Spomnim se, da smo v preteklosti dobili prvega novembra sneg, ki je obstal do marca. In na splošno je veljalo, da so ljudje umirali, ko je listje v jeseni odpadalo in ko so drevesa spomladi začela zeleneti.
In ni naključje, da je naš pater Simon Ašič nič kolikokrat svetoval, da moramo ravno ob teh spremembah poseči po čajni mešanici KRRT, ki jo je sestavil iz koprive, rmana, regratovih korenin in ozkolistnatega trpotca. In te čajne mešanice je treba popiti vsaj liter na dan.
Vpliv vremena na dihala
Kako pa te spremembe vremena vplivajo na naša dihala? Nič kaj dobro. Poleg tega, da je v zraku veliko vlage, da je sonca malo, da nas spremljajo nizke temperature in so noči dolge, sta prisotni tudi depresija ter tesnoba. Za razvoj bakterij in virusov so to več kot ugodni pogoji. Njim so izpostavljeni predvsem starejši ljudje z oslabljenim imunskim sistemom, dojenčki, ki še nimajo razvitega lastnega imunskega sistema, in ljudje s kroničnimi boleznimi.
Preventiva
In kot vedno je tu najpomembnejša preventiva. Zaželeno je, da se izogibamo mest, kjer je koncentracija bolnih ljudi velika. Vsi namreč vemo, da otroci veliko teh tegob dobijo predvsem v vrtcih in šolah. Starejši ljudje pa se morajo paziti bolnišničnih obiskov in zdravilišč. Tam je koncentracija virusov in bakterij največja. Pa tudi doma moramo paziti na higieno.

Da ne bo prehladov in viroz …
Torej, kaj moramo narediti že zjutraj, da ne bo prehladov in viroz? Znano je, da je največ bakterij zjutraj v naši ustni votlini in grlu. Na tisoče jih je in med njimi je kar nekaj patogenih.
Jaz že več kot deset let vsako jutro grgram timijanovo tinkturo in deset let že nisem imel ne viroz ne prehlada. Celo ko sem na zabavi na svoj rojstni dan veliko prepeval, nisem imel z grlom nobenih težav. Priporočam, da zjutraj grgra timijanovo tinkturo kar vsa družina. Pa to še ni vse. Če se le da, se zjutraj z mrzlo vodo umijemo do pasu, pa čeprav pri tem malo vriskamo. Zelo priporočam, da v tem času uživamo prehrano, ki vsebuje veliko naravnih vitaminov, predvsem tistih, ki delujejo antioksidativno, se pravi vitaminov A, E in C. Dobro je vsako jutro popiti sok ene limone.
Pitje čajev
Kaj pa čaji? To so tako imenovani čaji za dobro jutro. Poznamo čaj proti virozi, pa čaj za zdravljenje gripe, čaj za kronično vnetje bronhijev, čaj za odpravo sluzi iz grla, tako imenovane čaje za odpravljanje cmoka v grlu. Ta čaj je sestavljen iz tako imenovanih saponinskih rastlin, kot so korenine jegliča, zlate rozge, milnice, sporiša itd. Dostikrat nam bakterije prizadenejo pljuča. Za pljučna obolenja so daleč najbolj učinkoviti ozkolistni trpotec, pa pljučnik, islandski lišaj, jetičnik in materina dušica. Kadilce prizadene bolezen KOPB in tudi za njihove težave obstaja učinkovita čajna mešanica, čeprav je še do nedavnega veljalo, da je KOPB neustavljiva in na splošno neozdravljiva bolezen.

Pri vnetju žrelnice si naredimo pripravek naših babic. Žajbelj poparimo in pustimo na rahlem ognju vreti še kakšne štiri minute. Pustimo stati 5 minut. Skandiramo sladkor in ga zalijemo z žajbljevim čajem. Še vročega pijemo po požirkih. Dovolj je, da čaja iz žajblja naredimo 2 dl in skandiramo jušno žlico sladkorja, po možnosti rjavega. Še danes se spominjam tega okusnega napitka.
Recept za zdravljenje angine
Ni dolgo tega, ko je bil pri meni gospod, ki mi je posredoval recept za zdravljenje angine. Srednje velik prt pokapljamo z domačim žganjem. Ko je dodobra napojen, ga zvijemo, kot zvijemo domači zavitek, in si ga ovijemo okrog vratu. Dobro je, da si vrat povijemo pred spanjem. Dejal je, da že en poseg odpravi težave z angino, dva pa zagotovo.
Sestra mi je povedala, da sem, ko sem bil star tri mesece, zbolel za hudo pljučnico. Nič ni pomagalo. Pa je prišla izpod Kuma k materi stara ženička, ki ji je svetovala, naj natopi krpo z oljem, jo segreje in mi jo da na prsi. Mati jo je ubogala in mi s tem rešila življenje. Sosedova deklica, toliko stara kot jaz, je imela isto bolezen. Njena mati tega ni naredila in punčka je umrla. Tega se velikokrat spomnim in sem tej ženički zelo hvaležen, čeprav je že davno pokojna.