DomovZdravilne rastlineNageljnove žbice ali Dišeči klinčevec za lajšanje prebavnih motenj

Nageljnove žbice ali Dišeči klinčevec za lajšanje prebavnih motenj

Klinčki ali nageljnove žbice, kot jih tudi imenujemo, so aromatični posušeni cvetni popki. Nageljnove žbice zrastejo šele, ko je drevo staro 20 let, rastejo pa še kakšnih 50 let. Klinčevec izhaja z Moluških otokov v Indoneziji in iz južnega dela Filipinov, danes pa ga gojijo v nasadih zlasti v Tanzaniji in na Madagaskarju ter v manjšem obsegu v Braziliji.

Nageljnove žbice vsebujejo tudi flavonoide

Klinčevec je vednozeleno tropsko drevo, ki zraste do višine 12 metrov. Ima piramidasto krošnjo, njegovi listi so nasprotno nameščeni, usnjati, eliptični, koničasti in temno zelene barve. Na koncu vej se razvijejo pakobulasta socvetja s številnimi majhnimi, petštevnimi rdečimi cvetovi. Vendar pa dozorela drevesa niso pogosto v razcvetu, saj neodprte cvetne popke poberejo in jih uporabijo kot klinčke.

- Oglas -

Uporabni deli so cvetni popki. Cvetne popke pobirajo dvakrat letno, poleti in pozimi. Klinčki so posušeni cvetni popki. Nageljnove žbice poleg evgenola vsebujejo tudi čreslovine in flavonoide, antioksidante, ki učinkujejo proti raku in krepijo venske stene.

Dišeči klinčevec ali Nageljnove žbice

Nageljnove žbice za pomiritev napenjanja

Nageljnove žbice se priporočajo za lajšanje prebavnih motenj. Pogosto se jih v kombinaciji z drugimi rastlinami uporablja za pomiritev napenjanja, vnetja želodčne sluznice in prebavnih motenj ter za lajšanje revmatičnih bolečin.

Eterično olje klinčevca je olje dinamike, energije, samozavesti in topline. Je brezbarvno ali rumeno, s časom porjavi, kar je posledica oksidacije evgenola. Vonj je močan in sladko-pekoč. Evgenol, ki je glavna sestavina eteričnega olja klinčevca, ima močne antiseptične lastnosti. Hkrati deluje kot lokalni anestetik, zato so ga v preteklosti uporabljali tudi v zobozdravstvu.

- Oglas -

Eterično olje pridobivajo iz cvetnih popkov z destilacijo z vodno paro. Ne moremo mu dodati kar vsakega eteričnega olja, se pa lepo poda k eteričnemu olju bazilike, sivke in ingverja. Druge vrste eteričnega olja, ki jih pridobimo iz cvetov, listov in stebla, vsebujejo manj evgenola, zaradi česar ima ostrejšo lesno aromo in jih nekoliko manj cenimo.

Klinčevec je pogosta sestavina naravnih zobnih past in ustnih vod

Zgodovina uporabe klinčevca je tesno povezana z arabskimi trgovci, ki so rastlino prinesli z Daljnega vzhoda. V tradicionalni kitajski medicini eterično olje še danes uporabljajo pri slabem zadahu in vnetjih v ustni votlini. Eterično olje ima namreč protimikrobno delovanje (protibakterijsko in protiglivično delovanje). Prav zaradi te ugodne lastnosti ga najdemo kot sestavino zobnih past in ustnih vod, redkeje pa v izdelkih za nego kože. Že kitajski zdravniki so rastlino uporabljali pri zdravljenju atletskega stopala, pogostega glivičnega obolenja. Evgenol blaži vnetja, eterično olje klinčevca pa tudi učinkovito sprošča gladke mišice pljuč in črevesja. Čezmerni odmerek utegne vplivati depresivno in tako lahko močno vpliva na naše razpoloženje.

Klinčki ali nageljnove žbice

Opozoriti pa je treba, da lahko tako kot tudi druga eterična olja draži kožo in povzroča preobčutljivostne reakcije. Olje dišečega klinčevca pred nanašanjem na kožo obvezno razredčite z nevtralnim rastlinskim oljem, sicer bo koža močno pordela in dobili bomo pekoč občutek.

- Oglas -

Uporaba nageljnovih žbic v kulinariki

Kot vemo, pa so klinčki uporabni tudi v kulinariki, saj jih lahko kombiniramo v sladkih in pikantnih jedeh. Dobro se podajo v peciva, sirupe in v vloženo sadje. Dodajamo jih kuhanim vinom in v tekočine za vlaganje. Francozi radi dodajajo klinčke v čebulo in tako obogatijo okus enolončnic. Nizozemci radi dopolnijo okus sirom, Angleži pa klinčke dodajajo v jabolčne pite. Klinčki so lahko tudi sestavina začimbne zmesi za mesne jedi ali riž. Pogosto jih dodajajo skupaj s cimetom in kardamomom. V Aziji pa so sestavina karijev v prahu. V Indiji sestavljajo garam masalo, v Franciji pa je zmes štirih začimb (skupaj s črnim poprom, muškatnim oreščkom in posušenim ingverjem).

