Ali ste se že kdaj počutili, ko da vas v prsih že tišči, a kašelj preprosto ne odneha? Vsi smo že kdaj doživeli dolgotrajen kašelj. Ko zbolimo za prehladom ali gripo, kašelj pogosto ostane še nekaj tednov po tem, ko se ostali simptomi že zdavnaj izvenijo. Prav tu pa pride na pomoč timijanov sirup za izkašljevanje. Ta naravni pripravek, ki ga mnogi hvalijo kot rešitev za dražeč kašelj, prinaša olajšanje in pomaga očistiti dihalne poti.
Kaj je timijanov sirup?
Timijanov sirup za izkašljevanje je naravni pripravek, ki temelji na zdravilnih lastnostih timijana, rastline, ki jo poznamo že stoletja. Timijan (Thymus vulgaris) je zelišče, ki se pogosto uporablja v kulinariki, vendar ima tudi številne zdravilne lastnosti. Zaradi svojih antibakterijskih, protivirusnih in protivnetnih učinkov je timijan postal priljubljena sestavina v naravnih zdravilih, zlasti za lajšanje kašlja in težav z dihalnimi potmi.
Kako deluje timijanov sirup?
Timijanov sirup deluje tako, da pomirja razdraženo grlo in spodbuja izkašljevanje. Ko kašljamo, naše telo poskuša odstraniti odvečno sluz iz dihalnih poti. Timijanov sirup pomaga pri tem procesu, saj zmanjšuje gostoto sluzi, hkrati pa deluje pomirjevalno na grlo. To pomeni, da boste manj kašljali, ko pa boste, bo izkašljevanje učinkovitejše. Sirup je naravna alternativa sintetičnim zdravilom, ki pogosto vsebujejo močne kemikalije z možnimi stranskimi učinki.
Zakaj izbrati naravni sirup za izkašljevanje?
Zakaj bi posegali po sintetičnih zdravilih, ko pa nam narava ponuja tako učinkovito rešitev? Naravni sirupi, kot je timijanov, niso le nežnejši do telesa, ampak tudi okolju prijaznejši. Veliko komercialnih zdravil vsebuje umetne sestavine, konzervanse in sladkorje, ki lahko dolgoročno negativno vplivajo na naše zdravje. Timijanov sirup pa je naraven, brez nepotrebnih dodatkov in zato primeren za vse starostne skupine, tudi otroke.
Kako pripraviti timijanov sirup
Če imate radi naravne rešitve, potem je priprava timijanovega sirupa doma nekaj, kar boste želeli poskusiti. Potrebujete le nekaj osnovnih sestavin: svež timijan, med, vodo in limonin sok. Priprava je enostavna:
- V majhni posodi zavrite vodo in dodajte sveže vejice timijana.
- Pustite, da vre nekaj minut, nato pa odstranite iz ognja in pustite, da se nekoliko ohladi.
- Precedite tekočino, da odstranite zelišča, nato pa dodajte med in limonin sok.
- Mešajte, dokler se med popolnoma ne raztopi, nato pa sirup prelijte v steklenico.
Domač timijanov sirup lahko hranite v hladilniku do enega meseca. Uživajte ga po potrebi, kadar vas muči kašelj ali želite okrepiti imunski sistem.
Pravilna uporaba in odmerjanje
Za najboljše rezultate je pomembno, da timijanov sirup uporabljate pravilno. Odrasli lahko vzamejo eno do dve čajni žlički sirupa trikrat na dan, medtem ko je za otroke priporočljiv manjši odmerek, na primer pol čajne žličke. Najbolje je, da sirup zaužijete po obroku, saj lahko deluje tudi pomirjevalno na želodec. Pomembno je, da se držite priporočenih odmerkov in ne prekoračite dnevne količine, saj lahko prekomerno uživanje povzroči želodčne težave.
Varnost in morebitni stranski učinki
Čeprav je timijanov sirup naraven, to ne pomeni, da ne more povzročiti neželenih učinkov. Pri nekaterih ljudeh lahko povzroči alergijske reakcije, zlasti pri tistih, ki so občutljivi na timijan ali druge rastline iz družine Lamiaceae. Prav tako se je potrebno posvetovati z zdravnikom, preden sirup uporabljate, če jemljete druga zdravila ali imate kronične zdravstvene težave. Uporaba sirupa med nosečnostjo in dojenjem se prav tako odsvetuje brez posveta z zdravnikom.
Timijanov sirup za otroke
Otroci so še posebej dovzetni za prehlade in kašelj, zato je timijanov sirup odlična izbira za naravno pomoč pri lajšanju simptomov. Zaradi njegovega blagega delovanja je primeren tudi za otroke, vendar je pomembno, da se držite priporočenih odmerkov. Okus medu in limone bo za otroke verjetno dober, kar olajša njegovo uporabo. Vendar pa ga ne smete uporabljati pri dojenčkih, mlajših od enega leta, zaradi prisotnosti medu, ki lahko vsebuje bakterijo Clostridium botulinum.
Izkušnje uporabnikov
Uporabniki pogosto poročajo o hitrem olajšanju kašlja po uporabi timijanovega sirupa. Mnogi ga opisujejo kot “rešitev iz narave”, ki jim pomaga pri obvladovanju dolgotrajnega kašlja, zlasti v zimskih mesecih. Eden izmed uporabnikov je dejal: “Timijanov sirup me je rešil, ko sem po tednih suhega kašlja končno našel nekaj, kar deluje.” Poleg tega mnogi cenijo, da je naraven in brez stranskih učinkov, ki jih lahko povzročijo sintetična zdravila.
