Probiotiki so vam najbrลพ ลพe dobro znani. Najverjetneje ste ลพe sliลกali tudi za prebiotike (gre za hrano probiotikov, torej koristnih bakterij). Kaj pa za postbiotike? Gre za precej manj znan izraz, vendar se v zadnjem ฤasu zanimanje za postbiotike pospeลกeno poveฤuje. Pojavljajo se celo ugibanja, ali bodo morda postbiotiki prej ali slej nadomestili probiotike. Zdi se namreฤ, da ponujajo doloฤene edinstvene prednosti, zaradi katerih je lahko dodajanje postbiotikov v doloฤenih okoliลกฤinah celo koristnejลกe oziroma varnejลกe od uporabe probiotiฤnih dopolnil โฆ
Uravnoteลพen ฤrevesni mikrobiom โ bolj urejena prebava in moฤnejลกi imunski sistem
ฤrevesni mikrobiom je sestavljen tako iz ลกkodljivih kot iz koristnih mikroorganizmov. ล kodljivih ne moremo povsem odpraviti, vendar imamo po drugi strani na voljo precej metod, s katerimi lahko prepreฤimo njihovo pretirano razmnoลพitev oziroma prevlado nad koristnimi bakterijami. Eden najboljลกih naฤinov je seveda skrb za to, da zauลพijemo dovolj ลพivil, bogatih s probiotiki, kamor spadajo predvsem fermentirana ลพivila in napitki. Po potrebi pa si lahko pomagamo tudi s prehranskimi dopolnili. S pomoฤjo probiotikov poskrbimo za bolj zdrav ฤrevesni mikrobiom, kar lahko med drugim prispeva k boljลกi prebavi in k moฤnejลกemu imunskemu sistemu.
Postbiotiki โ neลพive spojine, ki jih med procesom fermentacije proizvajajo probiotiki
Osnovne informacije o tem, kakลกen je vpliv probiotikov in zakaj so pomembni, za veฤino niso nekaj novega. Po drugi strani pa najverjetneje niste vedeli, da probiotiki med postopkom fermentacije proizvajajo t. i. postbiotike. Postbiotiki so neลพive bioaktivne spojine, katerih osnovna naloga je โ podobno kot naloga probiotikov โ skrb za zdravje naลกega ฤrevesja. Tako je vsekakor zelo koristno, ฤe postbiotiki v ฤrevesju ostanejo ฤim dlje.
Uporaba postbiotikov namesto probiotikov predvsem pri oslabljenem imunskem sistemu
ฤeprav lahko postbiotiki v naลกe ฤrevesje pridejo posredno, torej z uลพivanjem ลพivil, bogatih s probiotiki, ali probiotiฤnih prehranskih dopolnil, ฤemur sledi postopek fermentacije, so na voljo tudi postbiotiฤna prehranska dopolnila. S tovrstnimi dopolnili lahko torej preskoฤimo vmesni korak in poskrbimo za neposreden vnos postbiotikov. Tako tudi ni treba ugibati, ali ima naลกe telo na voljo zadostne koliฤine, saj imamo precej natanฤen vpogled v to, koliko postbiotikov smo zauลพili. Toda ali je z vidika ฤrevesnega in prebavnega zdravja resniฤno bolje, da pozabimo na probiotike in se osredotoฤimo predvsem na postbiotike?
Odgovor na to vpraลกanje ni povsem enostaven oziroma enoznaฤen. Trenutno se menjava probiotikov s postbiotiki priporoฤa predvsem osebam z resnejลกimi zdravstvenimi teลพavami, za katere je znaฤilen oslabljen imunski sistem. V tovrstnih primerih namreฤ ni priporoฤljivo uลพivanje ลพivih, aktivnih kultur, kamor seveda spadajo tudi probiotiki.
Postbiotiki naj bi bili praviloma tudi boljลกa izbira za otroke
Skupina, za katero so lahko primernejลกi postbiotiki, so med drugim tudi otroci. Zanje je namreฤ prav tako znaฤilen ลกibkejลกi imunski sistem. Dodatna prednost postbiotikov pa je lahko ta, da je njihovo skladiลกฤenje precej enostavnejลกe. Ker ne gre za ลพive organizme, so precej stabilnejลกi in manj zahtevni, poslediฤno pa imajo postbiotiฤna prehranska dopolnila praviloma daljลกi rok uporabe od probiotiฤnih. ฤe iลกฤete naฤine, kako izboljลกati svoje ฤrevesno zdravje, ki ima pomemben vpliv na zdravje nasploh, vendar probiotiki zaradi doloฤenih razlogov za vas niso primerni, je tako vsekakor smiselno, da razmislite o postbiotikih. Ti lahko poskrbijo za ลกtevilne pozitivne uฤinke, vkljuฤno s protivnetnim delovanjem in z zaviranjem delovanja ลกkodljivih prostih radikalov, ki predstavljajo nevarnost za oksidativni stres.
Podobno kot pri probiotikih je sicer tudi pri postbiotikih pomembno, da izberete resniฤno kakovostno prehransko dopolnilo. Najboljลกa izbira naj bi bila postbiotiฤna dopolnila, ki se izdelujejo s pomoฤjo fermentacije polnovrednih ลพivil. Obenem pa upoลกtevajte priporoฤila glede optimalnih dnevnih odmerkov.
Preberite ลกe: Probiotiki: kateri so najboljลกi za naลกe zdravje?