Posušeni sivkini cvetovi in sivkino eterično olje sta vsestranska izdeleka, ki ju lahko uporabljamo za zdravljenje, v kozmetiki in celo kulinariki. Za ljubitelje sivke smo izbrali nekaj preprostih in privlačnih načinov njene uporabe.
Sivkino eterično olje je izjemno močno, zato ga lahko zmešamo z manj močnim in nevtralnim oljem. Za masažno olje zmešajte okoli 35 mililitrov nosilnega olja z dvema mililitroma sivkinega eteričnega olja. Tako pripravljeno masažno olje pomaga pri razbolelih mišicah po vsem telesu. Idealen je tudi za masaže po treningu, zaradi omamnega vonja pa tudi za sproščujoče masaže. Če bi želeli olje uporabiti pri glavobolih in migrenah, naredite močnejši koncentrat. Priporočamo mešanico desetih miligramov eteričnega sivkinega olja z dvajsetimi miligrami nosilnega olja. Sence in tilnik masirajte ob glavobolih in ob začetnih znakih migrene. S takšnim oljem lahko mažemo tudi pike žuželk, ki razdraženo kožo nekoliko pomiri in ublaži srbečico.
Eterično olje sivke lahko zmešate z destilirano vodo in mešanico popršite po laseh otrok, preden odidejo v vrtec ali šolo. Tako boste preventivno preprečili, da se ne bodo nalezli uši. Postopek je dobrodošel predvsem v času, ko se v šolah in vrtcih pojavjajo uši. Nekaj kapljic eteričnega olja sivke dodajte tudi v sproščujočo kopel. Sivkino kopel priporočajo za blaženje simptomov v menopavzi.
Sivkino olje v kozmetiki
Ker se bliža čas novoletnega obdarovanja, lahko za prijatelje izdelate dišečo sivkino kremo za roke. Priprava je preprosta, potrebovali pa boste dve skodelici posušenih sivkinih cvetov, štiri skodelice oljčnega olja ali mešanico mandljevega in olivnega olja, dve skodelici naribanega čebeljega voska ter dvajset mililitrov dobrega eteričnega sivkinega olja. Oljčno olje oziroma mešanico oljčnega in mandljevega olja segrejemo nad soparo, nato pa noter vmešamo sivkine cvetove. Počasi mešamo tri minute, nato odstavimo. Ko se zmes ohladi, jo precedimo in znova segrejemo. Ko je segreta, ji dodamo ves vosek. Ko mešanico odstavimo, ji dodamo še eterično olje sivke ter jo prelijemo v majhne posodice in počakamo, da se krema ohladi. Če boste dišečo in domačo kremo resnično podarili prijateljem, jo okrasite v vijolični barvi. Poleg tega dodajte še listek, kjer bodo napisane vse njene zdravilne lastnosti. Krema deluje na telo sproščujoče in pomirjevalno, krema je primerna tudi kot pomoč pri celjenju ranic in pikov. Pomagala bo, da bo vasa koža nahranjena, voljna in dišeča.
Sivkino olje je idealno tudi za predelavo vašega šampona oziroma za izdelavo unikatnega dišečega šampona. Zanj potrebujete dve skodelici destilirane vode, deset mililitrov sivkinega eteričnega olja ter pest ognjičnih cvetov, pest kamilic, malce kopriv ter deciliter naravnega šampona za lase. Vodo segrevamo. Ko voda zavre, ji dodamo ognjič, kamilice in koprivo, pokrijemo s pokrovko in pustimo mirovati trideset minut. Dobljeno tekočino precedimo in ji dodamo eterično olje sivke ter naravni šampon. Pred uporabo vedno pretresite stekleničko. Ko lase umijete z novim šamponom, jih kar dobro sperite. Kljub temu se bo nežen vonj sivke ohranil.
Sivka za okusne dobrote
Zaradi njenega močnega okusa, lahko s sivko obogatimo okus marsikatere dobrote. Ker se bližamo času prehladov in gripe, bomo najverjetneje vse pogosteje posegali tudi po medu. Zakaj ga ne bi obogatili s sivkinimi cvetovi? V liter domačega medu potopite dve pesti sivkinih cvetov, ki ste jih predhodno zavili v začimbno vrečko. Med segrevajte nad ognjem ali električno ploščo. Segrevamo ga malo časa, ravno toliko, da se segreje. Nato ga perelijemo v kozarec in pustimo pri miru en mesec. Čez en mesec postopek ponovimo, s tem da vrečke s sivko vmes nismo odstranili. Ko je med drugič segret, odstranimo vrečko in ga ponovno prelijemo v kozarec. Med bo zadišal po sivki, edinstven okus bo dodal tudi zeliščnim čajem.