Lahko bi rekli, da je limfni sistem drugi najpomembnejši transportni sistem v našem telesu, takoj za sistemom krvnega obtoka. Je pa s sistemom krvnega obtoka tesno povezan in skupaj tvorita pomembno celoto. Pogosto lahko preberemo napotke, kako skrbeti za naše ožilje, malo manj pa o tem, kako poskrbeti za zdrav limfni sistem. Strnili smo nekaj napotkov strokovnjakinje, kako poskrbeti za ta pomemben del našega telesa.
Limfni sistem nam je podrobneje predstavila diplomirana fizioterapevtka limfterapevtka Jožica Cajnko s Ptuja. Pri svojem delu se srečuje s številnimi težavami, ki so posledica težav z limfnim sistemom. Velik pomen pripisuje celostni individualni obravnavi, saj tako pridemo do prave diagnoze in posledično rešitve težav. Zanimalo nas je, kako lahko sami, na splošno, vsakodnevno pripomoremo k temu, da bo naš limfni sistem v zavidljivem stanju?
Kot strokovnjakinja z večletnimi izkušnjami na tem področju je bila zato pravi naslov za naša vprašanja. Povprašali smo jo o načinih in najučinkovitejših metodah, s katerimi preventivno skrbimo za svoj limfni sistem in ga tako ohranjamo zdravega. Pa tudi nekaj rešitev, ki so nam v pomoč, v primeru, da že imamo težave in opažamo posledice zastajanja limfne tekočine. Z njimi si lahko pomagamo izboljšati naše stanje.
Vloga limfnega sistema v našem telesu
“Limfni sistem ima pomožne črpalke: muskulaturo limfnega segmenta, razliko v pritisku v prsni votlini med dihanjem, skeletno mišičje, peristaltiko črevesja in pulzacijo arterij. Ima limfne žile in kapilare ter vozle – bezgavke. Iz okolice celic v tkivu prek kapilar vsrkava tekočino in večje molekule, proteine, kar potem potuje po limfnih žilah, se izprazni v vene in iz našega telesa.
Limfni sistem z bezgavkami ima torej funkcijo odvajanja odpadnih snovi, vlogo pri imunskem sistemu in čiščenju limfne tekočine,” nam podrobno predstavi. Limfni obtok je zato priporočljivo vsakodnevno spodbujati, da limfna tekočina ne zastaja. S tem bomo poskrbeli za dobro delovanje našega telesa. Na naš limfni pretok bodo dobrodejno delovali že hitra hoja, knajpanje ali suho ščetkanje telesa.

Preventivni ukrepi
Sami lahko naredimo za svoje zdravje največ. Vsakodnevni trud za dobrobit našega telesa se nam bo obrestoval na dolgi rok. Zato vsakodnevno poskusimo z majhnimi koraki poskrbeti, da bomo naš limfni sistem vzdrževali, če se le da v optimalnem stanju. Limfterapevtka nam svetuje, da se zato v službi in doma:
- Izogibamo poškodbam, preobremenitvam, vročini in hladu.
- Pri pomivanju posode ne uporabljajmo vroče vode.
- Izogibajmo se predolgim obdobjem stanja na enem mestu.
- Ob hišnih opravilih ali v službi si nadenimo kompresijske nogavice,
Na limfni sistem lahko vplivamo tudi z načinom oblačenja. Zato svetuje, da:
- Oblačimo spodnjice in oblačila, ki niso preozka okrog trebuha ali v predelu stegen.
- Ne nosimo ozkih kolenskih nogavic.
- Ne nosimo preveč stiskajočih oblačil.
Pozorni bodimo tudi pri negi telesa:
- Skrbno in redno skrbimo za pravilno nege kože.
- Kadar delamo manikiro ali pedikuro, ne režimo nohta v pregib.
- Obnohtne kožice ne potiskajmo nazaj in je ne režimo.
- Ne uporabljajmo alergenov ali dražilne kozmetike.
- Kadar si privoščimo savno, ne uporabljajmo tistih s paro ali seans s prilivi.
- Ne izpostavljajmo rok in nog neposrednemu soncu.
- Ob razvajanju z masažo se izogibajmo gnetenju morebitne obolele roke ali noge.
