Luskavica je ena tistih bolezni, ki niso nalezljive in ne ogrožajo življenja, vsekakor pa bolnike zelo prizadenejo. Simptomi so jasno izraženi in vsem na ogled, saj se kažejo na koži, to pa prinaša precej nelagodja. Na srečo lahko terapijo, ki jo predpiše zdravnik, nadgradimo tudi na naraven način ter tako skrbimo, da so znaki bolezni čim manj opazni.
Življenje z luskavico je lahko zelo naporno. Intenzivnost simptomov te kronične vnetne kožne bolezni se sicer lahko pri posameznih bolnikih razlikuje. Tisti, ki jih je prizadela luskavica, pa pogosto opažajo, da so težave še posebej izrazite v zimskem času. Kakršna koli pomoč pri lajšanju simptomov je tako zagotovo zelo dobrodošla. Nekateri si poskušajo pri tem pomagati tudi z naravnimi metodami in pripravki …
Luskavica je avtoimunska bolezen
Avtoimunske bolezni so v sodobnem svetu precej pogoste. Za razliko od alergij ali multiple skleroze, kjer se lahko kronično stanje hitro zaplete, velja »običajna« luskavica, torej luskavica s plaki, skorajda za neškodljivo – koža je razdražena, srbeča, včasih tudi boleča. Bolnik je prizadet zaradi videza svoje kože, čemur se pri nekaterih pridruži tudi tako imenovani luskavični artritis. A videz kože, četudi se sliši plehko, je še kako pomemben – občutek, da ti v lastni koži ni prijetno in te zaradi nje drugi opazujejo kot bolnika, lahko hitro načne samopodobo.
Luskavica se pojavi, ker telo prehitro izdeluje kožne celice – nove nastajajo, še preden se utegnejo stare odluščiti. Bolezen je gensko pogojena, gen zanjo pa naj bi imelo po nekaterih ocenah kar deset odstotkov ljudi. Če jo ima kateri od staršev, sicer ni nujno, da se bo pojavila tudi pri otroku, vsekakor pa zanjo obstaja verjetnost. Največkrat se pojavi med 15. in 35. letom starosti, enako pogosto pri moških kot pri ženskah.
Luskavica poteka v zagonih in spremembe na koži niso vedno enako opazne. Dejavniki, ki vplivajo na izbruhe, pa so različni. Osnova za bolezen so res imunski sistem in geni, vendar nanjo vplivajo tudi nekateri dejavniki tveganja, ki se jim lahko izognemo: kajenje, stres in debelost. Prav tako se lahko tveganje poveča ob jemanju nekaterih zdravil ter zaradi okužbe z nekaterimi virusi in bakterijami – več obolelih naj bi bilo med tistimi, ki so imeli v otroštvu pogosto gnojno angino (streptokok) ali drugo ponavljajočo se okužbo, ki je vplivala na imunski sistem.
Z luskavico oziroma njenimi simptomi – torej pordelo kožo z debelejšimi srebrnkastimi zaplatami (če ne gre za luskavico s plaki, je lahko videz tudi drugačen) – se lahko spopademo tudi s primerno prehrano ter mazili in olji za nego kože. In marsikateri bolnik zna povedati, da je ob pravilni prehrani in negi mogoče doseči, da se bolezen tudi »skrije« oziroma je v mirovanju.
Kopeli z dodatkom olja ali ovsenih kosmičev
Za nego kože se pri luskavici pogosto priporočajo kakovostna naravna olja (na primer olivno olje). Po nanosu je priporočljivo kožo oviti v plastično folijo. Še ena odlična naravna metoda za lajšanje simptomov luskavice pa je, da olje dodate vodi, v kateri se nato okopate. Dodate lahko tudi nekaj kapljic eteričnega olja sivke. Olje pa lahko po želji zamenjate tudi z ovsenimi kosmiči, saj imajo tudi ti zelo pomirjajoč vpliv na kožo.
Uživajte čim več kurkume
Omenili smo, da je luskavica vnetna kožna bolezen. Tako je smiselno, da se pri blaženju simptomov osredotočite tudi na blaženje vnetij. Pri tem vam lahko zelo uspešno pomaga kurkuma. Ta namreč vsebuje snov, imenovano kurkumin, ki je znana po protivnetnem delovanju. Priporočamo vam, da poskušate dnevno zaužiti vsaj žličko kurkume. Dodate jo lahko različnim jedem, si iz nje pripravite čaj ali zlato mleko ipd.
Pomagajte si z jabolčnim kisom
Kot naravna pomoč pri luskavici se pogosto omenja tudi jabolčni kis. Priporočljivo je, da ga pred uporabo razredčite z vodo, nato pa mešanico nanesete na prizadeto kožo. Če je koža zelo razpokana ali če celo krvavi, se je jabolčnemu kisu seveda bolje izogniti, saj lahko sicer še dodatno razdražite kožo.
