DomovDom & EnergijaČas je za temeljito »razstrupljanje« doma

Čas je za temeljito »razstrupljanje« doma

Izraza razstrupljanje običajno ne povezujemo s svojimi domovi oziroma stanovanji. Vendar pa je morda čas, da ga začnemo. Večina stanovanj bi namreč potrebovala globinsko razstrupljanje, četudi so na prvi pogled videti pospravljena in čista.

- Oglas -

Videz pogosto vara, še posebej ko gre za snovi, ki lahko ogrozijo vaše zdravje in zdravje vaših najbližjih. Namesto klasičnega spomladanskega čiščenja tako letos priporočamo malce drugačen pristop …

Kakšna je razlika med običajnim čiščenjem in »razstrupljanjem«?

Snovi, ki predstavljajo nevarnost za zdravje članov gospodinjstva, so pogosto nevidne. V osnovi so s tem seveda mišljeni predvsem različni potencialno patogeni mikroorganizmi, kot so virusi in bakterije. V mnogih stanovanjih oziroma kuhinjah naj bi bilo tako mogoče med drugim najti celo koliformne bakterije, kamor sodi tudi salmonela.

Poleg tega lahko veliko težavo predstavlja tudi formaldehid – nevarna snov, ki je pogosto prisotna v pohištvu, v talnih oblogah ipd. Sodobna stanovanja imajo običajno boljšo toplotno izolacijo od starejših, kar je seveda v mnogih pogledih pomembna pridobitev. Vendar pa ima lahko po drugi strani kakovostnejša izolacija določene slabosti. Ena izmed njih je ta, da se tako hlapi formaldehida v stanovanju zadržujejo dlje, kar lahko predvsem na dolgi rok poveča nevarnost za mnoge težave z zdravjem. Ko govorimo o onesnaženem zraku, se torej ne bi smeli omejiti zgolj na zunanji zrak, ampak tudi na kakovost zraka v naših domovih.

- Oglas -

Še ena izmed večjih težav, zaradi katerih vaš dom najverjetneje potrebuje temeljito razstrupljanje, pa so sama čistilna sredstva, ki jih uporabljate. Mnoga čistila, ki jih najdemo na policah trgovin, namreč vsebujejo snovi, ki lahko ogrozijo zdravje dihal. Tako se poveča nevarnost za težave, kot so astma, alergije in pljučna obolenja. Obenem so to snovi, ki lahko povzročijo še mnoge druge težave z zdravjem, vključno z motnjami endokrinega sistema. Razstrupljanje stanovanja tako pomeni, da ste pozorni predvsem na te nevidne nevarnosti, ki jih pri klasičnem čiščenju večkrat spregledamo. 

Čiščenje doma

Pogoste napake, ki lahko močno vplivajo na vaše zdravje

Za začetek je priporočljivo, da preverite seznam najpogostejših napak, ki so krive za to, da se v vašem stanovanju kopičijo nevidne, a za zdravje pogosto zelo problematične snovi in organizmi. Že če boste odpravili te napake, bo vaš dom mnogo čistejši, kot je trenutno.

  • Stanovanja ne zračite dovolj pogosto

Dobro prezračevano stanovanje je eden izmed temeljev dobrega zdravja. To je povezano z že omenjenimi hlapi formaldehida, ki tako laže oziroma hitreje zapustijo stanovanje. Hkrati pa to preprečuje kopičenje mnogih drugih potencialno nevarnih snovi v zraku. Pomemben del »razstrupljevalnega procesa« je torej skrb za redno zračenje prostorov – ne le v toplejših mesecih, ampak tudi v zimskem času. Da bi preprečili pretirane energetske izgube, je morda smiselno razmisliti tudi o naložbi v sodobni rekuperacijski sistem. 

  • V stanovanje vstopate z umazano obutvijo

Nikoli ne vstopajte v stanovanje z obutvijo, ki ste jo nosili zunaj, četudi »le za trenutek«. V nasprotnem primeru v dom hitro vnesete številne patogene organizme, cvetni prah ipd., te snovi pa se nato raznašajo po prostorih.

- Oglas -
  • Ne uporabljate pralne zaščite za vzmetnico 

Zaščita za vzmetnico je še eden izmed pomembnih elementov pri razstrupljanju doma. Tako namreč preprečite čezmerno kopičenje pršic, delcev odmrle kože in različne nevidne umazanije na vzmetnici. Zaščitno prevleko morate seveda redno prati, kar pa bo na srečo precej lažje, kot če bi morali »razstrupiti« celotno vzmetnico.

  • Ne skrbite za vzdrževanje čistoče svoje zobne ščetke

Šokantno je, kako malo pozornosti večina ljudi nameni skrbi za čistočo zobne ščetke – predmeta, ki ga večkrat dnevno vnašamo v usta. Zelo pomembno je, da čiščenje zajema tudi držalo, saj se zaradi vlage tam hitro razmnožijo plesen, glivice in celo stafilokoki. Obenem je pametno, da ščetko shranjujete čim dlje od straniščne školjke.

