»Hrana naj bo vaše zdravilo in vaše zdravilo naj bo hrana,« je znana misel, ki jo je Hipokrat izrekel pred več kot 2000 leti. To priporočilo je seveda zelo smiselno upoštevati še danes. A če je že za hrano nasploh mogoče trditi, da je (lahko) zdravilo, potem so začimbe in zelišča zagotovo nekakšno superživilo. V njih so namreč skoncentrirane številne izjemno koristne hranilne snovi …
Več začimb – več zdravja
Začimbe oziroma zelišča pogosto uporabljamo precej previdno. Če jih že dodamo hrani, gre običajno za zelo majhno količino, ki nima bistvenega vpliva niti na hranilno sestavo niti na okus jedi, ali pa jih uporabljamo celo zgolj kot dekoracijo. A ker več začimb običajno pomeni tudi več zdravja, vam svetujemo, da poskušate na začimbe pogledati nekoliko drugače. Namesto da jim odrejate zgolj stransko vlogo, naj vsaj občasno postanejo glavna zvezda obroka (nekaj zanimivih idej oziroma zeliščno obarvanih receptov najdete tudi v tem članku). Hkrati imejte v mislih, da lahko mnoge začimbe dodamo tudi po tem, ko je jed že pripravljena oziroma postrežena. Če na mizo običajno postavite zgolj sol in poper, poskušajte ta nabor malce razširiti. Pripravite košarico z raznolikimi začimbami in jo postavite na mizo pred vsakim obrokom. Vi in vaši bližnji boste tako v svoje obroke zagotovo vključevali precej več začimb in zelišč, kot ste jih doslej.
Pripravite zeliščni kis in olje
Ena izmed možnosti, kako povečati delež začimb oziroma koristnih hranil iz začimb v prehrani, je uporaba zeliščnega kisa in olja, ki ju lahko seveda pripravite kar sami. Olje in kis zelo uspešno ekstrahirata koristne hranilne snovi in poskrbita, da jih naše telo lažje absorbira. Izbrani vrsti olja/kisa dodajte zelišča po izbiri. Uporabite lahko sveža ali suha. Nato počakajte nekaj tednov, preden kis/olje precedite ter ju začnete uporabljati pri pripravi solat in drugih jedi. Uporaba zeliščnega kisa/olja bo poskrbela tako za večji vnos esencialnih hranil kot za izboljšan okus hrane.
Dodajte začimbe tudi tja, kamor sicer ne sodijo
Osnovna naloga oziroma vsaj ena izmed glavnih nalog začimb naj bi bila izboljšanje okusa jedi, vendar pa obstaja tudi nekaj začimb, katerih okus je precej neizrazit. Na prvi pogled se zdi to slabost, a če bolje razmislimo, je lahko ta lastnost v mnogih primerih pravzaprav prednost. To namreč pomeni, da lahko tovrstne začimbe brez težav »skrijemo« v številne jedi, ne da bi nas moralo skrbeti glede ujemanja okusov. Ena takšnih začimb je na primer kurkuma, ki nima posebno izrazitega okusa, vendar pa je njen pozitivni vpliv na zdravje po drugi strani še kako izrazit. Kurkuma namreč vsebuje izjemno močno protivnetno snov, imenovano kurkumin. Tako vam priporočamo, da jo poskušate vključiti v čim več jedi – od omak za testenine do ovsenih kosmičev.
Z začimbami do boljše prebave
V preteklosti so se začimbe pogosto uporabljale predvsem za preprečevanje prebavnih težav. Tako so bili z njimi običajno precej bolj radodarni. Danes smo na tovrstno vlogo začimb nekoliko pozabili, a prav bi bilo, da jih začnemo ponovno ceniti in uporabljati v večjih količinah tudi zaradi pozitivnih učinkov na prebavo. Prebavljanje hrane nam lahko pobere ogromno energije – to je tudi eden izmed razlogov, da smo po obilnem obroku tako utrujeni – zato je zelo pomembno, da vsak obrok vsebuje tudi t. i. karminative. Gre za snovi, ki pomagajo pri izboljšanju prebave, predvsem pa pri preprečevanju napihnjenosti in plinov po obrokih. Med najboljše naravne karminative sodijo prav različna zelišča in začimbe. To velja še posebno za začimbe z rahlo grenkim okusom. Ko naše brbončice zaznajo grenke okuse, pride namreč do zelo hitre aktivacije prebavnega sistema, ki lahko tako hrano razgradi hitreje in učinkoviteje.
Začimbe, ki jih lahko uporabite tako za slane kot sladke jedi
Pogost predsodek, povezan z začimbami, je, da obstajajo takšne, ki so primerne zgolj za slane jedi, in takšne, ki jih je mogoče uporabiti le v sladicah. Vendar pa so možnosti uporabe mnogih začimb precej bolj raznolike, kot si morda predstavljate. Začimbi, ki se odlično znajdeta tako v slanih kot v sladkih kombinacijah, sta na primer meta in muškatni orešček. Marsikoga pa bo morda presenetilo, da je mogoče v sladicah uporabiti celo koriander in podobna zelišča. Pri uporabi začimb se torej ne omejujte vnaprej, ampak poskušajte dati priložnost tudi nekoliko bolj nenavadnim kombinacijam.
