Pehtran (Artemisia dracunculus) je ena izmed najbolj cenjenih zelišč v kulinariki in zdravilstvu. Ima specifičen, rahlo sladek okus z rahlo grenkobo ter mu pripisujejo številne koristi za zdravje. V našem podnebju se dobro obnese, saj je trpežen in relativno enostaven za gojenje.
Pehtran je nepogrešljiv v vsaki kuhinji in vrtu
Pehtran je nadvse uporabno zelišče z močnim okusom oziroma vonjem, ki vsebuje številne zdravilne snovi, vitamine in minerale, kot so magnezij, železo, kalcij, mangan, baker, kalij in cink. V prvi vrsti je uporaben za spodbujanje apetita, blaženje želodčnih krčev, pospeševanje izločanja žolča in v boju proti črevesnim zajedavcem.
Pehtran je trajnica z dišečimi listi, ki zraste kot grmiček od 60 do 120 centimetrov v višino. Za kulinarične in zdravilne namene uporabljamo največ ozke liste, ki jih lahko nabiramo skozi celo leto. Primeren je predvsem za lajšanje takšnih in drugačnih težav s prebavili, spodbujanje ješčnosti, odličen je celo za naravno lajšanje zobobolov in menstrualnih krčev. Po drugi strani pa ni primeren za nosečnice, saj pospešuje menstruacijo in spodbuja luščenje maternice, kar lahko vodi v spontani splav.
Vrste pehtrana
Poznamo več vrst rastline, najbolj znani so zagotovo francoski, ruski in mehiški pehtran. Francoski pehtran z lepimi zelenimi listi in močno, skoraj pekočo aromo je pri nas najbolj razširjen. Ruski pehtran je za razliko od francoskega nekoliko svetlejše barve, ima pa tudi bolj grenak okus, zaradi česar njegova uporaba v prehrani ni toliko razširjena. Mehiški pehtran pa je pravzaprav vrsta žametnice, ki diši kot sladki koren, okus pa ima podoben francoski sorti.
Pehtran v kuhinji
Številni poznavalci zdravilnih rastlin so prepričani, da pehtran ni primeren zgolj za izdelavo potice. Iz njega lahko namreč pripravite okusen in zdrav čaj, ga uporabite kot začimbo za solate ali med drugim omake, ga dodate kisu, vinu ali gorčici, jajčnim ali mesnim jedem. Še posebej dobro se obnese v kombinaciji z rožmarinom, drobnjakom, timijanom ali peteršiljem.
Med drugim je uporaben še za zelenjavne prikuhe, začinjanje smetanovih omak, belušev in pese, hkrati pa izboljša tudi okus bučk, zelene in jedi s korenjem. Iz njega lahko izdelamo zeliščni kis ali olje, ki je uporabno za aromaterapijo. Dobro teknejo tudi skutini štruklji s pehtranom.
Je nepogrešljiv v številnih tradicionalnih jedeh, še posebej v francoski kuhinji. Uporablja se za začinjanje omak, juh, mesnih jedi in solat. Njegov okus se odlično poda k piščančjim in ribjim jedem, prav tako pa je priljubljen dodatek v jajčnih jedeh, kot je npr. omleta.
Priprava pehtranovega čaja
Pehtranov čaj je odlična izbira za pomiritev živcev in izboljšanje prebave. Za pripravo čaja potrebujemo:
- 1 čajno žličko suhega pehtrana
- 250 ml vrele vode
Navodila: shuhe liste prelijemo z vrelo vodo in pustimo, da se namaka 10 minut. Čaj nato precedimo in pijemo po obrokih.
Kako gojiti pehtran: Nasveti za uspešno vzgojo na vrtu
Z malo truda lahko obogatite svoj vrt in kuhinjo s to izjemno rastlino, ki bo navdušila vsakogar, ki jo bo poskusil. Ne glede na to, ali ga uporabljate kot začimbo ali zdravilno zelišče, bo pehtran zagotovo postal nepogrešljiv del vašega vsakdana.
Izbira sorte
Obstajata dve glavni sorti: francoski in ruski. Francoski je bolj aromatičen in se najpogosteje uporablja v kulinariki, medtem ko je ruski manj aromatičen, vendar bolj odporen na mraz. Izbira sorte je odvisna od vaših potreb in podnebja v katerem živite.
Sajenje in priprava tal in setev
Pehtran najbolje uspeva v dobro odcednih tleh, ki so bogata z organskimi snovmi. Priporočljivo je, da pred sajenjem zemljo obogatimo s kompostom. Lahko sadimo s semeni, vendar je priporočljivo, da uporabimo potaknjence, saj imajo večjo stopnjo uspešnosti.
Skrb in vzdrževanje
Rastlina zahteva redno zalivanje, vendar ne prenaša zastajanja vode. V sušnih obdobjih je potrebno zalivanje povečati, sicer pa je dokaj nezahtevna rastlina. Redno odstranjevanje plevela in občasno obrezovanje bo zagotovilo bujno rast. Zaščita pred škodljivci ni potrebna, saj naravno odganja večino insektov.
Kdaj ga pobirmo in kako ga shranimo
Pehtran lahko obiramo skozi celotno rastno sezono, vendar je najbolje, da ga poberemo tik pred cvetenjem, ko je vsebnost eteričnih olj najvišja. Liste režemo z ostrimi škarjami ali nožem, pri čemer pazimo, da ne poškodujemo glavnih stebel. Sveže liste lahko shranjujemo v hladilniku do enega tedna, za daljše shranjevanje pa jih lahko posušimo ali zamrznemo.