Ščitnica je majhna žleza metuljaste oblike, ki obdaja sprednji del sapnika pod grlom in proizvaja hormone, ki celicam zagotavljajo energijo za normalno delovanje, s podpiranjem procesa sproščanja toplote in energije, ki se dogaja v mitohondrijih. Naloga hormonov ščitnice je tudi nadzor hitrosti presnovnih procesov v telesu (nadzira presnovo vsake celice), spodbujanje tvorbe beljakovin, nadziranje inzulina in kortizola, zagotavljanje optimalne temperature okončin in trupa, rast in razvoj.
Če želimo biti zdravi je ključnega pomena, da naša ščitnica opravlja svoje naloge, saj vpliva na celotno telo in je del hormonskega sistema, ki kot orkester usklajeno upravlja s telesnimi procesi. Težave s ščitnico so v bistvu le simptom, ki presega sam organ in jasno kaže, da telo ne deluje optimalno v celoti. Na žalost je 50 % primerov težav s ščitnico nediagnosticiranih. Iz tega razloga je treba resno vzeti telesne simptome, ki nas opozarjajo na spremembe in je priporočljivo, da se testiramo.
20 % Slovencev ima težave s ščitnico. Vsako leto zboli 3000 novih bolnikov. 1 od 5 bolezni ščitnice je avtoimunsko obolenje (Hašimoto, Bazedovljeva bolezen).
Ščitnica je del kompleksnega sistema, ki ga sestavljajo hipotalamus, ki izloča hormon TRH (tiroliberin), s katerim spodbuja delovanje hipofize, ki z izločanjem hormona TSH (tirotropin) spodbuja delovanje ščitnice. Ščitnica iz tirozina in joda tvori dva hormona. T4 (tiroksin) je prohormon, T3 pa aktivni hormon, ki zagotavlja normalno delovanje mitohondrijev. Ko hipofiza zazna oslabljeno delovanje ščitnice začne izločati več TSH, s katerim želi stimulirati ščitnico. Povišana raven TSH je tako znak za premalo delujočo ščitnico.
Ščitnica izloča hormona T4 in T3 v razmerju 9 : 1 kar pomeni, da se dnevno tvori cca. 100 µg T4 in 10 µg T3. 80% aktivnega hormona T3 mora telo pridobiti s transformacijo hormona T4 v T3, kar se zgodi v perifernih tkivih s pomočjo encima dejodaze. Kadar je proces transformacije moten, telo sicer tvori dovolj T4, vendar se ta ne pretvori v aktivni T3, zato kljub normalni ravni hormonov TSH in T4 občutimo težave.
Pri pretvorbi T4 v T3 lahko pride tudi do motnje, pri kateri se namesto hormona T3 začne tvoriti hormon, ki ga imenujemo reverseT3 (rT3), to je neaktivna oblika hormona T3 (Wilsonov sindrom). Raven rT3 je torej pomemben indikator ustreznosti procesa pretvorbe.
Pogoste bolezni ščitnice
- Hipotiroidizem (premalo delujoča ščitnica)
- Hipertiroidizem (pretirano delujoča ščitnica)
- Hashimoto tiroiditis (avtoimunska bolezen ščitnice, ki vodi v stalno vnetje in uničenje ščitnice)
- Basedowova bolezen (avtoimunska bolezen ščitnice z znaki hipertiroidizma)
- Golša (nekancerogeno povečanje žleze ščitnice)
Simptomi hipotiroidizma
- Počasno bitje srca
- Hripavost
- Zabuhel obraz
- Redke obrvi
- Zapiranje vek
- Slabo prenašanje mraza
- Zaprtje
- Povečanje telesne teže
- Redki in suhi lasje, krhki in lomljivi nohti
- Suha, luskasta koža
- Sindrom karpalnega kanala
- Bolečine v mišicah in sklepih
- Anemija
- Zmedenost, depresija, demenca
- Utrujenost in večja potreba po spanju
- Nagnjenost k alergijam in infekcijam
- Pogosti prehladi in gripe
- Zmanjšan libido
- Prezgodnja menopavza
Simptomi hipertiroidizma
- Hitro bitje srca in srčna aritmija
- Visok krvni pritisk
- Vlažna koža in pospešeno potenje
- Drhtenje in tresenje
- Živčnost, tesnoba, razdražljivost
- Neredni menstrualni cikli
- Povečan apetit in hujšanje
- Nastanek golše
- Motnje spanja
- Pogosto odvajanje blata in driska
- Šibkost
- Zadebeljena koža goleni
- Nabrekle veke, pordele in izbuljene oči
- Preobčutljivost oči na svetlobo
- Zmedenost
Ko ščitnica ne deluje več optimalno (zlasti govorimo o pomanjkanju ščitničnega hormona) lahko nastajajo bolezni na nivoju celotnega organizma, kot so recimo: osteopenija, osteoporoza, kronična utrujenost, bolezni srca in ožilja (miokardni infarkt, možganska kap, visok krvni tlak, zvišan holesterol …), ginekološke bolezni (ciste na jajčnikih, maternici, prsih …), nekužno vnetje prostate pri moških in mnoge druge bolezni. Lahko se pojavijo tudi težave pri zanositvi, zdravem telesnem in duševnem razvoju, med nosečnostjo, porodom in dojenjem (izpadanje las, zobna gniloba, izguba kostnine, utrujenost, slabo počutje, nihanje tlaka).
Zakaj pride do težav s ščitnico?
