Spremenimo rutinsko umivanje obraza v obred, kjer poleg kože negujete tudi dušo. Večina nas namreč vsakodnevno umivanje obraza spremeni v nujno zlo, ko je treba z obraza najprej odstraniti ličila, na nego in razvajanje pa kar pozabimo. In ravno vsakodnevna pravilna nega in nekaj preprostih trikov lahko vplivajo na lepši videz kože, manj gubic in posledično večjo prožnost.
S pravilno nego in nekaj drobnimi triki torej dosežemo:
- lepši videz kože,
- večjo prožnost kože,
- manj gubic,
- čisto kožo in manj aken,
- znebimo se zabuhlosti in podočnjakov,
- sijočo polt,
- nasmešek na ustnicah,
- boljše počutje.
Pravilno nego obraza lahko razdelimo v tri kategorije:
- vsakodnevni obred odstranjevanja ličil in nege kože;
- tedensko razvajanje kože z nežnim pilingom in masko;
- mesečno globinsko čiščenje kože z bolj grobimi pilingi ali obisk svoje najljubše kozmetičarke.
Vsakodnevni obred – minuta na dan!
Poleg pravilne nege je treba opozoriti tudi na različne tipe kože, ki so določeni genetsko: normalni tip, mešani tip, suhi tip in mastni tip kože. Vsaka koža ima torej svoj pH, nanjo pa vpliva še vrsta drugih dejavnikov, od letnih časov do hormonskih nihanj, vremena, stresa, zdravstvenih nevšečnosti, okolja in še bi lahko naštevali. Zato je zaželeno, da vsaj enkrat obiščemo kozmetičarko, ki nam določi osnovni tip kože, druge dejavnike pa prilagajamo glede na počutje in rezultate!
Vsakodnevni obred čiščenja obraza izvajamo dvakrat dnevno, in sicer zjutraj in zvečer. Pred čiščenjem obraza si umijemo roke, kajti pod nohti se skriva veliko nečistoč, ki jih ne želimo prenesti na obraz. Prav tako si lase spnemo, da na obraz ne prenesemo nečistoč, ki smo jih pridno nabirali skozi ves dan.
- Odstranjevanje ličil: Pod vodo zmočimo vato in jo pokapljajmo z nekaj kapljicami olja po izbiri (olivnega, mandljevega ali jojobinega). S tem preprostim trikom se lahko znebimo popolnoma vseh ličil in ne potrebujemo dragih in umetnih odstranjevalcev ličil. Če nam prvo olje ne ustreza, ga preprosto zamenjamo.
- Čiščenje obraza: Z mlačno vodo splaknimo obraz in s prsti vmasiramo čistilno sredstvo (naravno milo, kapljico olja, naravno čistilno mleko). Obraz si krožno masiramo vsaj 30 sekund, s tem spodbudimo limfo, prekrvavitev ter dobro očistimo vsak kotiček obraza. Na koncu si obraz umijemo s hladno vodo, da zapremo pore, in popivnamo s čisto brisačo.
- Nega po čiščenju: Ko je obraz čist, je pripravljen na nadaljnjo nego. Tisti, ki uporabljamo za čiščenje obraza olje, velikokrat na koncu niti ne potrebujemo nanašanja tonika in kreme, vendar je zaželeno. Tonik si lahko pripravimo kar tako, da skuhamo kamilični čaj in ga ohladimo (ohlajenega lahko pospravimo v hladilnik, saj je uporaben še kar nekaj dni). Seveda lahko za uravnavanje pH kože na obrazu uporabimo tudi druge cvetne vode, hidrolate ali naravne tonike. Na koncu pa si v obraz vmasiramo kakovostno naravno kremo ali olje. Najpomembnejša je masaža, zato le posvetimo pozornost rahlim krožnim gibom in razvajajmo obraz tako, kot si zasluži!
Tedensko razvajanje kože – 30 minut
Poleg vsakodnevnega obreda si enkrat na teden privoščimo razvajanje kože z maskami in pilingi, ki kožo še bolj očistijo, nahranijo in ji vrnejo sijaj! Tedensko razvajanje pomeni, da si enkrat na teden vzamemo pol ure za svoj obraz in ga očistimo s piligom, negujemo z masko in zmasiramo z oljem. Pilinge in maske nanašamo po čiščenju obraza s toplo vodo in pred nanosom olja ali kreme.
