Poletni meseci nas razvajajo s toplimi sončnimi žarki. Poskrbijo pa tudi za to, da naša koža in lasje za zdrav sijaj potrebujejo nekaj dodatne nege. V želji, da bi bila naša koža in lasje, kljub vsem poletnim vremenskim izzivom, nahranjeni, sijoči in na splošno zdravi, smo poiskali recepte za najučinkovitejše naravne pripravke, ki nam bodo v poletnih mesecih, prišli še kako prav.
Špela Sodin se na svoji zeliščni kmetiji Gorska roža vsakodnevno srečuje s pridelavo in predelavo zelišč, žit, sadja in zelenjave, zato je njena zakladnica znanja na tem področju zares bogata. Z nami je delila kar nekaj odličnih receptov in nasvetov za naravne pripravke, s katerimi bomo poskrbeli, da nam bo naša koža nadvse hvaležna. Seveda, pa ne pozabimo tudi na ustrezno zaščito pred soncem.
1. Hidrolat
“Hidrolati za obraz in telo so pri meni stalnica. Kožo osvežijo, ne glede na to, kako vroče je zunaj, hkrati pa je ne otežijo ali izsušijo. Kadar nam je vroče in želimo hitro ohladitev, zelo pomaga, če si naredimo »meglico« s hidrolatom poprove mete. Če pa slučajno pride do sončnih opeklin, pa poleg hidrolata poprove mete, pomaga pri pomirjanju kože hidrolat sivke” nam svetuje.
2. Piling
“Sonce lahko kožo naredi starejšo kot dejansko je. Zato si poleti pomagam tudi s pilingom telesa, ki ga naredim enkrat tedensko. Kopičenje znoja, olja in umazanije je poleti običajno stanje, zato je reden piling zelo zaželjen. Z uporabo pilinga poleti ne pretiravajmo, saj lahko pride tudi do poškodbe kože. Pilingi pomagajo izboljšati videz kože, ker odstranjujejo odmrle celice, s tem pa pomagajo podaljšati videz zagorelosti. Poleg tega pa je koža po njih izredno mehka. Piling mora biti takšen, da je po uporabi koža navlažena in ne potrebuje dodatnih izdelkov, kar pride poleti še kako prav. Najboljše pa je, da so enostavni za pripravo” še doda.
Kavni piling
Sestavine:
- Pol skodelice mlete kave (ali kavne usedline),
- Žlica mlete morske soli,
- 2 žlici hladno stiskanega kokosovega olja
- Eterična olja, cca 10 kapjic enega ali mešanico – evkalipt, rožmarin, poprova meta, sivka
Priprava:
Vse sestavine zmešamo skupaj in uporabimo. Na koži pustimo delovati nekaj minut in nato speremo. Ta piling deluje tudi proti celulitu, kožo gladi in napenja.
Piling in maska z glino
“Za sproščanje in čiščenje priporočam kremni piling z glino.”
Sestavine:
- 1 skodelica sladkorja (lahko tudi rjavega),
- Pol skodelice ekstra deviškega kokosovega olja
- 4 žlice mandljevega olja (ali olivnega oziroma katerega imate, le da je hladno stiskano)
- 2 žlici gline
- Žlica medu
- Pol žličke naravnega izvlečka vanilije
Priprava:
Vse sestavine premešamo, če je preveč tekoče, dodamo še glino. Iste sestavine lahko uporabimo tudi za pripravo maske za obraz. V tem primeru naredimo, tako da bo tekstura bolj podobna gosti kremi, da ne bo maska kapljala z obraza. Masko pustimo delovati 10 minut in odstranimo z mlačno vodo.
3. Negovalno olje aloe vere
“Poleti prisegam na aloe vero. Zaradi svojih hladilnih in vlažilnih lastnosti je aloe vera naša prva izbira pri poletni negi kože. Po prekomernem sončenju aloe vera kožo hitro pomiri in ji zagotavlja zadostno hidracijo. Deluje protivnetno in spodbuja obnavljanje poškodovanih celic. Sami si lahko pripravimo domače negovalno olje.”
Priprava:
Če imamo svojo rastlino, odrežemo list, ga vzdolžno prerežemo in previdno postrgamo gel aloe vere. Nato ga zmešamo z najljubšim oljem za telo (olivno, jojobino, kokosovo, …). Dobili bomo negovalno olje z dodatkom aloe vere. Razmerje med gelom in oljem si določimo sami, po želji in občutku. Takšno olje je obstojno teden dni, v hladilniku zdrži 2 tedna. Če želimo, da bo negovalno olje obstojno dlje časa, namesto rastlinskega gela uporabimo že kupljen gel aloe vere.
4. Poletni losjoni
V kolikor so nam poleti olja in masla za našo kožo pretežka, je primernejša uporaba lažjih vlažilnih krem in losjonov. “Oba losjona sta primerna tudi za moške, sploh za uporabo po britju, saj kožo pomirita in navlažita.”
