Tradicionalna kitajska medicina (TKM) uči, da za vsakim simptomom ali bolezenskim stanjem tiči povezava z notranjimi organi ali nepretočnimi kanali/meridijani določenega organa, ki so razpredeni po celotnem telesu. Da odkrijemo vzrok za nastanek alergije, moramo vsakega posameznika obravnavati individualno, saj je vzrok z zelo podobnimi simptomi lahko pri dveh ljudeh popolnoma drugačen.
Vzroki za pojav alergije:
- UJETOST VITALNE ENERGIJE ČI: Pri zdravniku TKM se pri diagnostičnem pregledu večkrat srečamo z izrazom »ujeta energija«, ki nakazuje, da je razprševanje energije po kanalih/meridijanih omejeno, kar posledično vpliva tudi na ostale pretoke telesnih tekočin. Energija namreč po telesu potiska kri in sokove in kadar je ujeta, svoje naloge ne opravlja vestno. Ujame se v šibke predele in tam povzroča dodatne zastoje, tudi zbadajoče in hipne bolečine, ki se lahko po telesu selijo. Če energije z raznimi tehnikami ne sprostimo, se prej ali slej pojavi težava ali izbruhne kakšna bolezen.
- VITALNA ENERGIJA IN NOTRANJI ORGANI: Ker v TKM prevladuje holistični, to je celostni vpogled na človeško telo, pravimo, da so naši notranji organi prek meridijanov povezani tudi z oddaljenimi deli, kot so oči, nos, usta, ušesa. Ko je energija ujeta ali je ni v zadostni količini, so naši čutilni organi neprekrvavljeni in zato veliko občutljivejši. Tako se prek naših votlin (čutilni organi) v telo lažje in hitreje naselijo škodljivi vplivi iz okolice, ki povzročajo težave, izbruh alergije.
- ZUNANJI VETER, HLAD IN VROČINA: Omenjeni trije škodljivi vplivi v povezavi z drugimi vzroki v večini primerov povzročajo alergijo, seveda tudi druge težave ali bolezni. V naše telo se naselijo, kadar je oslabljena pljučna energija ali pljučni či, ki skrbi za nekakšno obrambo telesa. Prek vdiha v telo zajamemo vpliv Vetra, ki ga zaradi šibkega pljučnega čija ne moremo v celoti izdihniti in tako začne prodirati v globino našega telesa. Ko ga je preveč, povzroči reakcijo kot opozorilni znak, da telo prične s samozdravljenjem. Z Vetrom se največ kombinirata tudi Hlad in Vročina, ki dodatno blokirata razprševanje energije in krvi. Kateri izmed škodljivih vplivov bo prevladoval, pa je malo odvisno tudi od sezone ter posameznika in njegove »prirojene« in »pridobljene« šibkosti.
Zakaj je tkm tako uspešna v boju z alergijami?
TKM seveda loči različne tipe alergij, zelo dobro pa prepoznava vzroke in njegove kombinacije z zunanjimi škodljivimi vplivi. Najpreprosteje lahko rečemo, da izkušen zdravnik TKM loči v telesu posameznika, ali gre za primanjkljaj vitalne energije ali prebitek zunanjih vplivov. Potem to poveže z notranjim organom ali organi (v kombinaciji) prek pulzne in jezične diagnostike ter odredi sistem zdravljenja, ki je ponovno lahko v kombinaciji več različnih metod TKM. Tako je zdravljenje prilagojeno posamezniku, kar prinaša zelo lepe rezultate.

Kako hitro lahko pozdravimo alergijo?
S pomočjo tradicionalne kitajske medicine zdravimo alergijo na več različnih ravneh. Najuspešneje in tudi dolgoročno pa jo zdravimo, preden se pojavijo simptomi, torej sezono ali mesec dni pred pričakovanim izbruhom. Tako telesu dajemo optimalno podporo in ne lajšamo le nehvaležnih simptomov. Kadar se zdravimo v času akutnega stanja, ne moremo doseči tako dobrega rezultata, saj mora zdravnik TKM del terapije nameniti tudi lajšanju simptomov, ki je vsekakor učinkovito, vendar ne ozdravi vzroka. Tudi po prvi sezoni (kadar se zdravimo pred izbruhom) alergije v večini primerov popolnoma ne ozdravimo. Priporočeno je dvomesečno zdravljenje tri leta zapored pred izbruhom alergije ter v hujših primerih dodatno še v akutnem stanju. Z vsakim letom je stanje občutno boljše, nekje po tretjem letu alergija izzveni.