  • Vaš sesalnik ni opremljen z ustreznim filtrom

Predvsem pri starejših modelih sesalnikov prihaja pogosto do vračanja delcev prahu in bakterij nazaj v prostor. To lahko rešite tako, da si priskrbite HEPA-filter, ki ustreza vašemu sesalniku – nato pa morate seveda skrbeti za redno čiščenje tega filtra.

  • Uporabljate čistila, ki vsebujejo škodljive sestavine

Mnogo bolj zdravo bivalno okolje lahko vzpostavite tudi s tem, da trenutna čistila zamenjate s čim bolj naravnimi, ekološkimi čistili – ali celo doma izdelanimi, na primer na osnovi alkoholnega kisa. Pri nakupu čistil se izogibajte predvsem snovem, kot so umetne dišave, formaldehid, natrijev lavril sulfat in tetrakloretilen.

  • Pozabljate na čiščenje vlažilnika zraka

Vlažno okolje je kot nalašč za razmnoževanje bakterij in drugih škodljivih organizmov. Eden izmed predmetov, na katere bi morali biti še posebej pozorni, če želite razstrupiti svoj dom, je tako zagotovo tudi vlažilnik zraka. Poskrbite za redno čiščenje, pri katerem si lahko pomagate s kisom. Po vsakem čiščenju pa vlažilnik zraka dobro osušite.

Spomladansko čiščenje doma

Kuhinja – prostor, ki običajno potrebuje najbolj temeljito razstrupljanje

Če vam zmanjkuje časa za temeljito razstrupljanje celotnega stanovanja, se je smiselno osredotočiti vsaj na kuhinjo. Ker gre za prostor, kjer pripravljamo hrano, je čistoča tu seveda še posebej pomembna. Vendar pa raziskave kažejo, da naj bi bila prav kuhinja tisti prostor, kjer je mogoče najti največ nevidnih tveganj. Svetujemo vam, da ste še posebej pozorni na določene elemente …

  • Deska za rezanje

V drobnih razpokah, ki nastajajo med rezanjem, se izjemno hitro nakopičijo škodljivi mikroorganizmi. Deska za rezanje, ki ni redno vzdrževana, tako predstavlja veliko nevarnost za zastrupitev s hrano. Za »razstrupljanje deske« uporabite čim bolj vročo vodo. Koristno je tudi, da desko občasno posujete z grobo mleto soljo, nato pa jo zdrgnete s polovico limone.

  • Gobice za pomivanje posode

Ste vedeli, da naj bi bile prav gobice za pomivanje posode eden najbolj umazanih predmetov v povprečnem domu? Tako je izredno pomembno, da gobice menjate čim pogosteje. Ena izmed možnosti pa je tudi ta, da si priskrbite pralne gobice, ki jih boste lahko prali v pralnem stroju in uporabljali dlje časa, s čimer boste naredili tudi nekaj dobrega za okolje.

  • Pomivalno korito

Pomivalno korito z okolico je območje, ki pride vsakodnevno v stik s številnimi živili, umazano posodo ipd. Tako je zelo priporočljivo, da si vsak dan vzamete nekaj minut za čiščenje tega območja. Uporabite lahko pasto, ki ste jo pripravili iz sode bikarbone in vode. S pasto temeljito zdrgnite celotno območje. Ko ste pasto odstranili, pa lahko površino zbrišete še z alkoholnim kisom. 

  • Aparat za pripravo kave

Tisti, ki uporabljate kavni aparat, morate skrbeti tudi za redno čiščenje te naprave. Po mnenju strokovnjakov naj bi bila to celo ena najbolj »vročih točk«, ko gre za razmnoževanje bakterij in plesni. Pri čiščenju upoštevajte navodila proizvajalca. Praviloma pridejo tudi tu v poštev naravni čistilni pripomočki, kakršen je kis.

  • Hladilnik

Salmonela, listerije, E. coli, glivice in plesen – to je le nekaj razlogov, zaradi katerih »razstrupitev doma« ni mogoča brez temeljitega čiščenja hladilnika, ki se ga je priporočljivo lotiti najmanj enkrat mesečno. Najprej hladilnik popolnoma izpraznite. Nato ga zdrgnite z vročo milnico in počakajte, da se popolnoma posuši, preden ga napolnite. Obenem skrbite za ustrezno ločevanje živil in za to, da čim prej zavržete živila, ki so se morda pokvarila.

  • Posoda s hrano za vašega ljubljenčka

Je kuhinja prostor, kjer je postavljena posoda s hrano za vašega psa ali mačko? Bacili imajo zelo radi to območje, kar lahko ogrozi tako vaše zdravje kot zdravje vašega ljubljenčka. Podobno kot lastno posodo je tudi posodo s hrano (pa tudi z vodo) za pse in mačke smiselno prati dnevno, s čim bolj vročo vodo. Enkrat tedensko pa poskrbite še za razkuževanje, na primer s pomočjo vodikovega peroksida.

Jolanda Kramar
Jolanda Kramar
Jolanda Kramar je novinarka in publicistka z zanimanjem za zdrav življenjski slog, ekologijo ter domače pripravke, s katerimi si lahko olajšamo življenje in podpramo zdravje. Zanimata pa jo tudi astrologija ter lepota.

NAJNOVEJŠE