Ko sem razmišljala o temi svojega pisanja za ta mesec, me je prešinilo, da se še nisem lotila težave, zaradi katere k meni prihaja zares veliko žensk vseh starosti. Težave, ob katerih nekatere samo zamahnejo z roko, češ da to ni nič; spet drugim pa zelo otežuje življenje. Konec koncev to nadlogo zelo dobro občutijo tudi moški, saj se spopadajo s posledicami, ki jih prinaša. Govorim o PMS!
Simptome PMS ima kar 75 odstotkov žensk
Predmenstrualni sindrom ali PMS je neprijetnost, ki jo občuti kar 75 odstotkov žensk pred začetkom menstruacije. Odstotek je precej visok. Presenetilo vas bo, da skoraj 40 odstotkov žensk trpi za resnimi simptomi, ki otežujejo njihovo življenje.
Simptomi PMS se običajno pojavijo od 7 do 10 dni pred dejanskim začetkom menstruacije. Le-ti so lahko zelo neprijetni in ženski dejansko kvarijo kakovost življenja. Pri nekaterih pa niso tako močni in z njimi bolj ali manj normalno živijo.
Seveda je kar nekaj tudi tistih srečnic, ki jim beseda PMS ne pove kaj dosti!
Katere težave nam lahko prinese PMS?
Poglejmo si najprej, katere težave vse sodijo med simptome PMS:
- akne,
- bolečine v hrbtu,
- napihnjenost
- spremembe v apetitu, vključujoč neustavljivo hrepenenje po določeni hrani,
- zaprtost,
- depresija,
- jokavost,
- pospešen srčni utrip,
- anksioznost in občutljivost,
- utrujenost,
- glavobol,
- vročinski oblivi,
- bolečine v sklepih,
- spremembe v razpoloženju,
- motnje v libidu,
- občutljive prsi,
- težave s koncentracijo,
- težave s spanjem,
- pridobivanje teže,
- otečene roke in noge.
Glavni vzroki za PMS
Strokovnjaki razlagajo, da so simptomi PMS povezani s hormonskimi spremembami, do katerih prihaja, ko se približuje menstruacija. Obstaja pa kar nekaj drugih dejavnikov, ki lahko pripomorejo k tem neprijetnim simptomom in se v praksi vsekakor potrjujejo.
Vzroki PMS so torej lahko naslednji:
- hormonske spremembe,
- kemične spremembe v možganih,
- slabo prehranjevanje (predvsem s predelano hrano),
- pomanjkanje vitaminov in mineralov,
- stres,
- čustvene težave,
- depresija in anksioznost,
- težave s ščitnico,
- okoljski toksini,
- čezmerno uživanje kave in alkohola (lahko spreminja razpoloženje in raven energije),
- preslana hrana (lahko povzroča zastajanje vode in napihnjenost),
- debelost,
- pomanjkanje telesne aktivnosti.
Obstaja pa nekaj drugih zdravstvenih težav, ob katerih se pojavljajo zelo podobni simptomi kot pri PMS. V tem primeru lahko ženska trpi za določenimi simptomi, ki pa v resnici sploh niso povezani s PMS. Ta zdravstvena stanja so lahko naslednja: adrenalna izgorelost, sindrom razdražljivega črevesa, menopavza, depresija in anksioznost ter težave z endokrinim sistemom. Seveda lahko samo zdravnik ugotovi, kaj je v resnici razlog določenih težav.
Pa pojdimo nazaj na vzroke PMS. Dobra novica je ta, da lahko s tem, da bistveno izboljšamo način svojega prehranjevanja, obvladujemo svoj stres in posežemo po kakšnih naravnih pripravkih, zares dobro nadzorujemo simptome PMS oziroma jih kar odpravimo. Tega ne govorim na pamet, saj mi praksa to vedno znova pokaže.
Hrana, ki zmanjšuje simptome PMS
Vedno znova poudarjam, kako zelo pomembna je naša prehrana. Hrana, ki jo uživamo, je lahko dobesedno zdravilo za naše težave in v primeru PMS se je to ničkolikokrat pokazalo za resnično.
Ugotovljeno je bilo, da ženskam, ki trpijo za simptomi PMS, v prehrani velikokrat primanjkuje kalcija, B-vitaminov (še posebej B6), vitaminov K in E. Pomembno vlogo pa naj bi igral tudi magnezij. Če s prehrano ne zaužijemo dovolj teh hranil, lahko naše telo v svoji potrebi po le-teh povečuje neprijetne simptome PMS.
Da bi se temu izognili, je treba uživati dovolj naslednjih živil:
- Rastlinska prehrana. Raziskave so pokazale, da imajo ženske, ki uživajo rastlinsko prehrano, bogato z zelenjavo, sadjem, semeni, oreščki, zelišči in začimbami, manj neprijetnih simptomov PMS.
- Prehrana, bogata s kalcijem. Ugotovljeno je bilo, da igra kalcij verjetno zelo pomembno vlogo pri zmanjševanju simptomov PMS. Dobra izbira bi lahko bili brokoli, ohrovt, surovo mleko, kefir, jogurt in sardine.