Zdravilni pripravki iz klinčevca

Prevretek iz klinčkov

Proti vnetju želodčne sluznice, slabi prebavi, revmatičnim bolečinam uporabljamo prevretek, ki ga pripravimo iz klinčkov (vzamemo 1–3 g na dan).

Čaj iz klinčkov

Prevretek iz klinčkov proti driski

Sestavine:

  • 1 žlica klinčkov,
  • 1 skodelica vode.

Priprava: Klinčke prelijemo z mrzlo vodo in počasi zavremo. Odstavimo in pustimo 5 minut, nato precedimo. Dnevno spijemo 2 skodelici prevretka.

Nageljnove žbice – Prva pomoč pri zobobolu

Proti zobobolu lahko uporabimo eterično olje klinčevca, in sicer tako, da nakapamo 3 kapljice eteričnega olja na vatirano palčko ter narahlo nanesemo na obolel zob in dlesni 3- do 4-krat na dan. Ali pa klinčke prežvečite. Ko se zmehčajo, jih pregriznite, da spustijo olje, nato pa jih namestite na razbolel zob. Tam naj bodo vsaj pol ure. Antibakterijska sredstva bodo zmanjšala bolečino. In v vsakem primeru čim prej obiščemo zobozdravnika.

Klinčkov čaj proti želodčnim krčem

Sestavine:

  • 3 klinčki,
  • možnar,
  • 1 skodelica vode.

Priprava: Klinčke stremo v možnarju, damo v posodo in prelijemo s kropom. Pokrijemo in pustimo stati 10 minut, nato precedimo ter spijemo počasi po požirkih.

Tinktura za dlesni in svež dah

Sestavine:

  • 20 g klinčkov,
  • 80 g 70-% alkohola.

Klinčke dodamo v 70-% alkohol in jih v steklenem kozarcu namakamo 8 dni. Vmes večkrat pretresemo. Po 8 dneh precedimo in shranimo v temni steklenici na hladnem in temnem prostoru. Uporabljamo po kapljicah, ki jih dodajamo v vodo za izpiranje ustne votline ali za grgranje. Dobrodejno vpliva na dlesni, osveži usta in odpravlja neprijeten zadah.

Olje iz klinčkov

Dišeče olje za masažo

Sestavine: 1,5 dl mandljevega olja, 7 kapljic eteričnega olja (EO) rožmarina, 10 kapljic EO smrekovih iglic, 10 kapljic EO cimeta, 5 kapljic EO nageljnovih žbic, 12 kapljic EO sivke, 5 kapljic EO brinovih jagod

Eterična olja dodamo v mandljevo olje in dobro premešamo. Uporabljamo lahko za masažo utrujenih mišic ali za inhalacijo pri prehladnih obolenjih. Na dlani nanesemo nekaj kapljic dišečega olja, jih dobro zdrgnemo drugo ob drugo in vdihavamo. Deluje tudi rahlo razkužilno.

Nageljnove žbice so tudi učinkovito sredstvo proti komarjem:

Potrebujemo:

  • 0,5 litra alkohola,
  • 100 g celih nageljnovih žbic oziroma klinčkov,
  • 100 ml otroškega olja (lahko tudi mandljevega).

Priprava: Nageljnove žbice štiri dni namakamo v alkoholu. Premešamo vsako jutro in zvečer. Po štirih dneh dodamo olje in sredstvo je pripravljeno za uporabo. Nekaj kapljic pripravka nežno vtrete v kožo na rokah in nogah ter opazujte komarje, kako odhajajo.

Zanimivost

Klinčki so bili skozi tisočletja velika uganka in še večji posel. Žal pa je bilo povsod, kjer je bilo kaj dragocenega, prelite tudi veliko krvi. V vojno za klinčke so se poleg Portugalcev in Špancev še pred 16. stoletjem vključili tudi angleški in nizozemski trgovci. Vojna se je leta 1667 zaključila s pogodbo, s katero so Angleži Nizozemcem prepustili Moluške otoke v zamenjavo za priznanje njihove suverenosti nad današnjim New Yorkom. In tako je pohlep za klinčki pisal tudi zgodovino.

Preberite tudi: Vnetje dlesni: naravni pripravki za ublažitev težav

Bene Behrič, Zeliščar
Bene Behrič, Zeliščar
Bene Behrič danes velja za enega najboljših zeliščarjev pri nas z obširnim znanjem o zdravilnih rastlinah. Ko je zbolel za boreliozo, je po desetletjih neuspešnega zdravljenja odgovore začel iskati v naravi in zeliščarstvu.

NAJNOVEJŠE