Kako prepoznamo alergijo tipa veter?
Tovrstna alergija se kaže velikokrat na koži, prisotne so kožne spremembe, srbečice, tudi kihanje, težave z astmo in oslabljenim respiratornim traktom. V tem primeru Veter ni v povezavi z Jetri, kot je splošno poznano v TKM. Takrat izvajamo tehnike, ki nam pomagajo Veter izgnati iz telesa.
Kaj pa težave z nosno votlino? Zaprtost nosnic ali prekomerno izlivanje iz nosu?
Tovrstni tip alergije je v TKM povezan z oslabljenim obrambnim sistemom ali vei či (Wei Qi), ki kaže na podobnost našega imunskega sistema, vendar je še bolj specifičen. Njegova naloga je, da brani telo pred škodljivi vplivi, kot tudi da vlaži, ogreva in prehranjuje mišice in kožo. Nadzorujejo ga Pljuča.
Potrebujemo le še praktični del:
- VITAMIN C: Za čim boljšo odpornost in obrambo telesa si zagotovimo, da nimamo pomanjkanja vitamina C. Živila, bogata z omenjenim vitaminom, so:
Sadje: fige, črni ribez, kivi, papaja, jagode, ananas, pomaranče, guava
Zelenjava: brokoli, temno listna zelenjava, paprika, zelje, ohrovt
Zelišče: timijan
- KITAJSKA ZELIŠČNA PODPORA:
- Astragalus ali grahovec, ki skrbi za dvig celostne energije telesa in daje največjo podporo Vranici – ta proizvaja življenjsko energijo in kri.
- Goba nesmrtnosti ali Ganoderma lucidum, poznana tudi pod imenom lingzhi: v tradicionalnem zdravljenju na Kitajskem jo uporabljajo že vsaj 2000 let. Goba krepi imunski sistem in se jo čedalje več uporablja tudi pri nas pri vzpostavljanju ravnovesja in imunosti pri onkoloških bolnikih.
- Mai men dong ali japonska kačja brada, angleži jo radi poimenujejo tudi opičja brada. Zelišče vlaži Pljuča, čemur pravimo aspekt jin. Ustavlja kašelj, lajša oteženo dihanje, pomaga pri suhem kašlju in pri izkašljevanju krvi. Omenjene težave največkrat nastanejo, ko suhost in vročina napadeta Pljuča, mai men dong pa vročino lepo pogasi. Ko se okrepijo Pljuča, se okrepi tudi imunski sistem. Deluje tudi antibakterijsko, povzroča rast belih krvničk. Učinkovit je tudi pri bolečem, zateklem in suhem grlu ter pri izgubi glasu. Iz zelišča si preprosto naredimo prevretek, ki ga pijemo 2- do 3-krat na dan po eno skodelico. Je prijetno sladkastega okusa.
- MOKSIBUSTIJA: S cigaro iz zvitega tlečega pelina si lahko ogrevamo določene akupunkturne točke, ki nam lahko lajšajo simptome in telo tudi krepijo in zdravijo. Čeprav je moksa naravna in varna metoda, je vedno najboljše, če nam točke ogrevanja določi izkušeni zdravnik TKM. Te so lahko tudi v kombinacijah, saj bomo tako dosegli najboljše in želene rezultate. Mokso lahko izvajamo nekaj dni zapored, potem sledi nekajdnevni premor, ciklus ponovimo.
- AKUPRESURA: Vse zgoraj omenjene točke lahko tudi s pritiski masiramo, kar imenujemo akupresura. Zdravnica Wei Tian priporoča, da se vsaka točka pritisne 60-krat zaporedoma. Aktiviramo jo večkrat na dan. Pri kašlju in astmi posebno pozornost namenimo tudi točkam:
- LU10 na meridijanu Pljuč
- CV4 na sprednjem kanalu pri popku ter
- ST36 na meridijanu Želodca, ki je že dobro znana po tem, da nam povrne izgubljeno energijo.
- TAPKANJE: Tapkanje je prav tako enostavna metoda, s katero spodbudimo gibanje energije po telesu. V času alergij je najučinkovitejše tapkanje meridijana Vranice, Ledvic in posebnega kanala dumai, ki poteka po zadnji strani telesa (ob hrbtenici), saj velja za najbolj jang kanal. Dlani stisnemo v pest, da je pest sproščena, in se udarjamo po kanalu navzgor in navzdol. Tapkamo se lahko 10 minut po enem kanalu, 1- do 2-krat na dan.