0,00 EUR

V košarici ni izdelkov.

Lepota & KozmetikaPoletni pilingi za gladko in sijočo kožo

Poletni pilingi za gladko in sijočo kožo

MORDA VAS ZANIMA

Dolgih poletnih dni se skupaj z nami zagotovo veseli tudi naša koža, ki si ob božanju sončnih žarkov vsako leto nadene zapeljiv rožnat sijaj. Narava ji namreč v tem letnem času pomaga in jo neguje z bolj vlažnim zrakom, prijetnejšimi temperaturami in večjimi količinami vitamina D. Vročina pa prinese tudi nekaj nevšečnosti – zaradi prekomernega izpostavljanja soncu, izdatnega potenja in krem za sončenje koža poleti pogosto teže diha. Zato moramo zdaj še posebej veliko pozornosti posvečati rednemu pilingu kože, ki bo z nje nežno odstranil nečistoče in odmrle celice. Vzemimo si torej nekaj časa za pripravo dišečih poletnih pilingov, ki bodo kožo osvežili in pomladili.

- Oglas -

Sestava kože

Da bomo razumeli delovanje pilinga, si najprej poglejmo zgradbo kože oziroma njene zgornje plasti, imenovane povrhnjica. Le-to lahko namreč negujemo s kozmetičnimi izdelki in tako pripomoremo k bolj zdravi, lepi in sijoči koži. Povrhnjica je sestavljena iz številnih celic, ki nenehno nastajajo na njenem dnu in se nato pomikajo proti površini. Odmrle celice se nabirajo v najvišji, poroženeli plasti, kjer se postopoma sploščijo in odluščijo. Vsakomur izmed nas se tako vsak dan odlušči na milijone odmrlih kožnih celic! Vsa povrhnjica se na ta način obnovi v treh do štirih tednih.

Poletni Pilingi

Nega kože s pilingi

Povrhnjica opravlja številne pomembne funkcije, s katerimi odločilno vpliva na zunanji videz kože. Med drugim kožo ščiti pred vdorom škodljivih mikroorganizmov, ohranja njeno vlažnost in absorbira hranilne snovi. Glavni cilj nege kože je tako skrb za zdravo povrhnjico, ki bo sposobna opravljati svoje primarne funkcije. Zelo pomembno vlogo pri negi kože imajo zato prav pilingi, saj le-ti spodbujajo naravni proces obnove povrhnjice. Poleg tega kožo tudi čistijo in izboljšajo njeno prekrvitev. Koža po pilingu laže »diha« ter vpija hranilna in vlažilna sredstva, ki jih nanašamo pri negi, na otip pa je bolj gladka in mehka. Z rednim pilingom se navadno izboljša tudi videz gubic, celulita ter videz aknaste ali drugače problematične kože.

Glavna naloga pilinga je, da nežno odstrani odmrle kožne celice in s tem spodbudi nastanek novih. Hitreje ko se bodo celice v zgornjem sloju povrhnjice obnavljale s tistimi iz spodnjega, tem mehkejša in bolj gladka bo naša koža. Pri tem pa moramo paziti na dve stvari. Prvič, pilinga ne smemo izvajati prepogosto, saj bi s tem koži preprečili njen naravni ritem obnavljanja. Priporočljivo je, da piling opravimo od enkrat do največ dvakrat na teden. In drugič, piling v kožo vtiramo nežno in zanj ne uporabljamo pregrobih abrazivnih sredstev, da ne poškodujemo povrhnjice in zaščitnega hidrolipidnega plašča, ki jo prekriva.

- Oglas -

Sestavine za učinkovit piling

Za dober piling pravzaprav potrebujemo malo. Osnovni piling lahko predstavlja že primerna abrazivna sestavina, s katero bomo nežno odstranili odmrle celice. To so na primer sladkor za piling telesa in mleti ovseni kosmiči za piling obraza. Tej sestavini pa lahko dodamo še vrsto drugih, ki bodo našo kožo negovale, jo vlažile, globinsko očistile in odišavile. Piling lahko tako obogatimo z rastlinskimi olji, glinami, hidrolati, rastlinskimi in drugimi praški, eteričnimi olji, medom, gelom aloe vere in drugimi dodatki. Piling z negovalnimi sestavinami lahko uporabimo kot masko, tako da ga na koži pustimo delovati od 10 do 15 minut. Poglejmo si zdaj sestavine še malo podrobneje.