Smiljev losjon za poletno nego kože (tudi po sončenju)
Sestavine:
- 130 ml rožne vode ali prekuhane vode ali zeliščnega čaja
- 70 ml smiljevega macerata* ali 100 g karitejevega ali kakavovega masla
- 15 g čebeljega ali sojinega voska
- po želji 5 –10 kapljic naravnega eteričnega olja (smilj, sivka, kamilica, …)
*Macerat je oljni izvleček rastline (svežo ali suho rastlino namočimo na izbrano olje, ki je hladno stiskano, pustimo na sobni temperaturi in v senci, da se namaka cca. 40 dni, precedimo in prelijemo v temne stekleničke.
Priprava:
Za pripravo lastnega losjona za telo potrebujemo palični mešalnik, posodico s pokrovčkom in sestavine, katere lahko prilagajamo lastnim željam in potrebam. Naravna olja in maščobe skupaj z voskom najprej postavimo v vodno kopel na štedilnik. Mešamo, dokler se mešanica ne stopi in nato odstavimo. Počakamo, da se mešanica začne ob robovih strjevati, nato s paličnim mešalnikom vmešamo rožno vodo v mešanico olja in voska, dokler ne nastane kremasta masa. Po želji primešamo še ostale sestavine in dobljeno zmes prelijemo v kozarec za shranjevanje. Hranimo v hladilniku. Rok uporabe losjona je kratek (teden ali dva).
“Losjon lahko uporabimo tudi kot nego po sončenju, saj smilj deluje regenerativno, torej pomaga pri obnovi kože. Namesto smiljevega macerata lahko uporabimo tudi druge macerate, zelo dobri za regeneracijo kože so izvlečki svete bazilike, sivke in ognjiča. Kot nego po sončenju, pa lahko uporabimo tudi šipkovo olje, saj vsebuje veliko vitamina C” svetuje Špela Sodin.
Losjon za po sončenju in pri opeklinah
“Koža postane po sončenju izsušena in utrujena, zato je pomembno, da ji po sončenju nudimo dovolj vode, jo nahranimo ter pomirimo.”
Sestavine:
- 5 žlic aloe vera gela
- 0,5 žlice čebeljega voska
- 3 žlice *kokosovega olja
- eterična olja, vsakega po 5 kapljic : sivka, poprova meta, modra nemška kamilica
* Kokosovo olje se hitreje vpije v kožo, jo vlaži in naredi mehko, lahko pa izberete olje po vaši želji.
Priprava:
Čebelji vosek in kokosovo olje stopimo na sopari. Odstavimo iz vodne kopeli, dodamo aloe vero in stepemo. Na koncu nakapljamo eterična olja. Sestavine premešamo, vlijemo v embalažo in hranimo v hladilniku. Rok uporabe losjona je kratek, če uporabimo kupljeni gel aloe vere, se rok uporabe podaljša.
5. Nega las in lasišča
“Tudi za poletno nego las rada izberem aloe vero, saj daje lasem vlago, zaradi visoke vsebnosti vitamina E pa jih ponovno naredi prožne in sijoče. Poleg tega aloe vera pozitivno vpliva na lasišče, preprečuje prhljaj in spodbuja rast las. Po umivanju preprosto v lase in lasišče zmasiramo dve do tri žlice soka aloe vere in pustimo, da deluje približno deset minut. Lase nato temeljito speremo. Za dodatno nego suhih in poškodovanih las, gelu aloe vere dodajmo nekaj kapljic olja jojobe. Zmešamo z mešalnikom, da ustvarimo homogeno zmes in nanesemo na lase. Idealen je za skodrane lase s suhimi konicami, pozitivno pa deluje tudi na suho lasišče. Nanesemo na mokre lase, nežno vmasiramo in ne izpiramo.”
6. Nega stopal
Poleti pa ne pozabimo še na nego stopal. “V poletnem času se veliko potimo, zato si ob večerih pripravimo kopel za noge proti potenju. Jabolčni kis deluje antibakterijsko in protivnetno ter lahko uravnava naravno pH-vrednost kože. Kopel za noge z jabolčnim kisom odlično pripomore v boju proti potenju in neprijetnemu vonju stopal.”
Kopel proti potenju stopal
Priprava:
Petim litrom vode dodamo približno pol litra jabolčnega kisa. Stopala namakajmo vsaj 20 minut. Dodamo lahko še eterična olja, npr. čajevec, evkalipt, rožmarin,… Takšna kopel deluje tudi proti glivicam.
Kopel za utrujene noge
Priprava:
Za sprostitev utrujenih nog pred spanjem zmešajmo od 10 do 15 kapljic eteričnega olja sivke s štirimi jedilnimi žlicami smetane za stepanje ali mleka in mešanico dodajte vodni kopeli.
Kopel za mehka stopala
Priprava:
V skodelici mleka raztopimo žlico medu in zmes vmešamo v toplo vodo. Tudi če ne dodamo mleka, bo med v topli vodi ravno tako dobro učinkoval proti suhi koži na stopalih. Dodamo lahko eterična olja citrusov.