- Izpostavljenost hormonskim motilcem, težkim kovinam, plesni in drugim toksičnim snovem (pesticidi, herbicidi, fungicidi, barve, laki), ki motijo presnovo in hormone ščitnice
- Virusi (Epstein Barr virus, virus rdečk, retrovirus, enterovirusi, virus mumpsa, herpes virusi, parvovirusi …)
- Bakterijske okužbe in paraziti
- Uživanje zdravil, tudi velikih količin antibiotikov
- Stres in izločanje stresnih hormonov, izčrpanost, izgorelost, nespečnost
- Hormonske spremembe
- Uživanje živil, ki so bogata z glutenom, ki povzročajo vnetne procese v črevesju in telesu vključno s ščitnico
- Pomanjkanje določenih hranil, zlasti joda, selena, cinka, magnezija, vitaminov B kompleksa, B12, vitamina A in D ter omega 3 maščobnih kislin
- Čustvena travma
- Fizične poškodbe
- Zelo visoke doze joda (prejete s kontrastnimi sredstvi)
Epstein Barr virus (EBV) in težave s ščitnico
Epstein Barr virus je iz družine herpes virusov. Obstaja več kot 60 različnih sevov tega virusa. Nekateri so blagi, nekateri so zelo agresivni in hitro premikajoči se. Odgovorni so za mnoga bolezenska stanja, vključno z bolezni ščitnice, ki se kažejo na različne načine ravno zaradi različnih skupin in sevov EBV virusov. Bolezen se razvije, ko virus doseže tretjo fazo in ko se ugnezdi v ščitnici. Velikokrat je njegov pojav povezan z mononukleozo, ki je pogosto ne diagnosticirana zaradi blagih simptomov. Problem nastane, ko EBV hranimo z napačno prehrano, težkimi kovinami, nevrotoksini, dermatoksini in presežkom adrenalina, če doživimo izgorelost telesa in ko naša mikrobiota ni uravnotežena, saj to izredno močno vpliva na ustvarjanje bolezenskega stanja in krepitev virusov.
Kako si lahko pomagamo na naraven način?
Razstrupimo telo in se izogibamo toksičnim snovem, zmanjšamo negativen vpliv elektrosmoga, uživamo ekološko in bazično polnovredno rastlinsko hrano z veliko sadja in zelene listnate zelenjave, pijemo čisto vodo in sveže stisnjene zelenjavne sokove (zlasti čisti sok stebelne zelene na prazen želodec), dovolj se regeneriramo, pazimo na kakovostno spanje, živila shranjujemo v steklenih posodah, ne uporabljamo teflona, alu folije, toksične kozmetike, čistil in ličil, izvajamo različne kopeli (zlasti iz njivske preslice), pomagamo si z ajurvedskimi masažami, bioresonanco, akupunkturo, počasi odstranjujemo amalgam iz zob …)
Hrana, ki se ji izogibamo, če imamo težave s ščitnico:
- Živalsko mleko in mlečni izdelki ter druga živila živalskega izvora (meso, ribe, jajca)
- Glutenska žita in izdelke iz njih (pšenica, pira, kamut, enozrnica, rž, ječmen, oves – v nekaterih primerih je le oves sprejemljiv) ter koruza
- Procesirana živila, mesnine in sladkor
- Prevelike količine soje in izdelkov iz soje (če jo uživamo, naj je vedno ekološko pridelana in gensko nemodificirana v manjši količini)
Hrana, ki jo uživamo, če želimo spodbuditi delovanje ščitnice (če ščitnica deluje premalo): kokosova maščoba, kumina, črna kumina, čili, galgant, bazilika, klinčki, koriander, pelin, kumin, lovor, rožmarin, kelp, stare vrste riža, zeleni mung fižol, rumena leča, kumare … (pri pretirano delojoči ščitnici zmanjšamo vnos omenjenih živil).
Hrana, ki je priporočljiva za ohranjanje zdravja ščitnice: jabolka, hruške, granatno jabolko, rukola, špinača, ohrovt, šparglji, užitne alge, avokado, banane, bazilika, jagodičevje (zlasti divje borovnice), križnice, kokos, koriander, kumare, datlji, koromač, fige, česen in druge čebulnice, ingver, kurkuma, konopljina semena, limone, limete, pomaranče, mandarine, mango, papaja, brazilski oreščki, mandlji, krompir, sladki krompir, buče, timijan …
Naj nas ni strah križnic in goitrogenih snovi, ki naj bi slabo vplivale na zdravje ščitnice (nemogoče je pojesti tako velikih količin teh živil, da lahko rečemo, da negativno vplivajo na ščitnico, poleg tega pa so brokoli, cvetača, ohrovt, zelje … vsebujejo zaščitne in hranilne snovi, delujejo proti raku in zmanjšujejo vnetne procese.
Okrepimo črevesje in mikrobioto, odpravimo kandido, zajedavce, izločimo alergene
Okrepimo in očistimo jetra, ledvice in vranico
Po potrebi dodajamo podporna prehranska dopolnila (jod, selen, cink, magnezij, vitamine B kompleksa, beta karoten, ašvagando, probiotike, shilajit, omega 3, vitamin D3, kurkumin, zelenje v prahu – če jemljemo zdravila za ščitnico, se pred začetkom jemanja prehranskih dopolnil posvetujemo z zdravnikom ali ajurvedskim zdravnikom)
Izogibamo se alkoholu, kajenju, pitju kave in drugim stimulativnim pijačam
Pomaga tudi izvajanje posebnih dihalnih vaj in reševanje destruktivnih vzorcev (postavljanje meja, izražanje sebe in svojih potreb, reči NE, odprtost, iskrena komunikacija, krepitev samopodobe …)