Porod še ne pomeni nujno, da otrok ni nikakor več prisoten v telesu ženske. S tem ciljamo na fenomen, imenovan mikrohimerizem, ki ga je v 19. stoletju odkril nemški znanstvenik Georg Schmorl. Čeprav je od tega odkritja torej preteklo že kar nekaj časa, pa se znanstveniki tudi danes še vedno ukvarjajo z vprašanjem, kako natančno te celice vplivajo na zdravje ženske …
Celice, ki ostanejo, lahko po eni strani pripomorejo k boljšemu zdravju ženske
Med obdobjem nosečnosti pride del zarodkovih celic prek placente do materine krvi. Te celice lahko nato potujejo do različnih organov v telesu – do srca, pljuč, jeter, ledvic itn. Kot je odkrila znanstvenica Amy Boddy, gre tu za t. i. matične celice, ki se lahko diferencirajo v katero koli vrsto celic, odvisno od tkiva, do katerega pridejo. To torej pomeni, da se lahko spremenijo tudi na primer v celice jeter ali celice srca.
Po eni strani imajo lahko te celice zelo pozitiven vpliv na zdravje ženske. Domneva se na primer, da lahko med drugim pomagajo pri zmanjševanju tveganja za raka dojk in nevrodegenerativne bolezni, kot je Alzheimerjeva. Hkrati so te celice za ženske koristne tudi neposredno pri porodu. Pospešujejo namreč celjenje telesa. Ob tem je sicer treba povedati, da začnejo zarodkove celice postopoma odmirati, vendar pa lahko včasih vsaj določen delež v telesu ženske preživi zelo dolgo, po nekaterih ocenah tudi skoraj 40 let.
Temna plat: možen tudi negativen vpliv na imunski sistem matere
Čeprav ima lahko torej míkrohimerízem pozitiven vpliv na zdravje ženske, pa naj bi po drugi strani obstajala tudi slaba stran prisotnosti otrokovih celic v materinem telesu. Možen naj bi bil predvsem negativen vpliv na imunski sistem in povečanje tveganja za avtoimunske bolezni. Vse to pa pojasnjuje, zakaj mnogi biologi in drugi znanstveniki poudarjajo, da gre za pojav, ki bi moral biti deležen podrobnejših raziskav. Raziskati in verjetno tudi odkriti je namreč mogoče še marsikaj …
Preberite tudi: Deček, ki je ob rojstvu tehtal manj kot 300 gramov, odpuščen iz bolnišnice