Latinsko ime žajblja je salvia, kar izvira iz besede salvere – pomen tega glagola pa je zdraviti oziroma celiti. To nikakor ni naključje, saj velja žajbelj za eno najbolj zdravilnih rastlin oziroma zelišč. Verjetno ga poznate predvsem kot zdravilo za vneto grlo, vendar je še mnogo več od tega.
Med drugim se lahko žajbelj uporablja tudi za preprečevanje prekomernega potenja, za lajšanje določenih težav, ki spremljajo menopavzo, in za pospeševanje prekrvavitve. Poleg tega pa je žajbelj tudi zelo cenjen lepotni pripomoček. V nadaljevanju vam ponujamo nekaj zanimivih receptov za uporabo žajblja, ki jih je vsekakor vredno preizkusiti.
Žajbljev sirup za vneto grlo
V primeru vnetega grla se pogosto uporablja žajbljev čaj, in sicer za grgranje. Še ena izmed možnosti, ki jih imate, pa je, da iz žajblja pripravite sirup. Uporabite približno 150 gramov žajblja, 5 decilitrov vode in 200 gramov sladkorja (belega ali rjavega). Vodo najprej zavrite in nato vanjo stresite žajbljeve liste. Kuhajte še nekaj minut, preden odstavite. Po približno 20 minutah mešanico precedite, dodajte sladkor in segrevajte še približno 15 minut. Shranjujte v steklenih kozarcih. Jemljite žličko sirupa trikrat dnevno, ko vas boli grlo oziroma ko začutite prve znake težav z grlom. Žajbljev sirup pa je lahko zelo koristen tudi za blaženje kašlja, naravno zdravljenje ustnih razjed ipd.
Žajbljeva voda (čaj) za spiranje las
Verjetno ste že opazili, da se žajbelj pogosto znajde v šamponih, ki jih lahko kupite v trgovinah. Če želite prihraniti nekaj denarja oziroma porabiti žajbelj, ki ga imate doma, pa si lahko kar sami pripravite žajbljevo vodo za spiranje las. Žajbljeva voda vam med drugim pomaga pri odpravi prhljaja in ublažitvi težav s suhim, srbečim lasiščem. Iz 3 žlic žajbljevih listov in 4 decilitrov vode skuhajte čaj, ki ga nato po umivanju prelijte po laseh. Za še posebej hitre in izrazite učinke lahko žajbelj kombinirate z rožmarinom.
Obkladki s kisom za preprečevanje modric
S pomočjo žajblja lahko preprečite tudi modrice oziroma ublažite njihovo izrazitost. Za to potrebujete pest žajbljevih listov, ki jih stresite v ponev in prelijte z jabolčnim kisom (uporabite toliko kisa, da so listi povsem prekriti). Počasi kuhajte, dokler se listi ne zmehčajo, nato pa jih zavijte v čist kos blaga, ki ga položite na problematično mesto.
Žajbelj za odganjanje insektov
Žajbelj sodi tudi med tiste rastline, katerih vonj ne ugaja najbolj insektom. Če želite preprečiti pogoste pike, enostavno skuhajte močan žajbljev čaj, ki ga prelijte v stekleničko z razpršilnikom in mešanico popršite po telesu. Za še večjo moč pršila oziroma naravnega repelenta lahko dodate tudi nekaj kapljic eteričnega olja evkaliptusa.