Nekateri ljudje se lahko praktiฤno vsako jutro spomnijo svojih sanj, spet drugi pa skorajda nikoli ne sanjajo. Odsotnost sanj ni nujno razlog za paniko. Kot najverjetneje veste, obstaja ogromno teorij oziroma hipotez, povezanih z vzroki za sanje in s funkcijami sanj. Ker ni enotne teorije sanj, tudi ni povsem jasno, ali je to, da nekateri ljudje sanjajo zelo redko oziroma praktiฤno nikoli, problematiฤno. Toda po drugi strani so nekateri strokovnjaki prepriฤani, da lahko umanjkanje sanj razumemo kot simptom. Tako je smiselno raziskati, ali je v ozadju morda vendarle resnejลกa teลพava, npr. spalna motnja.
ฤe se tudi sami nikoli ne spomnite svojih sanj, vsekakor berite dalje. V nadaljevanju so namreฤ predstavljeni najverjetnejลกi razlogi za to โฆ
Stres/anksioznost
Sanje so praviloma najbolj ลพive med t. i. REM-fazo. Poleg tega pa si tisto, kar sanjamo med REM-cikli, najlaลพje zapomnimo. ฤe imate obฤutek, da praktiฤno nikoli ne sanjate, je lahko to povezano s tem, da ne preลพivite dovolj ฤasa v REM-fazi. Eden izmed moลพnih razlogov za to je stres. Tako akutni kot kroniฤni stres pogosto skrajลกata REM-cikle. Poslediฤno ni na voljo dovolj ฤasa za sanje. Seveda pa stres obiฤajno ne vpliva samo na REM-faze, ampak tudi na spanje nasploh. Pogosto je povezan z nespeฤnostjo in z zbujanjem sredi noฤi, kar lahko zelo negativno vpliva na vaลกe zdravje in poฤutje. Odsotnost sanje je lahko torej simptom, ki vas opozarja, da se morate nauฤiti obvladovati stres โ sami ali s pomoฤjo strokovnjaka.
Motnje spanja
Kot je bilo omenjeno ลพe uvodoma, so lahko v ozadju motnje spanja โ na primer spalna apneja ali narkolepsija. Gre za teลพave, ki obiฤajno moฤno zmanjลกajo kakovost spanja. Med drugim vplivajo tudi na trajanje REM-ciklov, kar lahko, kot je bilo pojasnjeno zgoraj, zmanjลกa verjetnost za sanje. Tudi v tem primeru je lahko torej to, da se nikoli ne spomnite sanj, dragocen opozorilni znak, ki lahko olajลกa pot do diagnoze in ustreznega zdravljenja.
Depresija
Razmerje med depresijo in spanjem je kompleksno. Pri nekaterih ljudeh depresija spodbudi ลพeljo po praktiฤno neprekinjenem spanju, spet drugi pa zaradi depresije zelo teลพko zatisnejo oฤi. Kot ste najverjetneje uganili, lahko tako tudi depresija negativno vpliva na REM-cikle in s tem na pogostost sanj.
Zloraba substanc
Tudi vpliv drog na sanje je precej nepredvidljiv. Vฤasih lahko droge sproลพijo izjemno realistiฤne ali celo psihedeliฤne sanje, v drugih primerih pa lahko okrnijo zmoลพnost sanjanja. Vpliv ni odvisen samo od vrste droge in odmerka, ampak se lahko razlikuje od posameznika do posameznika. Odsotnost sanj je sicer pogostejลกa pri kroniฤnih uporabnikih drog, pri ฤemer naj opozorimo, da je mogoฤe podoben uฤinek opaziti tudi pri kroniฤni zlorabi alkohola.
Stranski uฤinek zdravil
Poleg prepovedanih substanc in alkohola lahko na pogostost sanj vplivajo tudi doloฤena zdravila. ฤe so bile pred tem vaลกe sanje precej ลพive, ko ste zaฤeli jemati novo zdravilo, pa so postale sanje za vas precejลกnja redkost, je precej verjetno, da gre prav za stranski uฤinek zdravila.
Pomanjkanje spanja
Ob pomanjkanju spanja najprej pomislimo na teลพave, kot so huda utrujenost, omotiฤnost, nezbranost in razdraลพljivost. Vendar se lahko to, da ne spite dovolj, kaลพe tudi v obliki manj oฤitnih simptomov โ na primer v odsotnosti sanj. ฤe niste prepriฤani, ali svojemu telesu zagotavljate dovolj poฤitka, se poskuลกajte spomniti, kdaj ste nazadnje sanjali. ฤe ugotovite, da ne sanjate praktiฤno nikoli in ฤe ste izkljuฤili druge moลพne vzroke, je lahko to znak, da potrebujete veฤ spanja.
Teลพave s spominom
Ena od moลพnosti je seveda tudi to, da sicer sanjate, vendar se sanj nato nikoli ne spomnite โ oziroma jih pozabite ลพe kmalu po tem, ko se zbudite. Morda gre zgolj za zaฤasne teลพave s spominom, vendar ne smete prehitro izkljuฤiti resnejลกih vzrokov za teลพave. To, da ste prepriฤani, da nikoli ne sanjate, je lahko med drugim tudi eden izmed zgodnjih znakov demence.
Preberite tudi: Pogoste ponavljajoฤe se sanje โ kakลกen je njihov skriti pomen?