Suha in občutljiva koža je pogosta težava. Koža je naš največji organ, ki ima več nalog, med drugim ščiti pred vplivi okolja, uravnava nivo telesne temperature, izmenjava snovi z okoljem, služi pa tudi kot čutilo. Odraža stanje notranjih organov in stanje celotnega organizma.
Koža je po telesu različna: nekje je tanka, nekje debelejša. Sestavljena je iz večih plasti. Kadar se na koži pojavijo težave, lahko vzroke slednjih iščemo prav povsod. Težave na koži se namreč lahko pojavijo zaradi:
- okoljskih dejavnikov;
- nezdravega življenjskega sloga;
- hormonskih sprememb;
- pretirane izpostavljenosti soncu;
- napačne nege;
- prhanja z vročo vodo;
- agresivnih kozmetičnih izdelkov;
- onesnaženosti;
- tesnih oblačil;
- bakterij;
- alergijskih reakcij;
- kot posledica bolezni;
- kot stranski učinek zdravil.
Pogosta kožna težava je ta, da je koža suha in občutljiva. To je stanje, ki nas lahko doleti kadarkoli v življenju. Suha in občutljiva koža ni obolenje, niti ni bolezen, temveč je to lahko običajen pojav, kateremu pa je treba najti vzrok.
Kaj pomeni suha in občutljiva koža?
Zdrava koža je voljna, prožna, mehka, nežna in gladka. Suha in občutljiva koža pa ima lahko rdečine in otekline, se lušči, na dotik je hrapava. Pri suhi in občutljivi koži se lahko pojavi občutek srbenja, napetosti, ‘zategnjenosti’ in pekoče bolečine. Če teh simptomov ne zdravimo, se stanje kože lahko poslabša: koža lahko razpoka in postane hrapava. Različni predeli na telesu so lahko prizadeti različno. Med občutljivejšimi so recimo hrbtni del dlani in lasišče.
Nasveti
Ob težkih oblikah suhe in občutljive kože se vsekakor posvetujte s svojim zdravnikom. Izogibajte se sončnim žarkom med enajsto in šestnajsto uro. Ne uporabljajte agresivnih kozmetičnih sredstev. Nosite oblačila iz naravnih tkanin. Roke zaščitite ob čiščenju s čistili. Jejte zdravo in uravnoteženo hrano in pijte veliko vode. Ne prhajte se s prehladno ali prevročo vodo, po prhi pa se nežno popivnajte z brisačo. S kožo ravnajte nežno in ne grobo. Kožo negujte tudi z naravnimi olji.
Naravna olja
Ekološko pridelana naravna čista rastlinska olja vsebujejo nenasičene maščobne kisline, ki krepijo naravno zaščito kože. Olja kožo nahranijo, pospešijo prekrvavitev, jo navlažijo in izboljšajo prožnost kože.
Arganovo olje
Arganovo olje je znano kot čudežno negovalno olje, ki kožo ohranja vlažno in jo pomlajuje. Zdravi akne in spodbuja obnovo kože. Vsebuje veliko maščobnih kislin omega-3 in omega-6, linolenske kisline in vitamina E.
Šipkovo olje
Šipkovo olje vsebuje beta karoten, ki deluje proti prostim radikalom. Deluje pomlajevalno. Zaradi šipkovega olja, ki se hitro vplije, bo koža bolj čvrsta, napeta in prožna.
Jojobino olje
Jojobino olje je bogato z antioksidanti. Krepi obrambni mehanizem kože in uravnava sebum. Tudi jojobino olje vsebuje veliko vitamina E in omega-9 maščobnih kislin.
Olje rakitovca
Olje rakitovca blagodejno deluje na kožo, ki je poškodovana od sončnih opeklin. Vsebuje omega-7 maščobne kisline. Ima sposobnost obnavljanja kožnega tkiva.
Konopljino olje
Konopljino olje lajša tegobe ob luskavici, dermatitisu in aknasti koži. Vsebuje veliko kanabinoidov, vitaminov, mineralov in antioksidantov.
Preberite tudi: Zelo suha koža: Kako jo negujemo in kakšni so vzroki?