Luskavica in prehrana: vključujte lanena semena
Pri blaženju simptomov luskavice lahko pomaga tudi več lanenih semen v vaši prehrani. Tudi ta namreč vsebujejo snovi, ki pomagajo ukrotiti vnetja. Poskušajte torej vsak dan zaužiti vsaj nekaj žličk lanenih semen. Dodate jih lahko kosmičem, smutijem ipd., uporabiti pa jih je mogoče celo kot posip za solate.
Nasveti za prehrano pri luskavici
- Zmanjšajte uživanje hrane, ki povzroča vnetja. Najbolje se je, kolikor se zmorete, odreči sladkorju. Izogibati se je treba transmaščobam in jedem, ki jih vsebujejo: pripravljene jedi, ocvrte jedi, razni rogljički, napolitanke, jušne kocke, nekatere margarine, pokovka za pripravo v mikrovalovni pečici itd. Odrecite se oljem, ki vsebujejo veliko maščobne kisline omega-6, na primer sojinemu. Ko izbirate ogljikove hidrate, naj bodo ti iz čim bolj polnega zrna, ne pa rafinirani, kjer so vlaknine odstranjene. Pomembno je, da ste zmerni pri alkoholu. Pri uživanju mesa se odločite za naravno meso, ne za predelano in mesne izdelke – zrezek vas bo odlično oskrbel z beljakovinami, klobase in salame pa zaradi dodatkov povzročajo vnetne procese.
- Uživajte veliko živil, bogatih z mikrohranili in predvsem z antioksidanti, torej zelenjavo in sadje.
- Hrani izboljšajte okus in jo začinite z zelišči in začimbami, ki delujejo protivnetno: timijan, origano, kurkuma, rožmarin, bazilika, klinčki, česen, ingver itd.
- V prehrano vključite več živil, ki vsebujejo zdrave maščobe, koristne za kožo: avokado, oreščke, maslo ghee, deviško olivno olje.
- Pišite si prehranski dnevnik, s pomočjo katerega boste laže ugotovili, katera živila oziroma katere jedi povzročijo poslabšanje vaše bolezni. Pri nekaterih bolnikih z luskavico se namreč stanje poslabša celo po uživanju paradižnikov, paprike, jajčevcev ali krompirja.
Preizkusite moč eteričnega olja čajevca
Nekaj kapljic eteričnega olja čajevca dodajte olivnemu olju. Mešanico nato nežno vtrite v problematične predele kože. Ta metoda velja za eno najboljših naravnih izbir pri lajšanju simptomov luskavice.
Luskavica in naravna nega kože
- Pripravite si kopel z ovsenimi kosmiči oziroma ovseno kašo. Najbolje je, da kosmiče natresete v vrečico iz tkanine in jo daste v kad z vodo, nato pa se v njej namakate pol ure. Kosmiči vsebujejo avenantramide, ki kožo pomirjajo in blažijo vnetja. Vsebujejo tudi saponine, ki kožo čistijo. Po kopeli se ne obrišite z grobo brisačo, temveč svoje telo zgolj popivnajte, da ne odstranite plasti, ki so jo na koži ustvarili kosmiči.
- Kožo pomirja in zmanjšuje vnetja tudi aloe vera. Uporabljajte jo kot mazilo, vendar le, če nanjo nimate alergije. (Preden jo nanesete na večji del kože, jo preizkusite na manjšem.) Če vam aloja prija, je najbolje, da se ne odločate za že pripravljena mazila, temveč si nekaj sadik aloje kar posadite v cvetlične lonce. Tako boste lahko iz listov vsakič iztisnili svež gel.
- Izjemno priljubljena je med bolniki z luskavico uporaba naravnega jabolčnega kisa. Če ga lahko kupite pri kmetu na tržnici ali ga morda pridelate sami, boste imeli takoj odlično zdravilo za blaženje težav. Jabolčni kis pomaga vzdrževati dober pH kože in vsebuje tudi veliko vitaminov. Skodelico jabolčnega kisa zmešajte s tremi skodelicami vode in si pripravite obkladek, ki ga lahko večkrat na dan položite na prizadete predele kože.
- CBD–olje oziroma konopljino olje je znano po tem, da deluje protivnetno, poleg tega pa tudi odpravlja bolečine. Lahko ga izberete za zunanjo uporabo in z njim kožo negujete površinsko ali pa ga uporabite tudi za »notranje učinkovanje« in preprosto uživate po kapljicah ali dodate jedem.
- Imate radi začimbno mešanico za kari, ki je lepe oranžne barve zaradi kurkume? Kurkumo velja uživati pogosteje, ne le v omakah – lahko je žličko tudi vmešate v kozarec mleka in spijete. (Pijte napitek vsak dan, od dva do tri tedne, da boste opazili napredek.) Žličko kurkume lahko tudi zmešate z nekaj kapljicami vode in zmešate pasto, ki jo nanesete na prizadeto kožo.
- Znano je, da je olivno olje eno najboljših sredstev za nego kože, saj vsebuje mononenasičene maščobne kisline, antioksidante in druga hranila. Odlično pa je tudi pri luskavici – dodajte ga kopeli ali uporabite namesto mazila.