0,00 EUR

V košarici ni izdelkov.

Dom & EnergijaNaredite si naravne osvežilce zraka

Naredite si naravne osvežilce zraka

MORDA VAS ZANIMA

Umetna pršila, ki jih dobite v trgovini, sicer lepo dišijo, a imajo tudi pogosto stranske učinke. Zato izberimo naravne osvežilce in čistilce zraka, ki bodo dali našemu domu tudi prav posebno vzdušje.

- Oglas -

Čeprav se jih včasih komaj zavedamo, dišave v veliki meri vplivajo na naše počutje. Prijetna aroma je dobrodošel okras domu, saj pripomore k še prijetnejšemu domačemu vzdušju.

Ker so umetni osvežilci velikokrat izjemno močni, dražijo naša dihala, nekatere snovi, ki jih vsebujejo, pa lahko sprožajo alergije. V resnici je kupovanje že narejenih osvežilcev zraka popolnoma odveč, saj se nam ponuja cela paleta možnosti odišavljenja stanovanja s povsem naravnimi sredstvi, ki jih naša dihala lažje prenašajo, nos pa jih ljubi bolj kot umetno skonstruirane vonje.

Naravni osvežilci zraka
Dišave in vonjave vplivajo tudi na naše počutje.
  • Sodo bikarbono ali kis z limoninim sokom postavite v majhnih skodelicah po hiši, da absorbira vonjave.
  • Rastline pomagajo zmanjšati neprijetne vonjave.
  • Sveža zrna kave prav tako absorbirajo vonjave.
  • Kuhajte vodo v katero ste dali cimet ali drugih katero od drugih začimb z močnejšim vonjem.
  • Postavite skledo dišečih posušenih zelišč in cvetja v kopalnici.
  • Zmešajte vodo z vaniljo in pošpricajte po kopalnici. Če želite ohraniti vonj, napolnite skledo z vodo in dodajte nekaj kapljic, ki jih lahko po potrebi dodajate in ohranjate vonj iz dneva v dan.
  • Po želji izberite eterično olje in vodo in naredite enako kot z vaniljo.
  • Olupke limone, pomaranče ali mandarine pustite v kopalnici. Seveda jih lahko daste v skledo, da je lepšega videza, lahko pa jih poprej namočite v topli vodi za boljši učinek.

Potpuri

Eden najbolj priljubljenih naravnih osvežilcev prostorov, ki so ga uporabljale že naše babice, je potpuri. Gre za posušene cvetove ali liste različnih prijetno dišečih rastlin, fiksirja in polnila v primerni posodi ali vrečki iz blaga, postavljenih na mesto, ki ga želimo odišaviti. Čeprav je potpuri zelo uporaben za nežno odišavljenje oblek in perila v predalih in omarah, ima prav poseben čar, če ga uporabimo za osveževanje prostorov – posušeni cvetovi so namreč izjemno privlačnega videza zato prostor ne oskrbijo le s privlačno aromo, ampak ga tudi krasijo. Najpogostejša sestavina potpurija so cvetovi vrtnice, pogost dodatek potpuriju ali pa njegova samostojna sestavina, kadar želimo ustvariti močnejšo dišavo, pa so cvetovi sivke. Sicer so za potpuri zelo primerni tudi cvetovi kovačnika, nageljnov, vijolice in jasmina.

- Oglas -

Recepti za potpuri

Svež kopalniški vonj bo pričaral potpuri iz evkaliptusa, ki ga pripravite iz 100 g evkaliptusovih listov (dobijo se v lekarni in bolje založenih eko trgovinah) in 0,5 l brezbarvnega kisa. Z ljubkim rožnim vonjem bo obdal stanovanje cvetni potpuri iz 300 g cvetov po izbiri, 100 g cvetov vrtnic, pol vaniljevega stroka, žličke mletega cimeta, žličke pimenta, 4 plodov zvezdastega janeža in 10 g cvetov sivke. Sestavine zložite v stekleno skledo ali krožnik in jih poškropite s štirimi kapljicami poljubnega cvetnega olja. Prijeten potpuri lahko naredite tudi iz začimb in čajev. Izvrstna sestavina za potpuri so rožmarin, žajbelj, kamilica, lovorovi listi in timijan, za sladek vonj pa poskrbita cimet in nageljnove žbice.

Potpuri

Sladki potpuri

  • 100 g cimetove skorje
  • 30 g pehtrana
  • 30 g nageljnovih žbic
  • 30 g lovorovih listov
  • 30 g žajbljevih listov
  • 60 g cvetov kamilice

Zdrobite cimetovo skorjo v možnarju. Dodajte ostale sestavine. Nakapajte z nekaj kapljicami limoninega soka.