Zdravilne lastnosti timijana
Timijan vsebuje visoko raven timola, aktivne sestavine, ki ima močne antiseptične lastnosti. Poleg timola timijan vsebuje tudi flavonoide, ki pomagajo sprostiti dihalne poti in zmanjšati vnetje. Zaradi teh lastnosti timijan deluje kot naravni ekspektorans, kar pomeni, da pomaga pri redčenju sluzi in olajša izkašljevanje. Ali ste vedeli, da so že stari Egipčani uporabljali timijan za balzamiranje, Grki pa za zdravljenje okužb?
Eterični olji materine dušice ali timijana v timijanovem sirupu spodbuja izkašljevanje in čiščenje dihalnih poti. Poleg tega zelišči blažita napenjanje in lajšata izločanje vetrov, zato ju uporabljamo tudi kot začimbo. Slovenci raje kot timijan v te namene nabiramo materino dušico, čeprav je timijan morda učinkovitejši.
Botaniki niso enotni pri razvrščanju materine dušice in timijana. V farmaciji ju obravnavamo kot dve samostojni vrsti, čeprav ni popolnoma jasno, ali sta res tako različna, da bi si zaslužila uvrstitev v dve vrsti in gre v resnici le za podvrsti. Obe vrsti sodita v družino ustnatic (Lamiaceae), za katero je značilna prisotnost žlez z eteričnim oljem. Eterično olje je zmes v vodi netopnih učinkovin, ki so hlapne in imajo značilen vonj.
Materina dušica (Thymus serpyllum) je poimenovana tudi divji timijan in je pravzaprav sorodnica timijana (Thymus vulgaris), znanega kot gojena, vrtna rastlina. Materina dušica uspeva v naravi, na sončnih travnikih, tudi na Krasu in v visokogorju. Sodi med najbolj znane in uporabljane zdravilne rastline v naši deželi. Nabiramo cvetočo zel, Serpylli herba, ki ima rožnate cvetove, botanično pa je, kot smo že omenili, težko določljiva. Znani so številni kemotipi, odvisni tudi od rastišča in podnebnih pogojev, ki se med seboj razlikujejo po sestavi eteričnega olja in posledično po vonju. V farmaciji uporabljamo tudi eterično olje, ki ga iz zeli pridobivamo z destilacijo z vodno paro. V Sloveniji bolj cenimo divje rastočo materino dušico kot timijan.
Vrtni timijan (Thymus vulgaris) pri nas raste kot gojena, vrtna rastlina, v Sredozemlju pa uspeva skupaj s številnimi vrstami v naravi. Spada med izjemno priljubljene zdravilne rastline, zato ga gojijo na plantažah po Evropi, v Afriki, Izraelu in v Združenih državah Amerike. V zdravilske namene uporabljamo zel (Thymi herba) in eterično olje (Thymi aetheroleum), ki ga pridobivamo z destilacijo z vodno paro. Eterični olji materine dušice in vrtnega timijana se po sestavi razlikujeta, njune učinkovine pa so precej spremenljive. V materini dušici najdemo eterično olje z linaloolom in karvakrolom, timola, ki je antiseptik in pomemben pri uporabi droge v farmaciji, pa je malo (od enega do štirih odstotkov).
Eterično olje vrtnega timijana pa vsebuje predvsem timol (30 do 70 odstotkov) in karvakrol (3 do 15 odstotkov). Timijan je primernejša in učinkovitejša zdravilna rastlina za pripravo zdravilnih čajev in sirupa kot materina dušica, vendar pa v ljudskem zdravilstvu slednjo bolj uporabljajo. Sestava eteričnega olja je zelo spremenljiva, zgodi se, da rastlina spomladi vsebuje več karvakrola, pozneje pa več timola. Timol lahko iz eteričnega olja kristalizira v obliki brezbarvnih kristalov pekočega okusa, ki dišijo po timijanu oziroma pravilneje, timijan diši po timolu. Timol je močan antiseptik in je lahko v večjih količinah strupen.
Eterični olji materine dušice in timijana delujeta kot ekspektorant, kar pomeni, da spodbujata izločanje redke sluzi v bronhijih in spodbujata središče za kašelj. Posledica je izkašljevanje in čiščenje dihalnih poti. Ugotovili so tudi, da timol širi dihalne poti in tako še dodatno vpliva na izločanje goste sluzi. Timijan in materina dušica delujeta tudi karminativno, blažita napenjanje in olajšujeta izločanje vetrov, zato ju uporabljamo tudi kot začimbo. Pri uporabi eteričnega olja timijana in pripravkov v obliki mazil, ki ga vsebujejo, moramo biti previdni pri uporabi pri dojenčkih in majhnih otrocih. Takšnih pripravkov ne smemo nanašati na obraz ali pod nos, ker lahko, podobno kot kafra in mentol, povzročijo refleksno zoženje dihalnih poti.
V čajnih mešanicah za izkašljevanje materino dušico ali timijan kombiniramo s korenino jegliča, listi poprove mete, plodovi komarčka, kumine ali janeža, z listi melise ali z listi ozkolistnega trpotca. Receptov za takšne mešanice je obilo v poljudni literaturi o zdravilnih rastlinah. Iz alkoholnega izvlečka timijana lahko izdelamo tudi timijanov sirup.