Pomanjkanje motivacije za vadbo je izjemno razširjena težava. Vsi sanjamo o popolnem telesu in o boljšem zdravju, toda ko pride čas za vadbo, je precej bolj udobno obsedeti pred televizorjem. Morda se zdi, da gre za težavo, ki jo je skorajda nemogoče odpraviti, toda rešitev je lahko v resnici precej preprosta. Kot so ugotovili kanadski raziskovalci, ki so o svojih izsledkih poročali v članku, objavljenem v reviji International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity, sta lahko še posebej učinkoviti dve metodi: sistem nagrajevanja in »vadbeni partner«, ki je lahko tudi virtualen …
Rešitev aplikacija, ki nas spodbudi k vadbi, tudi ko smo povsem brezvoljni?
Raziskava je bila povezana z aplikacijo, katere namen je spodbujanje k pogostejši telesni aktivnosti. Že v začetnih fazah je bil implementiran sistem nagrajevanja. Z vadbo si je bilo mogoče prislužiti manjšo denarno nagrado oziroma točke, ki so jih lahko uporabniki aplikacije nato pretvorili v popuste za najrazličnejše izdelke in storitve – od vstopnic za ogled filma do goriva. Nato pa je bila dodana še možnost povezovanja z drugimi uporabniki v dvojice oziroma v »vadbene pare«. Glavni cilj pri tem je bila medsebojna spodbuda oziroma preverjanje, ali druga oseba zares sledi svojemu vadbenemu načrtu, obenem pa je bila ta možnost povezana s sistemom nagrajevanja. Povezava s partnerjem za vadbo je lahko namreč uporabnikom prinesla dodatne točke …
Denarne nagrade poskrbele za precej več korakov …
Še pred dodajanjem možnosti povezovanja z drugimi uporabniki v dvojice je bilo jasno, da je sistem nagrajevanja izjemno učinkovita spodbuda. Možnost, da si z gibanjem prislužijo manjšo finančno nagrado, je imela namreč izjemno pozitiven vpliv na večino uporabnikov oziroma na njihove navade. Ko je bila dodana ta opcija, se je občutno povečalo povprečno število korakov, ki so jih uporabniki naredili dnevno, in sicer kar za 600. Nato pa je bila primerjana še fizična aktivnost posameznikov in dvojic …
Dodatno spodbudo je predstavljala povezava z »vadbenim partnerjem«
Izkazalo se je, da je bila kombinacija sistema nagrajevanja in povezovanja v dvojice zadetek v polno. Ta kombinacija je namreč v povprečju pomenila kar 1100 dodatnih korakov na dan. Ta ugotovitev izhaja iz analize obsežne baze podatkov, ki je zajemala informacije o navadah več kot 60.000 uporabnikov aplikacije, podatki, ki so bili analizirani, pa so se zbirali 6 mesecev.
Zadostovala je že minimalna finančna spodbuda
Zdi se sicer logično, da je lahko denar dobra spodbuda – ne le za gibanje, ampak tudi za druge aktivnosti – vendar je treba pri tem upoštevati, da je šlo za zelo majhne finančne nagrade. Dvojice so si lahko prislužile zneske, ki so bili enakovredni skodelici ali dvema kave. Finančna spodbuda je bila torej resnično minimalna, vendar je očitno pomembno prispevala k boljšim navadam. Bolj kot za »vsebino« nagrade gre torej za izziv, kar je zagotovo informacija, ki je lahko zelo koristna v trenutkih, ko vam primanjkuje motivacije za vadbo. Če je telesna aktivnost nekaj, kar povezujete predvsem z muko oziroma naporom, je vsekakor smiselno, da poskušate spremeniti perspektivo. Pri tem so lahko zelo koristne prav majhne nagrade, ki si jih lahko prislužite, če sledite načrtu za trening. Vadba bo postala tako precej bolj podobna igri.
Poiščite osebo za medsebojno spodbudo – lahko tudi na spletu
Druga koristna informacija, ki izhaja iz opisane raziskave, pa je seveda povezana s pozitivnimi učinki medsebojne spodbude. Če imate vadbenega partnerja s podobnimi cilji, se bosta lahko spodbujala v trenutkih, ko bo enemu od vaju primanjkovalo motivacije za vadbo. Raziskava je dokazala, da ni nujno, da je vadbeni partner oseba, ki jo poznate v resničnem življenju, ampak je lahko zelo koristno tudi virtualno »partnerstvo«.