0,00 EUR

V košarici ni izdelkov.

Lepota & KozmetikaKakšna naj bo nega mastne kože

Kakšna naj bo nega mastne kože

MORDA VAS ZANIMA

Mastna koža se sveti zaradi čezmernega delovanja žlez lojnic in posledično povečanega izločanja loja. Slednji sicer koži dobro dene, saj jo vlaži, a kombinacija prevelike količine loja in odmrlih kožnih celic vodi do zamašitve por, zaradi česar se pojavijo neprijetne akne in ogrci. Mastna koža zahteva posebno nego, pri tovrstnih težavah pa je smiselno prilagoditi tudi prehrano.

- Oglas -

Vlaženje koze

Kaj vse vpliva na to, da je koža mastna:

  • Genetske predispozicije.
  • Neustrezna prehrana (veliko rdečega mesa, mleka in mlečnih izdelkov, hidrogeniranih olj, ocvrte in sladke hrane, sladkih pijač, alkohola).
  • Različna hormonska neravnovesja (motnje v delovanju endokrinega sistema ali hormonsko neravnovesje, do katerega pride v obdobju pubertete, menopavze in andropavze).
  • Okoljski dejavniki (umazanija, onesnaženost okolja).
  • Različne težave, kot so zaprtje, slabše izločanje toksinov skozi jetra in ledvice.
  • Stres – ko smo pod stresom, naše telo proizvaja več androgenih hormonov, ki povzročijo povečano aktivnost žlez lojnic.
  • Utrujenost.
  • Pomanjkanje spanca.
  • Uporaba agresivne kozmetike, ki ni primerna za vaš tip kože.
  • Jemanje oralne kontracepcije.
  • Prehod med letnimi časi – vlaga in visoke temperature.

Kako skrbeti za mastno kožo

Mastna koža predstavlja idealno okolje za prah in mikrobe, zato je skrb za ustrezno higieno prvi korak. Kože na obrazu se nikoli ne dotikajte z umazanimi rokami. Obraz si dvakrat na dan temeljito umijte z mlačno vodo in blagim čistilnim sredstvom. Na koncu si obraz sperite z mrzlo vodo, s čimer boste preprečili, da bi se pore spet zamašile.

- Oglas -

Čiščenje mastne kože

Namesto vode iz pipe uporabljajte filtrirano vodo, ki ji dodate še pol žlice limoninega soka ali sode bikarbone. Naravna alternativa različnim čistilnim sredstvom je jajčni beljak, ki mu dodamo še sok pol limone ter 15 ml kafrnega alkohola, ki ga dodajate po kapljicah. Ker lahko limona povzroči občutljivost na sončno svetlobo, to mešanico uporabljajte le zvečer, zjutraj pa si obraz temeljito sperite z vodo.

Obraza si ne umivajte več kot dvakrat na dan, saj boste tako povzročili, da se bo izločalo še več loja.

Piling za mastno kožo

Pomembno je, da koži enkrat ali dvakrat na teden privoščite nežen piling – tako boste odstranili odmrle celice in odvečno maščobo. Piling si lahko pripravite kar sami doma. Uporabite lahko ovsene kosmiče, polento, med, limonin sok, morsko sol in kalijev bikarbonat, ki deluje antiseptično in pomaga preprečiti okužbe. Bodite nežni, saj kože ne želite razdražiti.

Vlaženje mastne kože

Še vedno velja zmotno prepričanje, da mastna koža ne potrebuje vlaženja, saj njej lastna olja že sama po sebi koži zagotavljajo dovolj vlage. To do neke mere sicer drži, vendar z rednim čiščenjem s kože odstranjujemo vsa ta naravna in na koncu naša koža potrebuje dodatno vlaženje. Če kože ne vlažimo, potem bodo lojnice delovale še bolj intenzivno, saj koža ves čas teži k vzpostavljanju nekega ravnovesja. Vsa vlažilna sredstva seveda niso primerna za mastno kožo, saj bi jo preveč obremenila, koža pa bi bila na koncu dneva le še bolj mastna. Izberite lahka vlažilna sredstva, ki ne mašijo por.

- Oglas -

Pripravki za nego mastne kože

Če želite zmanjšati aktivnost žlez lojnic, vam je pri tem lahko v pomoč uporaba sveže stisnjenega soka aloe vere dvakrat na dan. Sok aloe vere si na kožo nanesite neposredno po čiščenju obraza. Aloe vera vsebuje salicilno kislino, ki ima protivnetne, protibolečinske in antibakterijske učinke.

Redna uporaba aloe vere vam bo pomagala, da boste lažje nadzorovali delovanje žlez lojnic, odmašili zamašene pore in preprečili akne.

V veliko pomoč pri mastni koži so tudi kumare. Svetujemo vam, da kumaro naribate ali jo v pasto zmeljete z močnim mešalnikom. Pasto dobro ohladite v hladilniku, nato pa jo nanesete na obraz, pustite učinkovati približno 15 minut, potem pa sperite z vodo. Za najboljše rezultate si to masko na obraz nanesite dvakrat na teden. Kožo pred nanosom seveda temeljito očistite.

Tudi paradižniki nam lahko pomagajo pri negi mastne kože. Speštajte paradižnik in ga nanesite na kožo. Pustite delovati od 5 do 7 minut, nato pa sperite z obilico tople vode.

Namigi za zdravo in sijočo polt

Ustrezna nega kože včasih ni dovolj. Na stanje naše kože namreč močno vpliva tudi prehrana – to, kar se znajde na našem krožniku, je torej zelo pomembno. Svojemu telesu morate zagotoviti vse potrebne vitamine in minerale, ki pomagajo zagotavljati zdravo kožo.

Kakšno hrano torej uživati, če imate težave z mastno kožo?

Uživajte čim več zelenolistne zelenjave (špinača, ohrovt, solata, rukola, zelena, por).

  • Uživajte zelenjavno-sadne sokove, ki skrbijo, da je naša polt zdrava in sijoča.
  • Izogibajte se kavi, pravim čajem in alkoholu.
  • Uživajte čim več surovega sadja in zelenjave.
  • Izogibajte se belemu kruhu in namesto tega raje posezite po rženem ali pirinem kruhu.
  • Ne uživajte slanih prigrizkov.
  • Omejite uživanje soli.
  • Iz prehrane popolnoma izločite vso konzervirano hrano ter različne predelane mesnine.
  • Vsak dan popijte vsaj osem kozarcev vode. Dan začnite s kozarcem vode, v katerega boste stisnili sok pol limone.
  • Skrbite za dobro prebavo. Zaprtje se pozna tudi na naši koži.

NAJNOVEJŠE