DomovTradicionalna Kitajska MedicinaJetra in veter v tradicionalni kitajski medicini

Jetra in veter v tradicionalni kitajski medicini

V tradicionalni kitajski medicini (TKM) se velikokrat sreฤujemo z izrazom veter. Veter v TKM pomeni energijo iz okolja, ki je povezana z elementom lesa ter jetri in ลพolฤnikom. Veter je tudi eden izmed ลกestih ลกkodljivih ali patogenih vplivov, ki se prek zunanje okolice naseli v naลกem telesu. Veter kot tak je zelo agresiven, hiter in s seboj prenaลกa tudi druge vplive, kot so hlad, mraz, suลกa, vroฤina, vlaga.

Kaลพe se tudi kot kroniฤne boleฤine v sklepih in kosteh

S hitrim dvigovanjem in spuลกฤanjem se naseli tudi v najbolj oddaljene dele, kot so stopala, dlani, glava, ter zlahka prodre v globino, v miลกice, tkiva, kosti. Takลกen veter telesu povzroฤi kar precejลกen nered in kaos, pojavljati se zaฤnejo zdravstvene teลพave, kot so glavoboli, migrene, boleฤine, ki se selijo po telesu, prehladna obolenja in podobno. ฤŒe s seboj prenaลกa patogeni dejavnik hlad, nas hitro zazebe ali imamo obฤutek, da nas zebe vse do kosti. Veter prenese hlad tudi do najลกibkejลกih delov v telesu, kjer se lahko za dalj ฤasa naseli. To se predvsem lahko kaลพe kot kroniฤne boleฤine v sklepih in kosteh, revmatiฤna obolenja. Veter v telesu lahko povzroฤi tudi bolezni, pri katerih se naลกe telo trese (npr. epilepsija), lahko se pojavlja boleฤina, lahko izgubimo moลพnost gibanja (paraliza), vpliva na akutne bolezni (gripa, prehlad) in bolezni, ki prizadenejo zunanje dele telesa (teลพave s koลพo).

Kitajci v TKM in feng ลกuju priporoฤajo, naj ne ลพivimo na predelih, kjer je stalen veter, in naj se izogibamo prepihu, ลกe posebej, ฤe smo preveฤ siti ali smo popili malo veฤ alkohola. Takrat je telo ลกe posebej nepretoฤno in hitro ga lahko napade kak zunanji dejavnik. ฤŒe pa so meridijani v telesu polni energije in dobro pretoฤni, takrat ne glede na zunanje okoliลกฤine ฤlovek ne bo zbolel. ฤŒe nas ลพe napade element vetra, je treba hitro ukrepati z akupunkturo in doloฤenimi kitajskimi zeliลกฤi, da veter ne prodre globlje v telo in ne poลกkoduje organov.

Akupunkturna toฤka za izganjanje vetra iz telesa

GB31ali fengลกi (fengshi) โ€“ mesto vetra: Toฤka leลพi na meridijanu ลพolฤnika na zunanji strani stegen. Najlaลพe jo najdemo v stojeฤem poloลพaju, ko roke prosto visijo ob telesu. Kjer se konฤa sredinec, pritisnemo ob stegno in zaฤutimo toฤko. Najuฤinkoviteje je toฤko stimulirati z akupunkturo, pomaga pa tudi stimulacija s pritiski prstov, veฤkrat na dan po nekaj minut. ลฝe takoj se zaฤuti sproลกฤujoฤ in razbremenilen obฤutek, ki ga ima toฤka na noge in kolke kot tudi na ลพivฤni sistem. Toฤka se veliko uporablja tudi pri nespeฤnosti, saj umiri um. Zdravi tudi vse teลพave, ki jih imamo v nogah, kot so boleฤine, izguba moฤi, za hitrejลกe okrevanje po poลกkodbah, pri zatekanju nog in obฤutku teลพe v nogah. Je tudi odliฤna toฤka za lajลกanje pri ukleลกฤenem ลพivcu ali iลกiasu ter pri paralizi nog, za revmatiฤne teลพave.

Poleg izganjanja vetra iz telesa pomaga tudi pri vdoru ali prebitku vlage in vroฤine znotraj telesa. Veter draลพi koลพo, pojavljajo se lahko srbeฤice ali druge alergije na koลพi. S stimulacijo te toฤke se srbeฤica kaj kmalu umiri. Toฤka se pri akupunkturi uporablja tudi za zdravljenje herpesa zostra, pri luskavici in koprivnici. Toฤka odpre celoten meridijan ลพolฤnika, na katerem je. Meridijan je navit preko uลกes in se spuลกฤa po trupu vse do nog. Iz tega razloga se toฤka uporablja tudi za zdravljenje tinitusa, boleฤin v uลกesih in glavobolov.

