Imamo srečo, da živimo v okolju, kjer nam zdravilne zeli rastejo skorajda pred nosom. Verjetno se ne zavedamo, kakšno moč ima narava in kako zdravilne sestavine nam nudi. »Za vsako bolezen rožca raste,« sta znala reči Kosobrin in Pehta v Kekčevi zgodbi in temu je res tako. Tisti bolj izkušeni čaje pridelajo sami: po zdravilne rastline se odpravijo na bližnje travnike, planote in planine in jih posušijo. A za to je potrebno dobro poznavanje rastlin in nekaj znanja. Nekaj ratlin, denimo sivko, koprivo, meto, slez in meliso lahko gojite kar na domačem vrtu.
Zakaj so zeliščni čaji tako zdravi?
Zeliščni čaji vsebujejo veliko mineralov, vitaminov, čreslovin in eteričnih olj. Običajno so prijetnega okusa in vonja. Najbolje jih je uživati nesladkane, lahko pa jih sladkamo z medom; s škodljivim sladkorjem bi namreč izničili vse koristi čaja. Čaji delujejo razstrupljevalno, zaradi česar se počutimo bolje in si okrepimo imunski sistem. Spodbujajo tudi presnovo. Čaja ne pijmo le pozimi, temveč preko celega leta. Kateri so tisti zeliščni čaji, ki zdravijo marsikatero tegobo in ne smejo manjkati v domači naravni lekarni?
Žajbelj
Žajbelj deluje izrazito protibakterijsko, zato je odličen za zaustavitev prehlada ali za lajšanje simptomov le-tega. Grgranje žajbljevega poparka bo razkužilo naše grlo. Odličen je tudi za dezinfekcijo ustne votline. Žajbelj je ženskam koristen, saj krepi maternico, ureja menstruacijo in je dober za lajšanje vročinskih valov v menopavzi.
Šipkov čaj
Šipkov čaj je prava vitaminska bomba, saj vsebuje veliko vitamina C, ki krepi delovanje imunskega sistema. Vsebuje tudi antioksidante, vitamine skupine B, vitamina E in K ter, flavonoide, pektin, karotenoide, ter minerale: železo, kalij, kalcij, magnezij. Zaradi svojih vsebnosti lajša simptome gripe in prehlada, ugodno deluje na ledvice in ledvične kamne in pomaga pri težavah s sklepi. Zaradi vsebnosti železa izboljšuje kri.
Bezgov čaj
Čaj iz bezgovih cvetov bo pripomogel k pospešenemu potenju, s čimer bomo iz telesa prej izločili toksine. Bezgov čaj deluje tudi diuretično, saj pospeši izločanje seča. Krepi delovanje imunskega sistema.

Lipov čaj
Čaj iz lipinih cvetov pomaga pri lajšanju simptomov prehlada in znižuje telesno temperaturo. Pospešuje tudi izločanje vode iz telesa. Pomirja – ugodno deluje ob nervozi in glabovolu. Blaži tudi krče.
Kamiličin čaj
Kamilice so znane predvsem kot dobro sredstvo za lajšanje prebavnih težav, v resnici pa so koristne še za marsikaj. Kamilice blažijo krče, lajšajo simptome prehlada in delujejo protibakterijsko, protibolečinsko in protivnetno. Spodbujajo tudi potenje, kar deluje razstrupljevalno. Kamilični čaj pomirja nemirne misli in pospešuje celjenje.
Materina dušica
Materina dušica ali timijan blaži kašelj in razkužuje dihalne poti. Lajša težave s pljuči in prebavo. Pomaga proti krčem. Deluje pomirjuče in sproščujoče. Omili lahko celo zobobol.
Janež
Janež je lovilec prostih radikalov. Deluje protibakterijsko in protivnetno, še posebej blagodejen vpliv ima na sluznico žrela in požiralnika. Janežev čaj lajša tudi prebavne težave.
Slez
Slezov čaj je koristen za zdravljenje zgornjih dihalnih poti in dobro učinkuje pri kašlju, bronhitisu in astmi.
Trpotec
Trpotčev čaj lajša vnetja zgornjih dihalnih poti in oči. Lajša tudi bolečine in vnetje pri bolečih ušesih. Ugodno deluje tudi na prebavo in deluje vsesplošno protivnetno ter protibakterijsko.

Poprova meta
Poprova meta vsebuje veliko antioksidantov. Vsebuje namreč veliko vitaminov B6, C in E, zaradi česar ugodno deluje na prebavo. Lajša simptome bolezni dihal, miri razdraženo črevesje, uravnava previsok krvni tlak in srčni utrip ter deluje pomirjujoče in sproščujoče.
Rman
Rman deluje protivnetno in lajša prebavne težave. Lajša tudi menstrualne krče in težave s sečili. Pomaga tudi pri prehladu in vročini in uravnava krvni tlak. Sprošča in pomirja. Pospešuje izločanje vode ter razkužuje sečila.
Kopriva
Čeprav imamo na koprive negativno asociacijo, saj nas zaradi mravljične kisline lahko »popika«, pa je v resnici zelo zdravilna. Koprive namreč vsebujejo veliko železa in vitaminov. Kopriva preprečuje zastajanje vode v telesu, lajša težave s sečili, prebavo in prostato. Deluje protivnetno in uravnava krvni tlak in sladkor.
Melisa
Melisa pomirja. Deluje sproščujoče: lajša napetosti in pripomore k boljšemu spancu, poleg tega pa dobro deluje tudi na napihnjenost in napenjanje. Ima protivirusne učinke.
Rožmarin
Rožmarin pospešuje potenje in prekrvavitev. Izboljšuje spomin in pomirja. Lajša prebavne težave in blaži bolečine mišic in sklepov.
Dobra misel
Dobra misel ali origano vsebuje veliko mineralov in blaži in umirja krče ter ugodno deluje proti napihnjenosti. Lajša prehladna obolenja in blaži tudi kašelj ter niža povišano telesno temperaturo. Ima protimikroben učinek.

Zeliščni čaji, ki pomirjajo:
- sivkin čaj;
- kamilični čaj;
- šentjanževka;
- melisin čaj;
- baldrijanov čaj;
- konopljin čaj;
- metin čaj;
- rožmarinov čaj.
Zeliščni čaji, ki lajšajo simptome prehlada:
- bezgov čaj;
- materina dušica;
- žajbelj;
- trpotec;
- slez;
- lipov čaj;
- dobra misel;
- metin čaj.
Zeliščni čaji za lajšanje prebavnih težav
- kamiličin čaj;
- metin čaj;
- koromačev čaj;
- kumina.
Zeliščni čaji za lajšanje menstrualnih krčev
- navadna plahtica;
- šentjanževka;
- rman;
- kamilica.
Pitje čaja je lahko sproščujoč obred za dušo. Topla skodelica čaja je vedno dobra ideja, ki nas pogreje, sprosti in umiri.
Preberite tudi:
- Ingverjev čaj za zdravje in dober začetek dneva
- Hipertenzija: 3 čaji, ki pomagajo zniževati krvni tlak