- Piling obraza: Naša koža potrebuje približno 28 dni za obnovo – zakaj je to pomembno? Zato, ker lahko prepogosta uporaba pilingov poškoduje kožo! Za tedenski piling si zato izberimo sestavine, ki niso grobe in ne bodo poškodovale kože. Preprost recept za tedenski piling: v polovico limone vtrimo eno od naslednjih sestavin (glina, mleti mandlji, sladkor ali koruzni zdrob) in po želji še kapljico rastlinskega olja (olivno ali mandljevo). Malo počakamo, da limona popije sestavine, nato si z njo nežno nekaj minut masiramo VLAŽEN obraz. Na koncu speremo piling z obraza z mlačno vodo.
- Maska za obraz: Z masko kožo očistimo, nahranimo, navlažimo in ji povrnemo izgubljen sijaj. Včasih smo maske vedno kupovali že pripravljene, danes pa že vemo, da so najboljše maske tiste, ki si jih lahko pripravimo sami doma. Ena izmed res preprostih mask, ki kožo globlje očisti, nahrani in pomladi, je: tretjino banane pretlačimo z vilicami in ji dodamo žličko kisle ali sladke smetane in leseno žličko gline. Vse skupaj premešamo in nanesemo na obraz ter dekolte in pustimo masko učinkovati 20 minut, nato jo s hladno vodo odstranimo.
- Masaža obraza: Čisto na koncu si privoščimo petminutno masažo s priljubljenim oljem ali kremo. Masaža bo spodbudila prekrvavitev in limfo, odstranila vso nečistočo iz podkožja, zbudila kožo, z nje zbrisala gubice ter jo po drugi strani pomirila. Pri masaži je pomembno, da so gibi počasni, krožni in enakomerni ter da poskušamo vse gibe končati pri ušesih, saj se tam limfa zliva v bezgavke.
Mesečno globinsko čiščenje kože– 60 minut
Mesečno globinsko čiščenje kože potrebujejo nekateri bolj drugi manj. Vsekakor je priporočljivo, da se vsaj enkrat na leto oglasimo pri kozmetičarki, ki bo ocenila naš tip kože in nam zaupala kak koristen nasvet, ki bo primeren prav za našo kožo.
Globinsko čiščenje v splošnem pomeni, da našo kožo negujejo za to izkušene kozmetičarke ali dermatologi ter pri tem poskrbijo za čiščenje komedonov (ogrcev), miliumov (kožni zdrob), pigmentacije in drugih agresivnih posegov v globlje plasti kože. Vsi vemo, da se je težko izogniti tistemu novemu mozoljčku, ki raste na nosu, vendar vseeno pravilno čiščenje prepustimo profesionalcem, saj lahko hitro nastanejo brazgotine, ki se jih potem ne moremo več znebiti.
Obraz je pogosto zrcalo zdravja in dobrega počutja
Nega obraza je pomembna tudi iz drugih razlogov. Naš obraz predstavlja počutje in zdravje, zato ne le z naravno in domačo kozmetiko, ampak tudi z masažo in nežnostjo poskrbimo za svoj največji organ – kožo.
Vedno pogosteje lahko slišimo za različne masaže in nege obraza, ki pripomorejo k zdravju in boljšemu počutju – od refleksne masaže obraza, japonskega liftinga, indijske masaže glave do protistresne masaže in tako naprej. Privoščimo si nego in masažo, saj so dokazani neverjetni pozitivni učinki na zdravje in dobro počutje, z njo pa si lahko pomagamo tako pri negi kože na obrazu kot pri kakšni trdovratni bolezni.
Zakaj se torej ne bi poleg vsakodnevne nege in čistilnega obreda vsaj enkrat prepustili izkušenim rokam maserjev, kozmetičarjev in refleksoterapevtov ter se odklopili od stresa in vsakodnevnega vrveža? Morda nam zaupajo kakšno tehniko, ki nam bo pomagala do hitrejše sprostitve in odpraviti težave, ali pa le nasvet, kako pravilno negovati svojo kožo! Saj vsi poznamo pregovor »Bodi prijazen, bodi nežen in začni pri sebi!«, kajne?