Endometrioza je bolezen, za katero je znaฤilen rast tkiva, podobnega tkivu v maternici oziroma tkivu, ki prekriva notranjo plast maternice, zunaj materniฤne votline. Za zanesljivo diagnosticiranje endometrioze je potreben laparaskopski poseg. Za zdaj na ลพalost ลกe ni na voljo zdravila za endometriozo. Zdravniki se tako osredotoฤajo predvsem na lajลกanje simptomov, na primer z nesteroidnimi protivnetnimi zdravili
ฤeprav je endometrioza zelo pogosta teลพava, se o njej ลกe vedno ne govori veliko, zato je z boleznijo povezanih precej zmotnih prepriฤanj. V nadaljevanju tako izpostavljamo nekaj najpogostejลกih zmot, povezanih z endometriozo.
Ali je endometrioza nujno povezana z neplodnostjo?
Ob besedi ยปendometriozaยซ marsikdo najprej pomisli na neplodnost oziroma na teลพave z zanositvijo. Drลพi sicer, da lahko endometrioza oteลพi spoฤetje (izsledki ลกtudij kaลพejo, da naj bi se s teลพavami z zanositvijo spopadalo pribliลพno 30โ50 odstotkov vseh oseb z endometriozo), vendar pa to nikakor ne pomeni, da zaradi endometrioze ne boste mogli zanositi. Znani so primeri hude oblike endometrioze, ki ni povzroฤala resnejลกih teลพav s plodnostjo, po drugi strani pa tudi primeri relativno blage oblike endometrioze, ki je moฤno oteลพila pot do zanositve. Tu moramo omeniti ลกe enega od mitov, povezanih z endometriozo, in sicer prepriฤanje, da lahko noseฤnost odpravi teลพavo. Kot omenjeno, popolna ozdravitev ni mogoฤa, povezava med noseฤnostjo in intenzivnostjo simptomov endometrioze pa je zelo individualna. Vฤasih postanejo simptomi med noseฤnostjo resniฤno manj intenzivni, spet v drugih primerih pa se lahko stanje med noseฤnostjo ลกe poslabลกa.
Ali so boleฤe menstruacije pri endometriozi neizogibne?
Drลพi, da so boleฤe menstruacije eden od zelo pogostih simptomov endometrioze, vendar je treba tudi tu upoลกtevati, da ima lahko oseba endometriozo, ne da bi to povzroฤalo hude boleฤine med menstruacijo. Pri nekaterih osebah so bolj izrazite druge oblike boleฤine, na primer boleฤina v ฤrevesju ali boleฤina med ovulacijo, nato pa so tu ลกe primeri, ko boleฤina niti ni prisotna, med katerimi lahko najdemo celo primere zelo hude endometrioze. Verjetnost za boleฤine v predelu trebuha je sicer pri osebah z endometriozo kar pribliลพno 13-krat veฤja kot pri osebah, ki nimajo tovrstnih teลพav.
Histerektomija kot reลกitev?
Delna ali popolna kirurลกka odstranitev maternice, znana tudi kot histerektomija, je ena od moลพnosti za ublaลพitev simptomov endometrioze. Osebe, ki se odloฤijo za ta korak, so veฤinoma precej zadovoljne z uฤinkom, vendar se morate zavedati, da ne gre za 100-odstotno zanesljivo reลกitev. Simptomi se lahko namreฤ po operaciji vrnejo. Upoลกtevati je namreฤ treba, da je endometrioza povezana z estrogenom, ki nastaja v jajฤnikih, ne v maternici. (Delna) odstranitev maternice torej ne vpliva neposredno na estrogen.
Ali je za endometriozo kriv preseลพek estrogena v telesu?
Kot omenjeno, je endometrioza povezana z estrogenom, vendar to ne pomeni, da so poviลกane vrednosti estrogena neposreden krivec za teลพave. Kljub temu pa lahko pri spopadanju z endometriozo v nekaterih primerih pomagajo zdravila, ki blokirajo estrogen. Po drugi strani pa je mogoฤe simptome endometrioze vฤasih ublaลพiti tudi s kontracepcijskimi tabletami. Zaradi razliฤnih odzivov na zdravila je pomemben personaliziran pristop.
Ali sta menopavza in endometrioza nezdruลพljivi?
Prepriฤanje, da je endometrioza bolezen, ki je vezana izkljuฤno na rodno dobo, je moฤno razลกirjeno, vendar pa praksa kaลพe nekoliko drugaฤno sliko. Strokovnjaki tako ocenjujejo, da se simptomi endometrioze v pribliลพno 2โ5 odstotkih vseh primerov pojavljajo tudi po vstopu v menopavzo. Prav tako pa ni povsem nemogoฤe, da se simptomi endometrioze prviฤ pojavijo ลกele v menopavzi oziroma da je endometrioza diagnosticirana zelo pozno.