Tudi pri delu na vrtu bodimo previdni. Pri vrtnarjenju si pogosto pomagamo s številnimi pripomočki in orodji, zato bodimo pazljivi pri njihovi uporabi. Pozorni bodimo na naše nenadne gibe in morebitna dvigovanja pri delu. Le tako bomo lahko preprečili poškodbe. Še posebej bodimo pri vrtnarjenju pozorni na hrbtenico in morebitne zvine. Za dodatno zaščito oblecimo tudi dolge hlače.

Zakaj pride do zastajanja limfne tekočine?
“Znano je, da lahko zaradi poškodovanega tkivnega sistema proteini in limfna tekočina ostanejo ujeti med celicami. Posledično pride do otekanja tkiv, ki ga povzroči zastajanje vode oz. limfne tekočine, kar poznamo kot limfedem. Ta je najbolj pogost na področju rok in nog.” Poznamo, dva glavna vzroka za okvaro limfnega sistema:
- Prvi je okvara, ki nas spremlja od rojstva. “Gre za primarni limfedem, ko limfni sistem ne zmore več opravljati svoje naloge. Vzrok je okvara v sami strukturi limfnega sistema (odsotnost limfnih kapilar, premalo ali preozke limfne žile v telesu).”
- Drugi je okvara, do katere pride zaradi zunanjega vpliva. To je lahko katera koli poškodba, operacija ali obsevanje. To imenujemo sekundarni limfedem.
“Sekundarni limfedem je pogost pojav po odstranitvi bezgavk ali obsevanju zaradi zdravljenja raka. Pri omenjenem je posledica prekinjen limfni obtok. V nekaterih primerih zaradi kompenzacije telesa vlogo prevzamejo obstoječe žile ali se ustvarijo povezujoče veje (anastomoze), na kar učinkovito vplivamo tudi z ročno limfno drenažo in se limfedem ne pojavi. Lahko pa omenjena kompenzacija ne deluje dovolj dobro, lahko je stopnja stresa na limfni sistema previsoka in se ta pojavi kmalu po operaciji ali celo več let po njej,” nam zaupa.
Posledice zastajanja limfne tekočine
Posledice zastajanja limfne tekočine nam lahko povzročijo neprijetne zdravstvene težave. Zaradi tega limfterapevti dobronamerno opozarjajo, da ob prvih znakih zastajanja limfne tekočine reagiramo takoj in odvečno limfno tekočino iz telesa sproti odpravimo. “Limfedem se zaradi omenjenih kompenzatornih mehanizmov vedno ne razvije čez noč. Ko pa nastane, lahko zastoj tekočine, bogate s proteini, povzroči aktivacijo celic v tkivih, ki proizvajajo nova vezivna tkiva, kar imenujemo fibroza.
Prizadeto področje postaja vedno bolj trdo, znano kot skleroza. Procesi v koži in podkožnem tkivu se pri nezdravljenem limfedemu kažejo kot kronično vnetje, kar oslabi imunski sistem. Z napredovanjem koža postaja manj odporna na bakterijske in glivične okužbe. Te infekcije pa povratno vplivajo na limfni sistem in poslabšanje stanje limfedema – tako nastane začaran krog,” še pojasni.
Otekle noge – kaj pa sedaj?
Čas je pri težavah z zastajanjem limfne tekočine izrednega pomena. Pomembno je, da ob prvih znakih ne odlašamo. Izrednega pomena je, da bolezensko stanje prepoznamo v zgodnji fazi in da dobimo primerno obravnavo stanja ter posledično učinkovito preprečimo napredovanje oteklin. Poznamo kar nekaj načinov, s katerimi lahko učinkovito pripomoremo k izboljšanju težav z limfnim sistemom.
Kompleksna dekongestivna fizioterapija (KDF)
S tem načinom zmanjšujemo otekline in vzdržujemo izboljšano stanje. To najbolje dosežemo s kombinacijo vseh štirih elementov: ustrezno nego kože, ročno limfno drenažo, kompresijsko terapijo in izvajanje določenih vaj. “Obstajajo štirje stadiji razvoja obsežnosti otekline. Trajanje KDF je odvisno od začetka obravnave v določenem stadiju bolezni. Če začnemo v prvem stadiju, ta lahko traja štiri tedne ali manj.”
Nega kože
Redna in ustrezna nega kože je izrednega pomena, saj morebitna vnetja ali infekcije kože, težave z limfnim sistemom dodatno poslabšajo. Najbolje bo, če bomo za svojo kožo poskrbeli dvakrat dnevno – zjutraj in zvečer. Uporabimo izdelke, ki smo jih izbrali po posvetu z zdravnikom ali terapevtom in ki nam odgovarjajo.

