Osredotočili se bomo na zdravje prostate – majhne, a zelo pomembne žleze, ki obdaja sečnico in ima pomembno vlogo pri moškem zdravju. Zeliščni pripravki postajajo vse bolj popularni, vključno s pripravki, ki so namenjeni blaženju težav, tipičnih za ženske (menstrualni krči, neprijetni simptomi med prehodom v menopavzo, sindrom policističnih jajčnikov ipd.). Po drugi strani pa redko naletimo na zelišče pripravke, ki so izdelani posebej za moške, zato bomo pozornost tokrat namenili prav tovrstnim pripravkom.
Naloge prostate in najpogostejše težave
Prostato lahko najdemo tik pod sečnim mehurjem in pred danko. Skoznjo sta speljana semenovoda, njena izvodila pa vodijo v sečnico. Najpomembnejša naloga prostate je proizvajanje semenske tekočine, ki je ena izmed glavnih sestavin sperme. Brez semenske tekočine semenčice ne morejo preživeti, kar pomeni, da je eden izmed možnih vzrokov za neplodnost pri moških prav nepravilno delovanje prostate. S staranjem postaja tveganje za težave s prostato vedno večje.
Tovrstne težave so posebno pogoste po 60. letu. Prostata se lahko na primer poveča ali oteče, kar ovira tako uriniranje kot spolne odnose. Pri tem gre lahko za t. i. benigno hiperplazijo prostate, kar pomeni, da je prostata povečana, vendar ni mogoče zaznati znakov raka. Seveda pa je lahko povečana prostata tudi simptom raka. Če opazite kakršne koli nenavadne spremembe, je zato pomembno, da čim prej obiščete zdravnika.
Preventiva in naravna pomoč pri benigni hiperplaziji prostate
Tudi moški, ki nimajo posebnih težav s prostato, bi morali zdravju te žleze posvečati bistveno več pozornosti, kot je je deležna običajno. Staranja seveda ne morete preprečiti, vendar lahko z določenimi preventivnimi ukrepi kljub temu močno zmanjšate tveganje za težave s prostato. Med najkoristnejše ukrepe spada tudi uporaba zeliščnih pripravkov iz skrbno izbranih sestavin, ki pomagajo ščititi prostato pred negativnimi vplivi. Za vas smo poiskali dva recepta za zeliščno tinkturo za zdravje prostate.
Recepta sta povzeta oziroma prirejena po knjigi Herbal Healing for Men, ki je delo priznane ameriške zeliščarke Rosemary Gladstar. Postopek izdelave je pri obeh tinkturah enak, razlikujejo se samo uporabljene sestavine. Tinkturi lahko uporabljate preventivno, koristni pa sta tudi za tiste moške, ki se že spopadajo s povečano, odebeljeno in vneto prostato. Pred tem je treba seveda izključiti raka prostate, obenem pa je dobro, da se pred začetkom uporabe tinkture posvetujete z zdravnikom oziroma z urologom.
TINKTURA ŠT. 1 – SESTAVINE
- 3 žlice koruznih laskov
- 2 žlici korenin koprive
- 1 žlica plezajoče lakote
- 1 žlica vednozelenega gornika
TINKTURA ŠT. 2 – SESTAVINE
- 2 žlici slezovih korenin
- 2 žlici brusnic
- 1 žlica ameriškega slamnika
- 1 žlica vednozelenega gornika
- 1 žlica listov pegastega badlja
NAVODILA ZA IZDELAVO IN UPORABO TINKTUR
Poleg navedenih sestavin boste za izdelavo tinkture potrebovali še alkohol. Svetujemo vam, da uporabite najmanj 40-odstotni alkohol, na primer vodko.
Zelišča (sveža ali posušena) nasekljajte, nato pa jih skupaj z manjšo količino alkohola zmešajte v kuhinjskem mešalniku. Alkohol lahko po želji zamenjate z rastlinskim glicerinom ali z jabolčnim kisom, pri čemer pa morate upoštevati, da bo tinktura tako manj obstojna. Če pri roki nimate kuhinjskega mešalnika, zelišča nasekljajte na čim manjše koščke.
