tovrstne rastline so lahko v vrtu bodisi dopolnitev obstoječi ureditvi, lahko pa predstavljajo le akcent v prostoru. Pomembno je, da se o njih še dodatno podučimo, predvidimo zanje primerno mesto in jih nemudoma uvrstimo v svojo zbirko vrtnih rastlin.
Nekaj teh rastlin zagotovo poznate, saj mednje sodijo:
- kaki (Diospyros kaki)
- smokva (Ficus carica)
- granatno jabolko (Punica granatum)
- oljka (Olaea europaea)
- pinija (Pinus pinea)
- pistacija (Pistacia chinensis).
Na vrtu in v parku si omenjene rastline lahko privoščijo le v mediteranskem okolju, v osrednjem delu Slovenije pa jih lahko za »dušo« gojimo kot posodovke, čeprav se pojavljajo mikrolokacije, kjer jim ni hudega in prav dobro prezimijo in uspevajo.
Tiste, ki jih poznamo in brez težav prezimijo na prostem in uspevajo tudi v osrednjem delu Slovenije, so:
- sladkorni javor (Acer saccharum)
- šmarna hrušica (Amelanchier ovalis)
- nešplja (Mespilus germanica)
- navadni brin (Juniperus communis)
- hmelj (Humulus lupulus)
- murva (Morus sp).
Ne nazadnje prav tako prezimno trdne rastline, a z eksotičnim pridihom in mistično noto, so:
- aronija (Aronia pruifolia)
- goji jagoda (Lycium barbarum)
- medena jagoda (Lonicera cerulea)
- kamčatska borovnica (Lonicera kamtschatica)
- jagoda petih okusov (Schisandra chinensis).
Veliko je teh rastlin in dajejo nam številne možnosti. Kot lahko z biblijskimi rastlinami ustvarimo »biblijski vrt«, tako lahko z wellness rastlinami ustvarimo »vrt dobrega počutja«.
Če jih dopolnimo še z zelišči in dišavnicami, pa je to lahko zmagovalna kombinacija pri urejanju uporabno-okrasnega vrta.
Zima je čas, da o svojem vrtu razmislimo in načrtujemo dopolnitve oziroma spremembe, ki jih začnemo izvajati spomladi. Posadimo lahko izhodiščno drevo; naj bo to recimo sladkorni javor ali pinija, če živimo v Sredozemlju, povešava murva bo čudovit osamelec, vertikalo lahko popestrimo z zanimivima ovijalkama, kot sta hmelj in jagoda petih okusov. Številne so možnosti za zanimivo dopolnitev z visokimi grmi, kamor spadajo aronija, šmarna hrušica, smokva grmičaste razrasti. Za nizko podrast lahko uporabimo medene jagode, kamčatsko borovnico, goji jagode in brin.
Z občutkom načrtovan in skrbno negovan vrt dobrega počutja je idealna in harmonična celota. Zanimiv je lahko skozi vse leto, koristni plodovi pa bodo tisti gurmanski priboljški, ki nas bodo ob ustrezni izbiri rastlin razveseljevali od pomladi do konca vegetacijske dobe. Ustvarjajmo! Bodimo vrtnarski navdušenci! Naj bosta tudi vaš vrt ali kotiček v vrtu ali na balkonu oaza »dobrega počutja«.