Poletje prihaja s svetlobo, ognjem in vročino. Nekateri se poletja veselimo in preživimo veliko ur na soncu, dejavni in polni energije, nekateri pa poletnim temperaturam ubežijo v hlajene in senčne prostore.
Poletje ima, tako kot vsak drug letni čas, specifične značilnosti. Od vaše konstitucije je odvisno, ali bo povečalo vašo notranjo harmonijo ali pa vam bo vročina povzročila več preglavic kot koristi. Nekdo, ki mu je že tako vroče in ima raje hladnejše podnebje (takšne osebe so večinoma konstitucije pita), se bo v poletnih mesecih počutil nelagodno. Na drugi strani pa bo nekdo, ki se prek zime nikoli ne more ogreti, komaj čakal prvih poletnih žarkov (takšne osebe so večinoma konstitucije vata).
Poletje: obdobje pita
Značilnosti poletja so vročina, dolgi in svetli sončni dnevi, ostra svetloba in spreminjajoča se narava – te značilnosti so vzporedne z značilnostmi pita doše, ki prevladuje v poletnih mesecih. Poletna rutina vsebuje prehranske smernice in življenjski slog, ki zmanjšuje prekomerno akumulacijo poletnih kvalitet in vam omogoča zdravo uživanje v poletnih mesecih. Pita došo v telesu uravnavamo tako, da se ne pregrejemo, napetost sproščamo z različnimi sprostitvenimi dejavnostmi, predvsem pa mora biti naša energija prizemljena. Naučimo se prepoznavati znake povišane pite. Poletje ima tudi veliko značilnosti vate, predvsem suhost, zato moramo telo dobro hidrirati in uravnotežiti z mirnimi in ne pretirano utrujajočimi aktivnostmi.
Znaki, ki kažejo na neuravnoteženo pito, so:
- rdeča, vneta koža, akne ali različni izpuščaji,
- akutno vnetje,
- refluks kisline, razjeda na želodčni sluznici ali dvanajstniku, žgoči občutek v prsih,
- slabost oziroma nelagodje ob izpuščenem obroku,
- mehko blato,
- občutek vročine v telesu,
- jeza, razdražljivost, frustracije,
- obsojanje, nepotrpežljivost, kritičnost, intoleranca,
- rdeče, vnete oči, občutljive za svetlobo.
Prehrana v poletnih mesecih
V poletnih mesecih vsi že spontano težimo k lažjim, manjšim obrokom, ki so lahko prebavljivi, saj prebavni ogenj (encimi) v času poletja deluje v smeri zniževanja telesne temperature. Usmerimo pozornost na svoj obrok, okušajmo okuse in teksturo ter se ne prenajedajmo. Poletje je čas za sladke, grenke in trpke okuse ter hladnejšo, tekočo in rahlo oljnato teksturo obrokov. Je najboljši čas za uživanje svežega sadja in različnih solat. Hkrati je poletje najprimernejši čas za uživanje mlečnih izdelkov, od mleka do različnih skut, sirov in doma pripravljenega jogurta – ter seveda občasno tudi sladoleda. Nerafinirana sladila (razen medu in različnih melas) ohlajajo, zato so več kot primerna za poletne mesece.
Uživajte veliko vode, ki ne sme biti mrzla. V vodo dodajte meto, limeto in malo surovega sladkorja. Privoščite si lassi – indijsko mešanico jogurta in vode z dodatkom rožne vode in kardamoma. V poštev pridejo lahko različno ohlajajoči zeliščni čaji, kot so čaj iz mete, sladkega korena, koromača in vrtnic. Hladnim pijačam se izogibajte, ker zmanjšujejo prebavni ogenj in ustvarjajo strupe v telesu.
Na splošno se izogibajte nezrelemu, kislemu sadju, staranim sirom in zelenjavi z ogrevalnim učinkom: korenju, različnim repam, redkvicam, čebuli, česnu, ingverju in gorčičnim semenom. Izogibajte se tudi pretirano začinjeni hrani, kot so različni čiliji ali kajenski poper. Surovo zelenjavo uživajte v času kosila, med 11. in 14. uro.
Priporočeno sadje: jabolka, avokado, jagodičje, češnje, kokos, brusnice, grozdje, limete, mango, melone, hruške, ananas, slive, granatno jabolko, češplje
Priporočena zelenjava: artičoke, šparglji, zelena repa, brokoli, brstični ohrovt, zelje, cvetača, zelena, ohrovt, kumarice, stročji fižol, solata, okra, krompir, vodna kreša, bučke
Priporočene žitarice: ječmen, riž basmati, kvinoja
Priporočene stročnice: fižol adzuki, črni fižol, grah, fižol mungo
Priporočena maščoba: kokosovo olje, olivno olje, sončnično olje
Začimbe in zelišča: bazilika, kardamom, zelena, peteršilj, koper, koromač, limeta, meta, drobnjak
Življenjski slog v poletnih mesecih
Poletje je prežeto z energijo, zato laže vstajamo zgodaj zjutraj. Takrat je najprimernejši čas za rekreacijo. Pred prhanjem si vmasirajte v kožo kokosovo ali sončnično olje, ki zmanjšuje pito in ohladi živčni sistem. Uporabljajte eterična olja, kot sta jasminovo ali olje sandalovine. V posebno stekleničko z razpršilko si natočite rožno vodo in si z njo popršite obraz večkrat na dan. S tem si boste osvežili, ohladili in pomirili misli.
Oblačila naj bodo lahka in narejena iz bombaža ali svile, saj tako lahko telo diha. Barve naj bodo bela, siva, modra, vijolična ali zelena. Poletje je idealno za preživljanje prostega časa v naravi – vendar takrat ne pozabite nadeti zaščitnega klobuka in sončnih očal.
Pred spanjem si umijte in osušite stopala ter jih zmasirajte z oljem brahmi. Spat pojdite pred 11. uro zvečer, tako se boste izognili preveč dejavnemu umu in razmišljanju. Poskusite nekaj časa ležati na desni strani, s tem boste aktivirali levo, lunino pot, ki umirja in hladi.
Rekreacija v obdobju pita
Poletje motivira vse fizične aktivnosti in je najboljši letni čas za različne aktivnosti, vadbe in druge telesne dejavnosti. Rekreacija je ogrevalna in se ji moramo izogibati med 10. in 14. uro. Rekreirajmo se zgodaj zjutraj, ko je zrak hladnejši. Rekreacija naj ne bo preveč intenzivna, obremenite le 50–70 % svoje kapacitete, med vadbo pa dihajte skozi nos. Na mesto med obrvmi, grlo in popek si pred rekreacijo kanite kapljico vrtničnega eteričnega olja, saj to pomaga hladiti celotno telo.
Preberite še: