V hladnejših mesecih stopala in nohte na nogah večino časa zakrivajo nogavice in zaprta obutev, zato jih nemalokrat popolnoma zanemarimo. Daleč od oči – daleč od skrbi.
To lahko privede do resnih težav, posebno pri sladkornih bolnikih, osebah z oslabljenim imunskim sistemom in ljudeh z boleznimi ožilja. Če se pri ljudeh, ki spadajo v eno izmed naštetih skupin, na nohtih razmnožijo glivice, lahko to privede do resnejše okužbe. Pozimi so glivične okužbe nohtov pogoste, saj glivicam zelo ustreza toplo in vlažno okolje, ki je posledica debelih nogavic in znojenja stopal.
Poleg povečanega tveganja za glivične okužbe je glavna težava v zimskih mesecih zelo suha koža na stopalih, ki lahko začne pokati. Posledično se pojavijo bolečine, včasih pa tudi otiščanci in kurja očesa.
Na ustrezno nego stopal in nohtov na nogah morajo biti v zimskih mesecih posebno pozorni starejši ljudje, saj je kar za 90 % te populacije značilna najmanj ena težava, povezana s stopali.
Osnovni napotki za zdrava stopala v zimskih mesecih
Poskrbite, da bodo vaša stopala topla in suha
Po eni strani je pomembno, da stopala zavarujete pred mrazom, vendar morate pri tem paziti, da bo zagotovljeno čim boljše odvajanje vlage. Kot omenjeno, lahko znoj v obutvi/nogavicah poveča tveganje za glivične okužbe. Pri izbiri materiala nogavic je zato potrebna previdnost. Dobra izbira so lahko na primer nogavice z delci srebra, ki učinkujejo protimikrobno. Obenem je pomembno, da pred obuvanjem nogavic stopala temeljito osušite, pri čemer morate posebno pozornost nameniti območjem med prsti.
Izberite kakovostno obutev, ki vam je prav
Poskrbite, da vaša zimska obutev ne bo pretesna. Pretesna obutev lahko namreč zavre prekrvavitev (kar je posebno problematično za ljudi z Raynaudovim sindromom ali sorodnimi težavami) in poveča tveganje za omrzline, saj se stopala v njej težko ogrejejo.
Obutev po nošnji temeljito posušite
Po vsaki uporabi obutev dobro posušite. Priporočljivo je, da pozimi uporabljate najmanj dva para obutve. Tako bo imel vsak par dovolj časa, da se med nošnjami temeljito posuši. Nevarnost za pospešeno razmnoževanje glivic in bakterij bo tako precej manjša.
Stopalom občasno privoščite kopel in piling
Stopala za približno 15 minut namočite v vodo, ki ste ji dodali nekaj žlic grenke soli. To bo zmehčalo trdo kožo. Nato stopala nežno zdrgnite, da odstranite odmrle kožne celice. Za piling stopal lahko uporabite tudi riževo moko, sladkor ali kavne usedline.
Skrbite za vlaženje kože na stopalih
Zgradba kože na stopalih je precej drugačna od zgradbe kože na drugih delih telesa. Koža na stopalih namreč nima žlez lojnic, zato se zelo hitro izsuši in otrdi. Z rednim vlaženjem lahko težave s suho kožo močno omilite. Vlažilno sredstvo je najbolje nanesti neposredno po prhanju/kopeli, saj bo absorpcija tako precej boljša. Za vlaženje kože na stopalih lahko uporabite različna olja ali rastlinsko maslo po izbiri (karitejevo, kakavovo, mangovo ipd.). Dobra izbira sta tudi glicerin in vazelin, ki koži pomagata zadržati vlago in ki spodbudita celjenje. Za izdatno vlaženje kože pa poskrbijo tudi izdelki z urejo.
Naravna pomoč pri glivicah na nohtih
Najbolj tipičen znak glivične okužbe je zadebeljen in rumenkast noht. Poleg samega nohta je lahko prizadeta tudi koža stopal. Ta postane zaradi čezmerne razmnožitve glivic luskasta, pordela in srbeča, pogosto pa se pojavi tudi neprijeten vonj. V začetni fazi glivične okužbe so lahko precej učinkovite naravne metode v kombinaciji z rednim striženjem in piljenjem zadebeljene okužene površine ter uporabo udobne in zračne obutve. Pri razširjeni okužbi pa morate nujno obiskati zdravnika, posebno če spadate v eno izmed skupin s povečanim tveganjem za zaplete.
Eterično olje čajevca
V čajevcu se skrivajo snovi, ki jih odlikuje antiseptično in protiglivično delovanje. Eterično olje čajevca je lahko zato odlična naravna pomoč pri spopadanju z glivičnimi okužbami nohtov. Nekaj kapljic olja nakapljajte na košček vate, ki ga položite neposredno na noht. Ponavljajte dvakrat dnevno, dokler ne opazite izboljšanja.
Origanovo olje
Za protiglivične (pa tudi protibakterijske) učinke origanovega olja je zaslužna snov, imenovana timol. Podobno kot eterično olje čajevca je tudi origanovo olje na prizadeto območje priporočljivo nanesti dvakrat dnevno.
Česen
Česen slovi po svojih protibakterijskih lastnosti (pogosto se zanj uporablja celo izraz najmočnejši naravni antibiotik), malce manj znano pa je, da česen vsebuje tudi zelo močne protiglivične spojine, ki lahko med drugim pomagajo pri zdravljenju glivičnih okužb nohtov. Nasekljan česen za približno pol ure nanesite na prizadeto območje. Če vas vonj česna zelo moti, pa priporočamo uporabo prehranskih dopolnil z izvlečki česna.
Jabolčni kis
Stopala za približno 20 minut potopite v mešanico vode in jabolčnega kisa (sestavini mešajte v razmerju 2 : 1). To bo pripomoglo k hitrejši odpravi glivic, saj se lahko kis pohvali s protimikrobnim delovanjem.
Probiotiki
Čezmerna razmnožitev glivic in škodljivih bakterij je lahko deloma povezana s pomanjkanjem koristnih bakterij. Med koristne ukrepe, ki lahko pripomorejo k hitrejšemu premagovanju glivičnih okužb, zato spadata tudi uživanje fermentirane hrane, ki je bogata s koristnimi bakterijami, in uporaba probiotičnih prehranskih dopolnil.