- Hrana, bogata z vlakninami. PMS lahko povzroča tudi prebavne težave. Strokovnjaki opozarjajo, da moramo zaužiti vsaj 30 gramov vlaknin na dan. Le-te ne skrbijo samo za zdravje naših prebavil, ugotovljeno je bilo, da pripomorejo tudi k hormonskemu ravnovesju, saj vežejo estrogen in ga izločajo iz telesa. Če se boste lotile težav s PMS s prehrano, nujno poskrbite, da zaužijete dovolj vlaknin!
- Zelenolistna zelenjava. Zelenolistna zelenjava je bogata s kalcijem, magnezijem, vitaminom K itd. Pomaga preprečevati trebušne krče, ima pa tudi rahel diuretični učinek.
- Laneno seme. Laneno seme pripomore k uravnoteženi ravni estrogena, kar je zelo pomembno za obvladovanje simptomov PMS.
- Negojene ribe. Divji losos, skuše in sardine so bogat vir maščobnih kislin omega-3. Le-te pa pripomorejo k lajšanju bolečin in zmanjšujejo vnetja.
- Avokado. Polovica avokada na dan pripomore k uravnovešanju hormonov. Avokado je bogat z vlakninami, dobrimi maščobami, magnezijem, kalijem in vitaminom B6. Izvrstna kombinacija v dnevih razjarjenih simptomov PMS je avokado z zelenolistno zelenjavo in kakovostnim sirom feta.
Kateri hrani se moramo izogibati?
Ko smo predelali hrano, ki je obvezna pri blaženju simptomov PMS, poglejmo, katerim živilom pa se moramo nujno izogibati.
- Transmaščobe: Prehrana, bogata s temi strupenimi industrijskimi maščobami, lahko zelo poslabša simptome PMS. Zelo velika verjetnost je, da transmaščobe vsebuje industrijsko predelana hrana. Pameten nasvet – berite etikete na izdelkih, ki jih nameravate kupiti, in nujno preverite sestavine!
- Potencialni alergeni: Alergija ali intoleranca za hrano lahko poslabša simptome PMS. Tovrstne težave lahko ugotovite s testiranjem ali pa sami poskusite z izločevalno dieto.
- Sladkor in fruktozni sirup: Verjetno ni treba izgubljati besed, ker je vsakomur jasno, da ta sladka nadloga resnično načenja naše zdravje. Sladkor in sladkorni sirup (slednji se vse bolj pojavlja v industrijskih izdelkih) povzročata nihanja v ravni krvnega sladkorja, kar lahko sproži spremembe v razpoloženju, glavobol in težave s koncentracijo.
- Sol: V času pred in med menstruacijo bo zastajanje vode v telesu še hujše, če boste uživale živila, bogata s soljo.
- Kofein: Kofein dehidrira telo, lahko poslabšuje simptome depresije, anksioznosti in otrdelosti dojk.
- Alkohol: Uživanje alkohola poslabšuje simptome PMS. V času menstruacije pa lahko pripomore k močnejšim trebušnim krčem.
Kako si še lahko pomagamo
Težave pred in med menstruacijo lahko blažimo in odpravljamo na kar nekaj dodatnih načinov. Omenimo samo nekaj možnosti. Seveda ni odveč opozorilo, da se pred uporabo le-teh posvetujete z usposobljenim strokovnjakom!
- Vitex ali navadna konopljika (240 mg dnevno). Vitex uravnava razmerje estrogena in progesterona.
- Vitamin B6 (100 mg dnevno). Vitamin B6 sodeluje pri presnovi estrogena.
- Progesteronska krema (10 mg dnevno). Progesteronska krema bi lahko uravnovešala hormone. Zdravniki priporočajo začetek uporabe po ovulaciji, uporabljamo pa jo do dneva, preden nastopi menstruacija. Pred uporabo te kreme se posvetujte z zdravnikom!
- Magnezij (250 mg 2-krat dnevno). Magnezij je potreben pri presnovi estrogena, zmanjšuje pa tudi težave s krči.
- Eterično olje muškatne kadulje. Le-to na naraven način uravnava hormone. 2–3 kapljice eteričnega olja pomešamo z nekim drugim osnovnim oljem in vmasiramo v spodnji del trebuha. Čez položimo toplo oblogo.
- Eterično olje ciprese. Le-to pomaga povečati cirkulacijo in s tem zmanjšuje oziroma odpravlja krče. Uporabite ga enako kot eterično olje muškatne kadulje.
- Eterično olje sivke. Pomagalo bo zmanjševati stres, napetost, krče in splošno neprijetno počutje.
- Ašvaganda in sveta bazilika. Ti dve adaptogeni rastlini sta se izkazali pri zniževanju kortizola, uravnotežujeta hormone in zmanjšujeta simptome PMS.
- Za konec – telesna aktivnost! Telesna aktivnost ravno tako pomaga pri uravnoteženju simptomov, zelo uspešno pa tudi uravnava stres.