DomovZdravje & prehranaKako je napredovala slikovna diagnostika

Kako je napredovala slikovna diagnostika

Od leta 1895, ko je ลพarke X odkril nemลกki fizik W. C. Rรถntgen je slikovna diagnostika zelo napredovala in poleg rentgenskih ลพarkov danes uporablja tudi druge vire valovanj, preiskave kombinirajo s kontrastnimi sredstvi, slikovno gradivo obdelajo z digitalnimi tehnikami, uporabljajo pa jih tudi za izvedbo razliฤnih posegov, ki nadomestijo nekatere klasiฤne operacije. Vendar pa ni vsaka preiskava primerna za ugotavljanje vseh bolezenskih sprememb in vse ne prikaลพejo naลกe notranjosti enako natanฤno.

RTG (Rentgensko slikanje)

RTG (Rentgensko slikanje)

Rentgensko slikanje je ลกe vedno najpogostejลกa slikovna diagnostiฤna metoda pri odkrivanju bolezni v pljuฤih, za akutna in degenerativna stanja na kosteh in sklepih ter poapnelost ลพil. 

Rentgenski aparat odda snop ลพarkov, ki prehajajo skozi telo in padejo na detektor. Pri tem se ลพarki oslabijo na razliฤnih tkivih in organih, kar je osnova za kontrastnosti dobljene dvodimenzionalne slike. Po izklopu napetosti sevanje preneha.

Vendar se rentgenskemu slikanju ni dobro prepogosto izpostavljati, saj spodnja meja za varno dozo ionizirajoฤega sevanja ne obstaja. Najobฤutljivejลกe na sevanje so celice kostnega mozga: bele krvniฤke (levkociti) in mezgovne celice (limfociti). Oฤutljive so tudi spolne celice, celice vrhnje plasti koลพe in sluznice prebavil ter ลกฤitnica.

Veฤje doze ลพarkov uporabljajo za slikanje hrbtenice in trebuha, manjลกe pa za posamezne slike kosti, pljuฤ in zob.

Rentgensko slikanje uporabljajo tudi kot presejalno metodo za odkrivanje raka dojk (mamografija) pri ลพenskah med 50 in 69 letom. Dobro so pregledne dojke z veliko maลกฤobnega tkiva. Pri dojkah z veliko ลพleznega tkiva pa lahko ostanejo nekatere spremembe prikrite. Sliko pregledajo loฤeno trije radiologi in ฤe ni dovolj jasno za kakลกno spremembo gre, se odloฤijo za dodatne preiskave.

CT (Raฤunalniลกka tomografija)

CT (Raฤunalniลกka tomografija)

Ta metoda je podobna rentgenskemu slikanju, le da se rentgenska cev in vrsta detektorjev vrtijo v ohiลกju okrog bolnika in pri tem naredijo veฤ tisoฤ natanฤnih posnetkov. Tako v nekaj sekundah nastane mnoลพica podatkov, ki omogoฤajo nastanek trodimenzionalnih slik v viลกji loฤljivosti od klasiฤnih rentgenskih posnetkov.

Omejitev CT preiskave je, da je razlika v gostoti doloฤenih tkiv, npr. trebuลกnih organov, relativno nizka. Zato raฤunalniลกko tomografijo pogosto kombinirajo s kontrastnim sredstvom, ki ga bolniku vbrizgajo v ลพilo, da doseลพejo veฤje razlike v gostoti tkiv, pojasni Nathan Jenko, dr. med., spec radiolog iz Kraljeve ortopedske bolniลกnice v Birminghamu.

Raฤunalniลกka tomografija se veliko uporablja pri diagnostiki mnogih miลกiฤnih in kostnih bolezni, pri spremljanju napredovanja in uspeลกnosti zdravljenja rakavih bolezni. Velika prednost preiskave je, da natanฤno prikaลพe mesto tumorja in njegovo razลกirjenost v druge organe. Glavna pomanjkljivost pa je ionizirajoฤe sevanje, ki je precej veฤje kot pri rentgenskem slikanju.

PET/CT (Pozitronska emisijska tomografija)

PET/CT (Pozitronska emisijska tomografija)

Najpogosteje se uporablja za prikaz obsega in lokacije rakavih tvorb v organih in mehkih tkivih. Pri tem uporabijo razliฤna sredstva, npr. izotop 18F-fluoro-deoxy-glukoza, ki ga bolnik popije in se potem kopiฤi v metabolno aktivnih tkivih. Rakave celice namreฤ porabijo veฤ glukoze kot zdrave celice, zato se v telo vnese radioaktivna snov, ki je vezana na glukozo. S slikanjem se nato prikaลพe poraba glukoze v organih in tkivih ter katere celice in tvorbe so zdrave in katere so rakave. Na tak naฤin ocenjujejo tudi uฤinkovitosti zdravljenja.