Ročna limfna drenaža (RLD)
“Izvajamo jo terapevti, usposobljeni za tovrstno terapijo in se ne sme zamenjevati z navadno masažo. Cilj RLD je, da stimulira utripanje zidov limfnih žil, kar pospeši odvajanje limfe v žilah, ki so še aktivne. Izvaja se enkrat ali dvakrat dnevno v prvi fazi KDF, v drugi fazi pa se lahko zmanjša na enkrat do trikrat tedensko.”
Kompresijska terapija
“RLD poveča pretok limfe v še delujočih limfnih žilah in dovoljuje, da se več nabrane tekočine prenese z limfnimi kapilarami. Ta proces se lahko pospeši s primerno kompresijsko terapijo. Ta pomaga tkivu tako, da pritisk omogoči od zunaj, kar dovoli tekočinam pretok nazaj v limfne žile in vene. Glede na stadij limfedema so potrebna različne stopnje pritiska. V drugi fazi KDF (vzdrževanje in izboljšanje stanja) se večinoma uporabljajo kompresijska oblačila, ki pomagajo vzdrževati rezultate, dosežene z zmanjšanjem otekline. Lahko so bolj raztegljiva oziroma elastična kot povoji, kar jih naredi bolj udobne in se jih lažje namesti. Večinoma so izdelana po meri,” razloži limfterapevtka.

Izvajanje primernih vaj
Izvajamo vaje, ki so glede na naše težave najprimernejše. Terapevti glede na področje prizadetosti z limfedemom izdelajo program, ki je prilagojen posamezniku in njegovim težavam. Vaje izvajamo čim pogosteje, najbolje dva- do trikrat na dan. Pri tem je priporočljiva uporaba kompresijskih oblačil (če jih imamo). “Vaje izvajajmo marljivo in z njimi nadaljujemo le, če ne čutimo bolečine. V razgibavanje vključimo tudi neprizadeto stran. Izogibajmo se preobremenitvam, ozeblinam, hudemu mrazu in poškodbam.”
Hrana
Najpomembnejše je opomniti, da čez ves dan zaužijemo zadostno količino tekočine. Popiti je treba dva litra tekočine, najbolje vode ali zeliščnih čajev. “Zelo pomembno je zmanjšati količino zaužite soli, ki veže in zadržuje vodo v telesu. Pozorni bodimo na »skrito« sol – predvsem v sirih, mesnih jedeh in na splošno v predelani hrani. Prav tako je nizkokalorična dieta priporočljiva pri ljudeh s previsoko telesno težo, ki jim je priporočljivo zmanjšati vnos mesa.”
Malenkosti, ki štejejo
Ne pozabimo pa niti na drobne stvari, ki prav tako vplivajo na limfni sistem:
- Če imamo na primer otekle noge, bodimo dodatno previdni, če imamo v hiši domače živali. Pazimo, da nas te ne ugriznejo ali kakor koli poškodujejo. Prav tako se v primeru oteklih nog izogibajmo praskanju kože.
- Če nam je glede na naše stanje zdravnik predpisal povoje, jih čez dan redno nosimo in upoštevajmo navodila. Dosledno vztrajajmo in ne zanemarimo niti predpisane vadbe s povito nogo.
- Ponoči otečeno nogo privzdignimo na dodatno blazino.
- Ne zanemarimo niti najmanjše spremembe na otečeni nogi. Če opazimo vnetje, pojav vročine, rdečine ali mrazenje na nogi, se takoj posvetujemo z zdravnikom.
- Tudi pregled pri zdravniku naj bo brez dodatnih motečih dejavnikov. Zato poskrbimo, da nam na oboleli strani ne merijo krvnega tlaka. Prav tako naj nam na oboleli strani ne vzamejo krvnih vzorcev. Na oboleli strani ne izvajamo akupunkturnega zdravljenja, niti ne posegamo na tem mestu po anesteziji. In ne nazadnje, na oboleli stani ne dovolimo uporabe injekcij.
- Še ena malenkost, ki prav tako igra vlogo, so piki insektov. Izogibajmo se predelom, kjer jih je veliko, in pazimo, da nas ne popikajo.