Zelišča oziroma zeliščno mešanico stresite v predhodno očiščen in posušen steklen kozarec. Dodajte preostanek alkohola ali glicerina/kisa (če boste uporabljali glicerin, ga najprej razredčite z vodo, in sicer v razmerju 1 : 1, če se odločite za kis, pa vam svetujemo, da ga pred uporabo rahlo segrejete, saj bo to pospešilo izločanje koristnih snovi iz zelišč). Zelišča naj bodo povsem prekrita.
Kozarec zaprite s tesno prilegajočim se pokrovčkom in ga za 4–6 tednov pustite na toplem mestu. Dlje ko čakate, močnejša bo tinktura. Dobro je, da kozarec občasno pretresete, da zelišča ne bodo preveč stlačena na dnu.
Na koncu mešanico precedite. Zelišča zavrzite, tinkturo pa prelijte v čisto stekleničko. Priporočamo uporabo stekleničke s kapalko, saj bo to olajšalo doziranje. Tinkturo shranjujte v temnem, hladnem prostoru, kjer lahko počaka zelo dolgo.
Pred uporabo tinkturo pretresite. Nato zmešajte nekaj kapljic tinkture z manjšo količino vode, čaja ali soka in mešanico popijte.
Dodatni nasveti za zdravo prostato
Redno uživanje živil, bogatih z likopenom
Likopen je naravno barvilo, obenem pa zelo močan antioksidant. Največ likopena vsebuje paradižnik, najdemo pa ga lahko tudi v živilih, kot so lubenica, rdeča paprika, marelice in rdeče zelje. Raziskovalci so odkrili, da lahko redno uživanje živil, bogatih z likopenom, zmanjša tveganje za raka prostate. Bolj zrel ko je paradižnik, več likopena vsebuje. Obenem pa upoštevajte, da telo likopen lažje izkoristi, če so paradižniki pred zaužitjem toplotno obdelani. Pogosto slišimo, da lahko toplota uniči precej koristnih snovi, zato je najbolje uživati presno sadje in zelenjavo, vendar je likopen ena izmed izjem.
Kakovostno prehransko dopolnilo s cinkom
S staranjem se količina testosterona v telesu pri moških postopoma zmanjšuje, vzporedno pa se povečuje količina estrogena. To lahko zavre absorpcijo cinka in privede do pomanjkanja tega pomembnega minerala. Ena od posledic pomanjkanja cinka je večja verjetnost za raka prostate in benigno hiperplazijo prostate, posebno pri moških, starejših od 50 let. Povečanje vnosa cinka lahko zavre izločanje dihidrotestosterona, ki velja za glavnega krivca za debelitev oziroma benigno hiperplazijo prostate.
Izogibanje rdečemu mesu
Pogosto uživanje rdečega in/ali močno procesiranega mesa povečuje tveganje za raka prostate. Tako je pametno omejiti vnos živil, ki spadajo v to skupino. Eden izmed glavnih krivcev za negativen vpliv naj bi bili t. i. heterociklični amini, ki nastajajo med toplotno obdelavo mesa, posebno če je temperatura zelo visoka (na primer med cvrtjem). Gre za mutagene snovi s karcenogenim potencialom, ki ne povečujejo samo tveganja za raka prostate, ampak tudi za druge vrste rakavih obolenj (rak črevesja, rak danke, rak želodca, rak trebušne slinavke itn.).
Omejitev vnosa nasičenih maščob
Mesni izdelki so lahko problematični tudi zaradi velike količine nasičenih maščob. Odkrita je bila povezava med pogostim uživanjem hrane, bogate z nasičenimi maščobami, in rakom prostate. Pri tem upoštevajte, da meso ni edini vir nasičenih maščob. Večjo količino maščob, ki spadajo v to skupino, lahko običajno najdemo tudi v izdelkih, kot sta sir in maslo.
Redna telesna aktivnost
Odkrita je bila korelacija med gibanjem in tveganjem za benigno hiperplazijo prostate. Gre za obratnosorazmerno korelacijo, kar pomeni, da je pri tistih moških, ki se gibajo največ, verjetnost za debelitev prostate najmanjša. Redno gibanje je obenem povezano z zmanjšanim tveganjem za erektilno disfunkcijo.