DomovZdravje & prehranaZ naravnimi sredstvi nad okužbe sečil

Z naravnimi sredstvi nad okužbe sečil

Okužbe sečil so nadloga, ki pogosteje prizadane ženske kot moške, polovica vseh žensk na planetu je imela okužbo vsaj enkrat v svojem življenju. Vnetje sečil je bakterijska okužba, vnetje spodnjega dela sečil je znano kot cistitis, vnetje zgornjega dela oziroma ledvic pa pielonefritis. Če se med uriniranjem pojavi pekoč občutek, pa tudi če je uriniranje prepogosto, je to znak, da je prišlo do vnetja sečil. Glavni povzročitelj vnetja je ponavadi bakterija escherichia coli, lahko pa so vzrok tudi druge bakterije, virusi in celo glive. Pri ljudeh, ki so imeli okužbo sečil, se ta nemalokrat ponovi, ni pa nujno. Tovrstna vnetja se zdravijo z antibiotiki, pomagamo pa si lahko tudi sami z zeliščnimi čaji. Priporočljivo se je tudi izogibati kavi, alkoholu in sokovom iz limon in pomaranč, saj je uriniranje zaradi naštetih pijač še toliko bolj pekoče.

- Oglas -

Sečila

Česnov čaj

Ob omembi česnovega čaja se marsikdo med nami nakremži, vendar že dolgo velja, da so najboljša zdravila tudi najmanj okusna. Vendar pa boste, če imate cistitis in je občutek med uriniranjem pekoč, pripravljeni spiti tudi česnov čaj. Česen je naravni antibiotik, vsebuje namreč močne učinkovine, ki uničujejo celo vrsto bakterij. Dobro se obnese tudi pri zdravljenju sečil. Pet velikih strokov česna olupite in zdrobite oziroma zmečkajte, nato pa jih dajte v kozarec skupaj s toplo vodo. Pustite namakati 15 minut in popijte s česnom vred. Pijte zjutraj in zvečer.

Čaj iz kopriv

Koprive niso dobre samo za artritis, marveč tudi za razne okužbe sečil. Mlade koprive lahko pripravimo kot napitek skupaj z jabolkom in banano, vse skupaj zalijemo z malo vode in zmiksamo v multipraktiku. Posušene koprive uporabljamo za čaj, in sicer tako, da čajno žličko posušenih kopriv prelijemo z vročo vodo, počakamo 10 minut in spijemo. Spili naj ne bi več kot ene skodelice na dan. Koprive imajo diuretične učinke, prevečan pretok urina pa pomaga odplakniti bakterije iz telesa.

- Oglas -

Čaj iz luštreka

Za luštrekov čaj se uporablja korenina rastline, ki jo posušimo na prepihu, nato pa zdrobimo in shranimo v zaprtih kozarcih v temnem prostoru. Dve čajni žlički prelijemo s skodelico vrele vode, po desetih minutah odcedimo in popijemo. Luštrek vsebuje učinkovine, ki uničujejo bakterije, ima pa tudi lastnosti diuretika.

Čaj iz brusnic

Tudi brusnice, ki so prava zakladnica vitaminov in mineralov, delujejo antibakterijsko in pomagajo odvajati vodo iz telesa. Posušene lahko čez noč namočimo v malo vode, nato pa si jih zjutraj pripravljamo v sadno zelenjavnih napitkih, iz posušenih listov brusnic pa si lahko napravimo čaj. Dve čajni žlički posušenih in zdrobljenih listov namočimo v skodelici vroče vode, po desetih minutah odcedimo in pijemo. Brusnični čaj lahko pijemo do trikrat dnevno.

Čaj iz ehinaceje

Pri okužbah sečil dobro dene tudi čaj iz ehinaceje, ki se ga dobi tudi že pri nas. Ta zdravilni napitek krepi imunski sistem in mu pomaga v boju proti okužbi. Čajno vrečko ehinacejinega čaja zavrite, nato pa pustite 10 minut, da se malo ohladi. Tako pripravljen čaj lahko pijete trikrat na dan. Če se boste odločili za katerega od naravnih čajev, se lahko zdravite samo z enim naenkrat, kombinacije zaradi prevelikega diuretičnega učinka niso priporočljive.

- Oglas -

NAJNOVEJŠE