Po dolgem in vročem poletju se vračamo na delo, pripravljeni na novo popotovanje zavestnega prehranjevanja. Natrpan urnik nam preprečuje, da bi razmišljali o optimalnem prehranjevanju oziroma o tem, katera hrana bi bila za nas najboljša in bi najbolj koristila našemu telesu. Pri tem nam je v veliko pomoč vnaprejšnje načrtovanje obrokov. Ko kupujemo določeno hrano, se vedno vprašajmo: »Ali želim, da ta hrana postane del celic mojega zdravega telesa?«
Že zjutraj v mislih preletimo svoj dnevni prehranjevalni načrt
Kaj bomo danes dobrega pojedli? Zaželeno je in tudi sama vas spodbujam v prizadevanju, da se prehranjujete vsake tri do štiri ure, saj s tem vzdržujete uravnoteženo raven krvnega sladkorja, kar pripomore k vzdrževanju energije in zbranosti.
Zjutraj na tešče je priporočljivo pitje zelenih napitkov s sestavinami, kot so spirulina, pšenična trava in klorela. Lahko jih zmešamo z vodo ali s svojim najljubšim sokom ter si tako izboljšamo okus. Če nam doma zmanjka časa, jih vzemimo s seboj v službo. Tako svoje telo oskrbimo z gorivom že zjutraj ter tako preprečimo, da bi se počutili raztreseno oziroma da bi podlegli slabemu razpoloženju.
Priprava obroka
Pri pripravi obroka ali prigrizka smo lahko zelo ustvarjalni in izvirni tudi v službi. Uporabimo lahko različne barve, oblike ter teksture biološko pridelanega sadja in zelenjave.
Postrezimo si redkvice, kumare, korenje, zeleno ter koromač, in sicer s prelivi, ki jih pripravimo že doma. Sami lahko pripravimo tudi kremne namaze iz pinij, limone, zelene in malo vode. Prelivi in namazi ostanejo v hladilniku sveži tudi teden dni. Uporabite zavitke, kot so rižev papir, pite iz kamuta in surove lističe nori. Namažite jih s humusom (čičerikina pasta) ali izberite enega od doma pripravljenih namazov, dodajte svežo zelenjavo, kot so kumare, redkvice, sončnična semena itd.
Sestavite si mešano solato po lastni želji in izbirajte med radičem, zeleno glavnato solato, rukolo in regratom. Dodajte fižol, redkvice in jo obogatite s potresenimi mletimi lanenimi semeni, bučnimi semeni ali algami. Pripravite si svoj solatni preliv iz oljčnega olja, limone in himalajske soli. Med obroki si privoščite jagode goji, ki so polne hranil in vlaknin. Pojejte najmanj dve jabolki na dan. Popijte slasten smuti iz peteršilja in manga, ki ste ga pripravili doma.
Če je nas delovnik dolg, po delu pa smo namenjeni še na kakšno vadbo, vzemimo s seboj beljakovinski shake. Uporabimo lahko konopljine, riževe ali sirotkine beljakovine, ki jih pomešajmo z vodo in jim dodamo tudi zmrznjene jagode, borovnice, maline ali robidnice. Beljakovinski shake nas napolni z energijo in lahko bomo vadili dlje.
Pri vsem tem pa ne pozabite na vodo! Na dan je priporočljivo spiti vsaj deset kozarcev vode! Količina pa je seveda vedno odvisna od klime, stresa in vadbe. Vedno torej nosite s seboj steklenico vode.
In ko ne utegnemo?
Kaj pa v primerih, ko nam zmanjka časa za domačo kuhinjo? Velikokrat smo primorani, da se hranimo v restavracijah. Spodaj je nekaj priporočil za izbiro hrane v takih primerih.
- Izberimo restavracijo, ki na jedilniku ponuja zdravo svežo hrano.
- Naročimo si solato kot predjed ali kot samostojno jed ali pa izberimo z jedilnika drugo zelenjavo kot prilogo k ribji jedi ali perutnini.
- Ko naročamo solato, zahtevajmo preliv posebej. Bogati solatni bari omogočajo, da predjed postane glavna jed. Solati lahko dodamo avokado, oreščke ali semena ter tako oplemenitena postane hranljiv in zdrav obrok, ki prežene lakoto.
- Izogibajmo se ocvrti zelenjavi ter namesto tega naročimo na pari pripravljeno zelenjavo.
- Za posladek naročimo krožnik s svežim sadjem ter mu dodajmo svoje datlje ali drugo suho sadje.
- Če imate alergije in težko prebavljate kakšno živilo, se vedno pozanimajte za sestavine v jedi in kako je ta jed pripravljena.
Ne pozabite!
Prehod na zdravo prehrano in življenjski slog naj bo preprost. Ko boste enkrat usvojili spremembo, ne bo več povratka. Za nagrado pa boste prejeli izboljšan spomin, jasne misli in osredotočenost.
Preberite tudi: Stres na delovnem mestu vpliva na nezdrav način življenja