Potrošnik (Cichorium intybus L.) so včasih gojili zaradi njegovih korenin, ki so jih pražili in uporabljali kot kavni nadomestek. Kot zdravilno rastlino uporabljamo le divje rastoči potrošnik, največkrat skupaj z regratom.
Kakšna rastlina je potrošnik?
Potrošnik je odporna trajnica, ki zraste do enega metra visoko. Ima globoko zarezane pritlične liste, zgornji so suličasti, ki so zaviti ob robato, razvejano steblo. Korenine potrošnika izkopljemo jeseni, zelo dobro posušimo, ker rade splesnijo. Če pa jih bomo uporabili sveže, pa jih lahko nabiramo skozi vse leto. So grenkega okusa in brez vonja.
Kdaj nabiramo potrošnik
Naberemo in posušimo pa tudi modre cvetove potrošnika, ki raste ob stezah, po suhih travnikih in nasipih po celotni Sloveniji. Cvetove nabiramo od junija pa vse do septembra. V dopoldanskem času so cvetovi odprti, popoldne pa se že začno zapirati. Liste nabiramo, ko je rastlina v razcvetu, in jih uporabimo za čaje.
Zdravilne učinkovine
Sodi v družino radičevk, najbližji sorodnik potrošnika je radič različnih vrst. Korenine potrošnika vsebujejo veliko polisaharida inulina (50–60 odstotkov), ki sodi med prehranske vlaknine. Korenine poleg 20 odstotkov fruktoze vsebujejo še pektin in grenek seskviterpenski lakton laktupikrin in laktucin, kumarine in antioksidativno učinkovite flavonoide. V korenini je prisoten tudi kalij. Zdravilni učinek imajo predvsem grenčine, inulin in kalij.
Naravna podpora za prebavila
Potrošnik blagodejno deluje na naš prebavni trakt, saj pospešuje apetit, izločanje želodčnih in črevesnih prebavnih žlez ter omogoča redno izločanje blata. Izboljša pa tudi funkcijo nekaterih drugih organov, kot so jetra, žolčnik in ledvice. Ker vsebuje veliko inulina, potrošnik spodbuja rast več vrst bakterij v črevesni flori ter tako deluje kot probiotik pri lenem črevesju in napenjanju.
Potrošnik proti holesterolu in bolečinam
Zaradi vsebnosti inulina znižuje tudi raven holesterola v krvi. Laktupikrin in laktucin pa delujeta protibolečinsko in pomirjevalno. Predvsem ga v splošnem poznamo po protivnetnem delovanju in antiseptičnih lastnostih. Za blaženje oteklin uporabljamo potrošnik v obliki oblog. Fenolna kislina, ki jo vsebujejo cvetovi, deluje kot diuretik in zmanjša zastajanje tekočin. Učinkovito pa deluje tudi pri blaženju vnetij pri revmatizmu in putiki. Potrošnik se izkaže tudi pri čiščenju krvi in slabokrvnosti. Priporočljiv pa je tudi pri diabetikih. Učinkuje tudi pri ekcemih, turih, zbija vročino. Koren potrošnika, namočen v med, naj žvečijo otroci proti glistam.
Tradicionalna uporaba potrošnika
Korenine naše babice rade prepražijo in zmeljejo v fin prah in si pripravijo kavni nadomestek cikorijo. Cvetje lahko kandiramo, spomladi pa mlade liste v rozeti uporabljamo kot solato namesto radiča. Sveži sok pospešuje rast las, sok iz cvetov kot obkladek pa pomaga pri utrujenih očeh. Cvetovi, namočeni v žganju, pa oživljajo ude po kapi.
Svež ali posušen potrošnik nima nobenih neželenih učinkov, zato bi se morali še bolj opirati na njegovo učinkovito delovanje na naše telo. Pazljivi moramo biti le pri občutljivosti za regrat (ali kakšne druge predstavnike skupine košarnic, npr. arniko, artičoko), ker se lahko zgodi, da v obliki alergije reagiramo tudi na potrošnik.
Uporabni recepti:
Čaj iz potrošnika
15–30 g mešanice korenin, listov in cvetov potrošnika damo v liter vode, zavremo in kuhamo 5 minut. Nato precedimo. Popijemo eno skodelico pred jedjo zjutraj in zvečer. Čaj deluje proti težavam z jetri in ledvicami, proti napenjanju, kolcanju, leni prebavi in napihnjenosti. Če imate nemiren spanec in se večkrat na noč zbudite, potem le posezite po čaju iz potrošnika. Čaj krepi rodila pred porodom.
Čaj za dobro počutje
1 čajno žličko potrošnika in 1 čajno žličko regrata prelijemo s hladno vodo, segrejemo do vrenja in precedimo. Čaj pijemo 4 tedne, po 2 skodelici na dan. Regrat spodbuja presnovo, delovanje prebavnih žlez, jeter in ledvic ter tako pospeši odvajanje vode in izločanje žolča. V obliki kure krepi zdravje in dobro počutje.
Čajna mešanica 1
Za čiščenje organizma in boljše delovanje žlez prebavnega trakta si lahko pripravimo naslednjo čajno mešanico:
- korenine potrošnika, 20 g
- zel koprive, 30 g
- korenina angelike, 20 g
- plod brina, 15 g
- zel navadnega pelina, 15 g
Iz 1–2 čajnih žličk mešanice si pripravimo zavretek in pijemo zjutraj in zvečer po eno skodelico čaja.
Čajna mešanica 2
Za uravnavanje delovanja jeter, krvnega obtoka, ledvic in za pomiritev uporabimo mešanico zelišč:
- korenine potrošnika, 20 g
- zel preslice, 20 g
- zel šentjanževke, 20 g
- listi melise, 20 g
- plod brina, 20 g
Iz 1–2 čajnih žličk mešanice si pripravimo poparek in dnevno spijemo 1–2 skodelici čaja pred jedjo.
Sestavljena solata
Sestavine:
- 800 g potrošnika
- 1 dcl olivnega olja
- ½ dcl vinskega kisa
- ščep popra
- ščep soli
- strok česna
- limonin sok
- kuhano jajce in fižol v zrnju
V slani vreli vodi skuhamo potrošnik, ki smo ga oprali in narezali na rezine. Kuhamo do mehkega, precedimo in ohladimo. Dodamo nasekljan česen, solimo, popramo, dodamo olivno olje, vinski kis, limonin sok ter kuhano jajce in fižol v zrnju.
Napitek za dober začetek dneva
Sestavine:
- 0,5 l soka grenivke
- 1 l – jabolko, korenček, rdeča pesa, ohrovt, limonin sok
- 1 l – blitva, potrošnik, banana
- 1 l vode
Najprej zmeljemo jabolka, korenček, kuhano rdečo peso in ohrovt, dodamo limonin sok, sok grenivke, zmeljemo še blitvo, potrošnik in na koncu dodamo še banano. Napitku primešamo še liter vode.