Evropska komisija je danes predstavila nov predlog spremembe podnebnega zakona, ki za leto 2040 predvideva kar 90-odstotno zmanjลกanje izpustov toplogrednih plinov v primerjavi z ravnmi iz leta 1990. Gre za ambiciozen, a realistiฤen korak proti podnebni nevtralnosti, ki jo EU naฤrtuje do leta 2050.
Ta vmesni cilj dopolnjuje ลพe veljavno zavezo o 55-odstotnem zmanjลกanju emisij do leta 2030, pri ฤemer komisija poudarja, da je Unija na dobri poti k izpolnitvi teh ciljev.
Veฤja predvidljivost za podjetja in vlagatelje
Po besedah izvrลกne podpredsednice Evropske komisije Terese Ribera in evropskega komisarja za podnebje Wopkeja Hoekstre bo novi zakon prispeval k veฤji stabilnosti za industrijo, spodbudil naloลพbe in poveฤal konkurenฤnost evropskega gospodarstva. Prav tako naj bi ukrepi izboljลกali energetsko varnost in odpornost Evrope v ฤasu geopolitiฤne negotovosti.
Najnovejลกi Eurobarometer je pokazal, da veฤina evropskih drลพavljanov moฤno podpira ukrepe EU na podroฤju podnebnih sprememb, kar daje Bruslju jasen signal za nadaljevanje zelenega prehoda.
Proลพnejลกi pristop k ciljem
Ena kljuฤnih novosti predloga je veฤja prilagodljivost za drลพave ฤlanice. ฤe neka drลพava ne bo dosegla ciljev v enem sektorju (npr. raba zemljiลกฤ), bo lahko to nadomestila z boljลกimi rezultati na drugih podroฤjih, kot sta promet ali ravnanje z odpadki.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je poudarila, da se EU s tem predlogom jasno zavezuje razogljiฤenju gospodarstva:
ยปEvropski drลพavljani ฤutijo posledice podnebnih sprememb in priฤakujejo ukrepanje. Danaลกnji predlog je dokaz, da ostajamo zavezani razogljiฤenju do leta 2050. Cilj je jasen, pot pa pragmatiฤna in izvedljiva.ยซ
Temelj na znanstvenih ocenah in sodelovanju
Predlog je nastal na podlagi temeljite ocene uฤinkov, mnenj Medvladnega panela za podnebne spremembe (IPCC) in Evropskega znanstvenega svetovalnega odbora za podnebne spremembe. V postopek so bile vkljuฤene drลพave ฤlanice, Evropski parlament, civilna druลพba in drugi pomembni deleลพniki.
Zakonodajni predlog ลกe ฤaka na nadaljnjo razpravo in uskladitev v okviru evropskih institucij.