Sestavine za piling

Abrazivne sestavine za pilinge

Nežen piling: jojobine kroglice, mleti ovseni kosmiči ali pšenični otrobi, sladkor v prahu, moke (koruzna, riževa, ržena, konopljina, lanena …), aloe vera v prahu, morske alge v prahu, zeliščni in drugi praški (tulsi, nim, vrtnica v prahu, jagode v prahu, mleko v prahu, zeleni čaj matcha ali praški, ki jih sami zmeljemo iz kamilice, ognjiča, sivke, peteršilja, rmana ter drugih vrtnih začimb in zelišč).

Srednje grob piling: mleti oreščki (mandlji, lešniki, makadamije in drugi), kavna usedlina, mlete koščice (grozdne, marelične, olivne), makova semena, pšenični zdrob, kokosova moka, prah pomarančne ali limonine lupinice, prah kadilne bosvelije in sandalovine.

Grob piling: sladkor in fino mleta sol. Grobi pilingi niso primerni za obraz.

- Oglas -

Gline

Gline v pilingih kožo dodatno čistijo, spodbujajo njeno prekrvitev, odstranjujejo odmrle celice in uravnavajo delovanje žlez lojnic. Izbiramo lahko med več vrstami glin: 

Bela glina je najbolj nežna in primerna za vse tipe kože.

Zelena glina kožo globinsko čisti, primerna pa je za mastno in mešano kožo.

Modra glina pospešuje obnavljanje celic in je primerna za občutljivo in nečisto kožo.

Rdeča in rumena glina, podobno kot zelena, kožo izdatno čistita in sta primerni za normalno do mastno kožo.

Vse gline kožo izsušijo, zato jih v pilinge dodajamo zmerno in po pilingu kožo navlažimo.

Sestavine za pilinge

Osnovna olja

Negovalna olja bodo poskrbela, da bo naša koža po pilingu navlažena in nahranjena. Nekaj kapljic olja je vedno dobrodošlih v pilingih za obraz, večje količine pa lahko dodamo v pilinge za telo, ki jih uporabljamo med prhanjem – voda bo poskrbela, da se bodo olja dobro vpila in kože ne bodo mastila. Za pilinge so najbolj primerna stabilnejša negovalna olja, kot so kokosovo olje, jojobino olje, mandljevo olje, olje mareličnih koščic, olje makadamije ali avokadovo olje.

Hidrolati

Hidrolati so izvrstni toniki in na kožo delujejo protivnetno, antiseptično, vlažilno in regenerativno. Zaradi teh lastnosti so odlična sestavina pilingov. Vanje lahko vmešamo suhe sestavine pilinga ali pa jih uporabimo za predhodno navlažitev kože. Dober izbor za piling so hidrolati virginijskega nepozebnika, sivke, vrtnice, rimske kamilice, rožmarina in žajblja.

Eterična olja

V piling lahko na koncu dodamo še nekaj kapljic eteričnega olja, ki bo poskrbelo za večjo učinkovitost in čudovit vonj. Pri uporabi eteričnih olj moramo biti previdni – uporabljajmo le čista in kakovostna olja, poučimo se o tem, katera so primerna za uporabo na koži, in jih uporabljajmo v majhnih koncentracijah. V piling za obraz lahko tako dodamo eno kapljico, v piling za telo pa do pet kapljic eteričnih olj. Eterična olja z najbolj blagodejnimi učinki za našo kožo so tista, ki:

– pospešujejo obnavljanje kože in poskrbijo za njen mladostni videz (eterično olje smilja, korenčkovih semen, vrtnice, sivke, pelargonije, grenke pomaranče in kadilne bosvelije);

– imajo protimikrobno delovanje (eterično olje sivke, limone, čajevca, palmaroze, kadilne bosvelije, rimske kamilice), spodbujajo prekrvitev, osvežijo kožo in pomagajo v boju proti celulitu (eterično olje limone, sladke pomaranče, mandarine, rožmarina, čajevca in pelargonije);

– pomagajo uravnavati delovanje žlez lojnic (eterično olje ilang-ilang, pelargonije, rožnega lesa, pačulija, rožmarina verbenon).

Kako se lotimo pilinga?

Piling izvajamo v naslednjih korakih:

  1. Kožo očistimo in jo navlažimo.
  2. Piling nanesemo na konice prstov in ga z majhnimi krožnimi gibi nežno vtremo v kožo.
  3. Odstranimo ga s toplo vodo in kožo popivnamo z brisačo.
  4. Na kožo nanesemo tonik in jo po potrebi navlažimo.