Izvirni osvežilci

Praktično iz vsake dišeče sestavine v kuhinji lahko z nekaj domišljije naredite privlačen osvežilec zraka. Očarljiv dišeč okras so na primer pomaranče, v katere zapičite nageljnove žbice. Začimbo lahko zapičite v pomarančo v obliki zanimivih okrasnih vzorčkov, kar poveča njen dekorativni učinek. Dišava je še posebej primerna za vse, ki imate otroke, ki bodo v ustvarjanju tega naravnega in ljubkega dišečega okraska še kako uživali. Izberite pomaranče s čim debelejšo lupino. Pri zabadanju začimb si lahko pomagate z zobotrebci. Za še lepši vonj sadeže povaljajte v mešanici iz muškatnega oreščka in cimeta. Izjemno ličen okras boste dobili, če boste pomarančo križno ovili svileno pentljo in jo obesili. Tudi listi vrtnic, ki jih zmešate z alkoholom in soljo ter v zaprti posodi hranite nekaj dni v hladnem prostoru, bodo (preliti v dekorativno prozorno steklenico) prava paša za oči in nosove. Osvežilec zraka je lahko tudi šopek svežega cvetja ali lončnica z dišečimi cvetovi. Slabost slednje je, da je vezana na sezono.

- Oglas -

Domači dišavni razpršilec z orientalskim vonjem

  • plastenka v razpršilu, ki vam je ostala od kozmetičnega sredstva
  • pest kardamomovih semen
  • 80 ml 50-odstotnega alkohola
  • 20 ml destilirane vode

Kardamom dajte v steklenico in dodajte alkohol. Nepredušno zaprite. Pustite stati 2 dni. Tekočino iz steklenice prelijte v plastenko in dodajte destilirano vodo.

Eterična olja

Eterična olja

Z eteričnimi olji odišavimo prostor s pomočjo posebnih izparilnikov, ki se dobijo v trgovinah, ali pa preprosto tako, da posodico z vodo in nekaj kapljicami olja postavimo na radiator ali kak drug primeren vir (ne pretirane) toplote. S pomočjo različnih dišavnih kombinacij lahko doma ustvarimo aromaterapevtske učinke. Odličen čistilec zraka je eterično olje evkalipta, ki ima hkrati pozitivne učinke pri gripi in prehladnih obolenjih. Pomirjujoč učinek imata eterično olje sivke in eterično olje materine dušice. Vonjave citrusov, na primer pomaranče ali bergamotke, poživljajo in spodbujajo občutek sreče. Žalost in osamljenost tolaži vonj majaronovega eteričnega olja. Otroško sobo za mirno počutje našega malčka odišavimo z eteričnim oljem kamilice.

Dišeče recikliranje

Stanovanje lahko prijetno odišavite, hkrati pa še reciklirate. Tu je nekaj nasvetov.

  • 1 Svoj najljubši parfum lahko po tem, ko izpraznite stekleničko, uporabite za odišavljenje omar ali predalov. Preprosto odprite stekleničko in jo postavite na mesto, kjer hranite obleke.
  • 2 Lupine pomaranče, s katero se sladkate, nikoli ne zavrzite, postavite jo na radiator ali na drugo toplo in suho mesto, kjer se bo sušila in hkrati oddajala prijeten vonj. Enako lahko storite z limonino lupino.
  • 3 Odslužen šopek cvetja posušite, odstrizite cvetove in jih uporabite za potpuri.
  • 4 Stare najlonske nogavice razrežite, napolnite z dišečimi čaji in začimbami in zvežite tako, da zelišča ne bodo padala ven. Uporabite kot osvežilec za prostore, kjer shranjujete oblačila. Z dodatkom sivke bo dišeča blazinica postala tudi odlična zaščita proti mojem.

Odstranjevanje neprijetnih vonjev

Najboljše rešitve so navadno preproste. To velja tudi pri odstranjevanju neprijetnih vonjev iz stanovanja. Vonj po cigaretah bo na primer omilila na diskretno mesto postavljena posoda s kisom,vonj po sveži barvi posoda s slano vodo. Trdovraten vonj po ribah boste precej omilili, če boste na štedilniku pokuhali lonček z alkoholnim kisom. Notranjost hladilnika ali pomivalnega stroja bo izgubila neprijeten vonj, če jo boste očistili z raztopino sode bikarbone. Prižgana sveča na stranišču bo precej omilila neprijetne vonjave.

NAJNOVEJŠE