Vsaj ena nova začimba na mesec
Pri kuhi se pogosto omejimo na precej skromen nabor začimb. Po eni strani je seveda dobro, da imamo osnovni nabor začimb, ki jih dobro poznamo in ki jih znamo kombinirati, vendar pa je hkrati priporočljivo, da dajemo priložnost tudi novim začimbam. To namreč pomeni tako nove okuse kot nove pozitivne vplive na zdravje. Tako vam svetujemo, da vsak mesec preizkusite vsaj eno novo, nekoliko bolj eksotično začimbo.
Trije z zelišči obogateni recepti, ki jih morate preizkusiti
Čokoladne ploščice z meto
Sestavine:
- 60 gramov kakava v prahu
- 250 gramov kuhane čičerke
- 80 mililitrov stopljene kokosove maščobe
- 60 mililitrov javorovega ali agavinega sirupa
- pest svežih metinih listov
- ½ žličke izvlečka mete (po želji)
- ščep soli
- nasekljane pistacije za dekoracijo
Postopek priprave:
Vse sestavine razen kakava in pistacij stresite v kuhinjski mešalnik ter jih zmešajte v gladko maso. Na koncu dodajte še kakav in ponovno premešajte.
Manjši pekač obložite s papirjem za peko, nato pa zlijte vanj pripravljeno maso in jo enakomerno razporedite. Pekač postavite v zamrzovalnik za vsaj dve uri oziroma za toliko časa, da se masa strdi.
Ko je masa trda, jo vzemite iz pekača in razrežite na deset rezin. Če imate težave z rezanjem, malce počakajte, da se masa nekoliko zmehča. Preden rezine postrežete, jih posujte s koščki nasekljanih pistacij.
Kiš (quiche) – slana zeliščna pita s popečenimi paradižniki
Sestavine:
Za popečene paradižnike:
- 1 kilogram paradižnikov
- 1 žlica olivnega olja
- ščep soli
- ščep koriandra
Za testo:
- 1 žlica mletih lanenih semen, zmešanih s 3 žlicami vode
- 130 gramov ovsenih kosmičev
- 60 gramov orehov
- 2 žlici olivnega olja
- ščep soli
Za nadev:
- 1 žlica olivnega olja
- 1 por
- 5 strokov nasekljanega česna
- 425 gramov tofuja
- 1 žlica limonovega soka
- 2 žlici kvasnih kosmičev
- ½ skodelice nasekljane bazilike
- ½ skodelice drobnjaka
- ½ žličke soli
- ščep popra
Postopek priprave:
Vzemite dva pekača in ju obložite s papirjem za peko. Pečico segrejte na 200 stopinj Celzija. Paradižnike narežite na rezine (njihova debelina naj bo približno 1 centimeter). Nato stresite rezine paradižnika v skledo, dodajte še sol, olivno olje in koriander ter vse skupaj dobro premešajte. Rezine razporedite po pekaču in jih pecite približno 20 minut. Nato znižajte temperaturo pečice na 175 stopinj Celzija.
Medtem ko se paradižniki pečejo, pripravite testo. V mešalniku zmešajte ovsene kosmiče in orehe ter dodajte namočena lanena semena, olje in sol. Mešajte, da se sestavine povežejo v gosto maso oziroma testo (po potrebi lahko dodate še malce vode). Maso enakomerno razporedite po okroglem pekaču za peko pit in jo nekajkrat preluknjajte z vilicami. Pecite pri temperaturi 175 stopinj Celzija, in sicer približno 15 minut. Povišajte temperaturo pečice na 190 stopinj.
Za nadev najprej odcedite tofu. Por nasekljajte na tanke kolobarje. V ponvi segrejte olje in dodajte por. Pražite približno 5 minut, nato pa dodajte nasekljan česen ter pražite še približno 2 minuti.
V kuhinjski mešalnik nadrobite tofu ter dodajte kvasne kosmiče in limonov sok. Mešajte, da dobite gladko, kremasto maso. V maso na koncu ročno vmešajte por in česen ter zelišča in začimbe.
Nadev razporedite po testu in ga obložite s popečenimi rezinami paradižnika. Pecite približno 35 minut. Počakajte, da se kiš malce ohladi, nato pa ga razrežite in postrezite.
Koriandrov pesto
Sestavine:
- 2 zvrhani žlici orehov
- 2 skodelici nasekljanega koriandra
- 2 stroka česna
- 2 žlici olivnega olja
- ščep soli
- ščep popra
Postopek priprave:
Orehe namočite čez noč. Zjutraj odcedite vodo in jih operite, nato pa jih zmešajte v kuhinjskem mešalniku, skupaj s koriandrom, česnom, olivnim oljem, soljo in poprom. Koriandrov pesto uporabite kot dodatek testeninam oziroma jedem po izbiri ali kot namaz.