Poleg iskanja rakavih sprememb se PET/CT lahko uporablja tudi za ugotavljanje vnetnih ลพariลกฤ in v nevrologiji za opredeljevanje nekaterih vrst demence, pojasni radiolog Nathan Jenko in dodaja, da

PET/CT predstavlja v radiologiji najveฤjo obremenitev telesa z ionizirajoฤim sevanjem. Trenutne doze so okoli 8-16 mSv, kar je priblizno kot 3-5 letno sevanje iz naravnega okolja ali pa 10-20 poletov do Avstralije.

MR (Magnetna resonanca)

MR (Magnetna resonanca)

Z raฤunalniลกko tomografijo se dobro vidijo kosti, vendar pa se hrustanci, meniskusi, tetive in vezi vidijo veliko bolje z magnetno resonanco, ki nudi veฤjo kontrastno loฤljivost med mehkimi tkivi. Trodimenzionalni posnetek pri magnetni resonanci je jasen in natanฤen ter razlikuje med miลกicami, vodo in maลกฤobo.

MR temelji na resonanci vodikovih ionov v moฤnem magnetnem polju. S pomoฤjo radijskih valov in raฤunalniลกke tehnologije zelo dobro pokaลพe moลพgane, hrbtenjaฤo, miลกice, srce, ลพile in organe v trebuลกni votlini. Ugotavljajo okvare krvnih ลพil, posledice moลพganske kapi, vidna so ลพariลกฤa pri multipli sklerozi, moลพganski ali hrbtenjaฤni tumorji in poลกkodbe, pretok krvi v venah in arterijah, dobro vidne so tudi medvretenฤne ploลกฤice.ย 

Magnetna resonanca velja za varno preiskavo, vendar se odsvetuje noseฤnicam v prvem trimeseฤju, ฤe ni nujna.

UZ (Ultrazvok)

UZ (Ultrazvok)

Ultrazvok omogoฤa ลพivo sliko, kar pomeni da lahko spremljajo pretoke, utripanje srca in peristaltiko ฤrevesja. Posebne sonde v aparatu oddajajo ultrazvoฤne valove, ki se razliฤno odbijajo od posameznih snovi v telesu, kar naprava pretvori v sliko.

Najpogostejลกi je UZ trebuha, kjer pregledajo jetra, vranico, ลพolฤnik, ลพolฤevode, trebuลกno slinavko, ledvici, mehur, prostato, krvne ลพile v trebuhu (predvsem abdominalno aorto), jajฤnike in maternico pa z vaginalnim UZ. Veliko se ultrazvok uporablja za pregled vratnih ลพil, arterij in ven, sklepov, ลกฤitnice in dojk.

Namen preiskave je ugotavljanje prirojenih anomalij in bolezenskih sprememb organov ter njihove lege, velikosti in strukture.

Obstajajo razliฤne vrste ultrazvoฤnih preiskav; razliฤne sonde, frekvence in hitrosti valovanja.

Glede na to, da se pri preiskavi energija pretvarja v toploto, kar povzroฤi gretje tkiva, imajo ultrazvoฤne naprave omejtive glede uporabe moฤi pri preiskovanju ploda pri noseฤnicah. Starejลกi kot je plod, manjลกe je tveganje, pojasni radiolog Jenko in dodaja, da je s sodobnimi ultrazvoฤnimi napravami slikanje povsem brez tveganja in je to varna preiskovalna metoda.

Ultrazvok ima zelo natanฤno resolucijo, vendar pa le-ta upada, ฤe ลพelijo slikati strukture, ki so bolj oddaljene od sonde oz. bolj globoko v telesu. Slabo preglednost trebuลกnih organov povzroฤa tudi debelost ali plini in zrak v ฤrevesju.

Z ultrazvokom v realnem ฤasu spremljajo premike igle pri injekcijah v sklepe in med biopsijo.

Usmerjeni UZ uporabljajo tudi pri razbijanju ledviฤnih kamnov in zdravljenju sive mrene.

Glede na to, da pri UZ ni slike, tako kot pri RTG, CT in MR, ki jo zdravnik vzame v roke in pogleda, je rezultat precej odvisen od tistega, ki ultrazvoฤno preiskavo opravi. ฤŒe se neฤesa ne vidi, to ลกe ne pomeni, da tam tudi zares niฤ ni.

Sicer pa za vse preiskave velja, da varnost ni odvisna le od naprav, temveฤ tudi od znanja in izkuลกenj preiskovalca ter odloฤitve katera preiskava je v danem trenutku najprimernejลกa in smiselna glede na koristi in tveganja.

Metka Jakลกiฤ
Metka Jakลกiฤ
Metka jakลกiฤ je samostojna novinarka in avtorica pogovorov s strokovnjaki ter intervjujev.

NAJNOVEJล E