Le kaj imata skupnega sonce in okusne maline? Iz malinovih pešk se pridobiva luksuzno malinovo olje, ki ga lahko uporabimo tudi kot zaščito pred sončnimi žarki. Je bogato in se ponaša s številnimi blagodejnimi učinki za našo kožo. Vsekakor eno izmed tistih olj, ki ga je dobro imeti doma.
Malinovo olje je pravi Eliksir vitamina E, A in drugih dragocenih snovi
Olje maline (Rubus idaeus) se pridobiva s postopkom hladnega stiskanja malinovih koščic. Odvisno od rastišča in drugih dejavnikov je svetlo do temno rumene barve. Malinovo olje je bogato z vitaminom E (naravni antioksidant) in s karotenoidi (vitamin A), preprečuje staranje kože in nastajanje gub, jo vlaži, deluje protivnetno in zdravilno ter dobro tonira. Bogato je tudi z esencialnimi maščobnimi kislinami:
- linolno kislino (omega-6),
- oleinsko kislino (omega-9),
- in alfa-linolensko kislino (omega-3).
Zunanji vnos esencialnih maščobnih kislin je zelo pomemben, saj jih naše telo ne more proizvajati. Omega-6 pomaga pri obnovi povrhnjice, Omega-3 pa pomaga ohranjati elastičnost kože, zmanjšuje rdečico in draženje. Razlogov za uporabo olja maline je veliko. Med drugim malinovo olje nudi širok spekter zaščite pred sončnimi žarki, saj absorbira žarke UVA in UVB. Za večino maščob, ki imajo zaščitni faktor, to namreč ne velja, poleg tega so tudi njihovi zaščitni faktorji precej nižji.
Zaradi visokega deleža alfa-linolenske kisline deluje protivnetno, ponaša pa se tudi z učinkom proti staranju, saj vsebuje veliko vitamina E. Antioksidanti so v kozmetiki pomembni, saj preprečujejo pojav prezgodnjega staranja kože in drugih poškodb. Malinovo olje vsebuje tudi veliko fitosterolov, ki prav tako ugodno vplivajo na regeneracijo kože, tudi po sončenju, in pomagajo v boju z ekcemi, luskavico ipd.
![Olje maline Olje maline](https://www.bodieko.si/wp-content/uploads/2019/06/Olje-maline-1200x922.jpg)
Uporaba olja maline
- Olje maline sodi med tiste redke maščobe, ki jim
lahko pripišemo zaščito pred soncem. Absorbira tako žarke UVA kot tudi UVB.
Tako ga lahko deloma uporabimo tudi kot zaščito pred sončnimi žarki. - Ker je bogato z antioksidanti in karoteonidi, je
primerno tudi za pripravo kože na sončenje kakor tudi za nego kože po sončenju. - Deluje zdravilno in obnavljajoče, saj pomaga pri
tvorjenju celičnih membran ter kožo dobro tonira. - Dobro se vpija v kožo, pri tem pa je tudi
lahkotno, zato deluje hranilno in zaščitno. - Deluje proti staranju kože in nastajanju gub,
saj vsebuje vitamin E in karoteonide. - Vsebuje maščobne kisline omega-3, kar deluje
pomirjevalno, dobro vpliva na ekceme, srbečico in rdečico. Tako je primerno
tudi za nego občutljive in problematične kože. - Dobro neguje kakor koli poškodovano kožo
(razpokano, poškodovano od sonca ipd.). - Kožo dobro vlaži, ščiti, neguje, pomaga
izboljšati elastičnost kože.
Malinovo olje je lahko in suho. V kožo se vpije razmeroma hitro, pusti pa svilnat in rahlo oljnat občutek. Zato ga je bolje kombinirati z drugimi olji oz. ga uporabiti kot dodatek izdelku. Primerno je za suho in dehidrirano kožo, pa tudi za občutljivo in zrelo. Kot vidimo, je olje maline zelo vsestransko uporabno. Z njegovo pomočjo si izdelamo celo paleto lastnih kozmetičnih izdelkov. To so lahko proti staranju delujoče in hidratantne kreme in serumi, pripravki za nego občutljivih predelov okoli oči, kreme za nego poškodovanih rok, izdelki za nego ustnic, saj preprečuje prehitro izsuševanje in ščiti pred vplivi okolja, kreme in olja za sončenje z blagim zaščitnim faktorjem.
![Malinovo olje za nego koze Malinovo olje za nego kože](https://www.bodieko.si/wp-content/uploads/2019/06/Malinovo-olje-za-nego-koze-1000x667.webp)
Blaga zaščita pred soncem
Glede izpostavljenosti soncu predvsem veljajo splošna preventivna priporočila. Sonce je zdravo in blagodejno deluje na naše telo. Ne nazadnje brez sonca ne bi bilo življenja. Vendar pa lahko pretirana izpostavljenost sončnim žarkom, izpostavljenost ob neprimernem času in neuporaba zaščite privedejo do neprijetnih sončnih opeklin in poškodb kože (prezgodnje nastajanje gub, kožni rak, pojav trde oz. »usnjene« kože).
Zato seveda velja pravilo »po pameti« in uporaba ustrezne zaščite. Z uporabo olja maline (Oomah Study, 2000) nam naši izdelki sicer dajejo zaščito pred sončnimi žarki, vendar pa je to v vsakem primeru razmeroma blaga zaščita. Pri daljši izpostavljenosti soncu ali pa za posebne primere, kot so izleti v hribe, eksotične kraje ipd., je treba uporabiti zanesljivejše in bolj preverjene metode.
Hladilni gel za opečeno kožo ali za nego po sončenju
- 50 g gela aloe vere (hladi, obnavlja, vlaži),
- 5 g olja maline,
- 5 g olja jojobe (pomirja, preprečuje izgubo vlage),
- 1 kapljica eteričnega olja poprove mete (hladi),
- 3 kapljice eteričnega olja sivke (celi).
Negovalno olje za nego po sončenju
- 12 g olja maline,
- 10 g olja makadamije (obnavlja, hitro se vpije),
- 17 g olja avokada (vrača vlago in maščobo),
- 5 g olja pšeničnih kalčkov (obnavlja celice).
- 4 g olja jojobe (zadržuje vlago, pomirja).
Negovalno maslo z blagim zaščitnim faktorjem
- 20 g kakavovega masla (naredi lepo rjavo barvo),
- 20 g olja maline,
- 10 g kokosovega olja (vlaži).
Kakavovo maslo stopimo na vodni kopeli. Ko je povsem stopljeno, dodamo kokosovo olje in počakamo, da se raztopi, nato dodamo druga olje. Premešamo, nalijemo v lončke in pustimo, da se strdi.
Olje za sončenje (z nizkim zaščitnim faktorjem, ni primerno za dolgotrajno izpostavljenost soncu)
- 35 g olja maline,
- 5 g oljnega izvlečka korenčka (naredi lepo barvo kože),
- 10 g olja makadamije (hitro se vpije in obnavlja).
Preberite tudi: Maline – slasten in zdrav poletni sadež