Piling na obraz vedno nanašamo od brade navzgor. Posebno pozornost namenimo bradi, čelu in predelu okoli nosu, občutljivemu predelu okrog oči pa se izognemo.

Pri pilingu za telo začnemo nanašati pri stopalih in nadaljujemo proti srcu. Posebno pozornost namenimo petam in komolcem ter pri stegnih in predelih, ki so nagnjeni k celulitu, povečamo pritisk.

Recepti za 3 odlične in osvežujoče poletne pilinge

Kokosov mojito

Piling Kokosov mojito

Osvežilen piling za telo s kokosom in meto je kot nalašč za vroče poletne dni. Sladkor in kokosovo maslo bosta poskrbela za navlaženo, svilnato gladko in mehko kožo. Eterična olja v pilingu bodo izboljšala prekrvitev kože in pomagala pri odpravljanju celulita, meta pa bo dodala še hladilni učinek. Priporočamo uporabo nerafiniranega kokosovega masla, ki ohrani vonj in vse dobre učinkovine.

Sestavine (za 100 g pilinga):

  • 50 g sladkorja,
  • 20 g limonine lupinice v prahu,
  • 30 g kokosovega masla,
  • 4 kapljice eteričnega olja poprove mete,
  • 2 kapljici eteričnega olja rožmarina,
  • 4 kapljice eteričnega olja limone.

Priprava: Kokosovo maslo raztopimo v vodni kopeli; odstavimo ga takoj, ko je raztopljeno. Vanj vmešamo sladkor, limonino lupinico v prahu in eterična olja. Prah limonine lupinice si lahko pripravimo tudi doma, tako da olupek bio limone posušimo in ga zmeljemo v mlinčku. Sladkor lahko po želji zmeljemo na drobnejša zrnca v terilniku.

Jagodni smuti

Piling Jagodni smuti

Sadeži, kot so jagode, maline, paradižnik, melona, zeleno jabolko, ananas, grozdje in kivi, vsebujejo sadne kisline in encime, ki odstranjujejo odmrle celice povrhnjice, hkrati pa ožijo pore in delujejo protivnetno. Jagode bodo tako očistile, nahranile in osvežile kožo. Vsebujejo veliko antioksidantov in vitaminov, ki kožo poživijo, tako da ta naravnost zasije. Jojobine kroglice bomo dodali za blag in učinkovit piling, aloe vera in glicerin pa sta odlična vlažilca, ki nase vežeta vodo in jo zadržujeta v povrhnjici kože. Piling je primeren tako za obraz kot za telo.

Sestavine (za 100 g pilinga):

  • 70 g jagod,
  • 15 g gela aloe vere,
  • 5 g glicerina,
  • 10 g jojobinih kroglic.

Priprava: Jagode zmeljemo v mešalniku in dodamo preostale sestavine. Piling porabimo v dveh dneh, saj vsebuje sveže sestavine.

Ovseni čaj z medom

Piling Ovseni caj z medom

Piling z ovsenimi kosmiči, zelišči, glino in medom bo pomiril od sonca razdraženo kožo, jo dobro očistil ter poskrbel za zdrav, lep in mladosten videz. Zaradi mehkejše strukture je primeren predvsem za obraz. Ovseni kosmiči v pilingu bodo kožo pomirili in očistili, poleg tega pa vsebujejo veliko sluzi, ki deluje vlažilno. Bela glina kaolin kožo globinsko čisti, zelišča in eterična olja pa pomirjajo in jo spodbujajo k obnavljanju.

Za 50 g pilinga potrebujemo:

  • 25 g ovsenih kosmičev,
  • 15 g bele gline kaolin,
  • 5 g vrtnice v prahu,
  • 5 g kamilice v prahu,
  • 2 kapljici eteričnega olja rimske kamilice,
  • 4 kapljice eteričnega olja sivke.

Priprava: Ovsene kosmiče zmeljemo ali stremo v možnarju. Vrtnice in kamilice zmeljemo v mlinčku ali kupimo že pripravljene praške zelišč. Vse suhe sestavine zmešamo in dodamo eterična olja. Znova dobro premešamo in zapremo. Pred uporabo lahko suh piling zmešamo z žličko hidrolata, pol žličke medu in nekaj kapljicami ognjičevega ali drugega negovalnega olja.

Preverite tudi: Strije in brazgotine: pomagajte si s kokosovim oljem

NAJNOVEJŠE