Sončne opekline nastanejo, ko nas opeče sonce, koža postane rdeča, napeta in vroča, ob hujših oblikah opeklin pa se lahko pojavijo tudi mehurji. Za blaženje sončnih opeklin lahko uporabimo tudi popolnoma naravne pripravke – večino od njih najdemo že v vsaki kuhinji.
Sončne opekline lahko blažimo z nekaterimi naravnimi pripravki
Izbrali smo nekaj najboljših restlin, ki nam bodo v pomoč, kadar imamo sončne opekline. Seveda se od premočnem soncu najbolje umakniti v senco, če pa vseeno dobite sončne opekline, poskusite tudi z naravno pomočjo.
Aloje vera
Aloje vera je rastlina z zelo široko uporabo, med drugim tudi odlično blaži posledice sončnih opeklin. Kožo nemudoma ohladi, prizadeto povrhnjico pa oskrbi z vlago. Vpliva tudi na celjenje in obnovo poškodovanega tkiva, saj prodre v najgloblje kožne plasti. Priporočamo vam, da uporabljate le najbolj kakovostne izdelke iz aloje vere.
Kumare
Kumaro narežite na kolobarje in jih dajte v zamrzovalnik. Nato jih zmeljite v močnem mešalniku – dobili boste gosto pasto, ki jo potem nanesite na sončne opekline. Ohlajene rezine kumare lahko položite tudi na opečene veke.
Med
Med je odlična pomoč pri sončnih opeklinah, saj pospeši proces celjenja in obnove poškodovanega tkiva. Priporočamo, da med nanesete na opečena mesta in pustite delovati nekaj ur.
Sivka
Tudi z eteričnim oljem sivke lajšamo sončne opekline. Sivka odlično blaži bolečino, poleg tega pa deluje tudi antiseptično in preprečuje brazgotine. 20 kapljic naravnega eteričnega olja sivke nakapajte v 1,2 litra destilirane vode, nato pa dodajte še dve žlici soka iz aloje vere (če ga seveda imate). Mešanico hranite v hladilniku in jo po potrebi popršite po predelih, kjer vas je opeklo sonce.
Kamilični čaj
Kamilice niso le za preprečevanje nespečnosti, ampak so nam v veliko pomoč tudi pri lajšanju razdražene kože zaradi sončnih opeklin. Z dobro ohlajenim kamiličnim čajem lahko spirate prizadeta območja.
Hladno mleko ali jogurt
Ohlajeno mleko ali jogurt ublažita neprijetno bolečino ter zmanjšata občutek vročine, mlečni proteini pa spodbudijo proces celjenja. Za še bolj učinkovito pomiritev razdražene kože vam priporočamo, da jogurt zmešate s čistim gelom iz aloje vere ter mešanici na koncu dodate še nekaj kapljic eteričnega olja sivke. Maščobe v mleku in jogurtu pomaga v koži ohraniti vlago, zato za lajšanje sončnih opeklin izberite polnomastne mlečne izdelke.
Voda
Zaradi sončnih opeklin pride tudi do akutne izgube vode, zato je v tem primeru priporočljivo v telo vnesti več tekočine kot običajno.
Beli kis
Beli kis pomaga zmanjšati neprijetno srbenje in zategovanje kože ter zmanjša bolečino in vnetje. Stekleničko s pršilko napolnite z belim kisom in rahlo popršite po prizadetih področjih. Če se vam zdi čisti kis premočan, ga razredčite s hladno vodo. Kis lahko dodate tudi v kopel.
Šentjanževo olje
Pri blaženju sončnih opeklin si lahko pomagate tudi z uporabo šentjanževega olja, ki ga nanesete na opečena področja. S šentjanževim oljem se vedno mažite le po izpostavljanju soncu.
Kokosovo olje
Tudi kokosovo olje je nadvse vsestransko. Omogoča naravno zaščito pred soncem, pomaga pa tudi blažiti posledice sončnih opeklin. Če je tudi vas opeklo sonce, vam priporočamo, da si na prizadete predele nanesete izdatno količino kakovostnega kokosovega olja.
Soda bikarbona
Sončne opekline so na začetku lahko zelo boleče, saj je pH kože precej nižji kot normalno. In tukaj lahko zelo uspešno uporabimo sodo bikarbono, saj zaradi višjega pH normalizira kislost opečene kože in zmanjša neprijeten občutek, ki nastane, ko nas opeče sonce. Četrt skodelice sode bikarbone stresite v hladno vodo in s tem spirajte opečeno kožo ali pa iz enake količine sode bikarbone in petih kapljic eteričnega olja sivke ustvarite pasto (vodo dodajajte po potrebi), ki jo nato nanesite na prizadeta področja. Pustite, da se pasta posuši na koži, nato pa jo sperite s hladno vodo.