Kitajsko zeliลกฤe, ki izganja veter iz telesa, pomaga pri koลพnih boleznih, sproลกฤa boleฤino ter odpira meridijane

Fang feng

Fang feng ali koren โ€“ zaลกฤitnik pred vetrom: Fang feng raste predvsem na severovzhodnem delu Kitajske, nabirajo pa ga v spomladanskem in jesenskem ฤasu. Ima prijeten vonj in rahlo sladkast okus ter spada med zeliลกฤa, ki so po lastnostih topla. ล e posebej dobro vpliva na jetra, pljuฤa in vranico. Ima tudi moฤ, da razprลกi notranji veter in druge ลกkodljive vplive iz telesa, kot je vlaga, in hkrati ublaลพi boleฤino telesa. ล e posebej je priporoฤljivo, kadar ima telo prebitek vetra/hladu, vetra/vlage ter vetra/vroฤine. Iz tega razloga se zelo veliko uporablja tudi pri prehladnih obolenjih. Lahko se kombinira z veฤ drugimi zeliลกฤi, ฤe pa ลพelite okrepiti obrambni ali vej ฤi pa je odliฤen skupaj z zeliลกฤem astragalus (grahovec), o katerem smo v prejลกnjih ลกtevilkah ลพe pisali.

Uporaba zeliลกฤa

Pri nas se koren uporablja v posuลกeni obliki, narezan na majhne koลกฤke. Pripravite ga tako, da ga najprej razdrobite ali zmeljete v prah ali ฤim manjลกe delฤke, nato ga 10 g potopite v hladno vodo. Vse skupaj postavite na ogenj do vretja. Nato ga ลกe 5 minut prevrite in poฤasi, ลกe toplega, zaฤnete uลพivati. Dovolj bo ลพe 3 dcl vode za meลกanico. Zeliลกฤa nato ne zavrzite, ampak ga lahko pustite namoฤenega nekaj ur (do 12 ur) ter ga nato ponovno prelijete z vodo in pogrejete. Ugotovili boste, da ima ลกe moฤnejลกi okus kot tudi moฤnejลกi uฤinek. Pijete lahko 2 skodelici na dan, 7 do 10 dni. ฤŒe boste dodali tudi astragalus, potem naredite meลกanico iz 5 g astragalusa ter 5 g fang fenga.

Za koลพne bolezni: To zeliลกฤe ustavi tudi srbenje in se lahko uporablja za vse vrste koลพnih bolezni, ลกe posebej pri urtikariji in izjemni srbeฤici, ki jo ustvarja notranji veter. Srbenje je v TKM povezano tudi s krvjo, temu pravimo pomanjkanje ali primanjkljaj krvi v telesu, ni pa s tem miลกljena kakovost krvi. Veter v tem primeru je suhega znaฤaja in dobro je, da se telo in notranji organi navlaลพijo, s ฤimer pridobi kri moฤ, da laลพje potisne veter iz telesa. V tem primeru je zeliลกฤe fang feng odliฤno v kombinaciji s kitajsko angeliko dang gui (o njej smo tudi ลพe pisali v prejลกnjih ฤlankih) ali z lepljivo rehmanijo ali ลกu di (shu di), kot jo imenujejo na Kitajskem.

Proti boleฤinam in krฤem: Fang feng ima sposobnost, da pomaga tudi pri boleฤinah v sklepih ali ฤe so sklepi rdeฤi, otekli in slabo gibljivi. V tem primeru pravimo v TKM, da je telo napadel patogeni dejavnik veter/hlad/vlaga. V tem primeru si lahko naredite prevretek iz fang fenga ter zeliลกฤa ji ji ren (Yi Yi Ren), ki mu tukaj pravimo tudi Jobove solze. Kadar pa je telo prizadeto zaradi krฤev, ลกe posebej miลกiฤnih krฤev, trzanja udov, togega obฤutka v tilniku in vratu, pa uporabite fang feng v kombinaciji z zeliลกฤem tian ma (Rhizoma gastrodiae).

Astragalus

Nasvet za sproลกฤanje jeter: Ker nas v tem ฤasu ลกe vedno preizkuลกajo jetra in ลพolฤnik, nikar ne pozabimo na ta organa. Najboljลกe so seveda redne vaje iz tehnik ฤigong (qigong), taj ฤi ฤuan (taijiquan) in daojin (daoyin). Takลกna praksa daje dolgotrajne uฤinke na celotno telo in naลกega duha, saj se telo na ta naฤin samo zdravi. Kadar pa nas zaฤne tiลกฤati ali zbadati v predelu jeter, ลพolฤnika in boleฤina prehaja naprej prek sonฤnega pleteลพa do leve strani, kjer leลพi vranica, pa lahko uporabimo to tehniko:

Usedemo se na stol, nogi rahlo razpremo, trup sprostimo in se nagnemo naprej. Miลกice trebuha naj bodo sproลกฤene. Nato zaฤnemo s srednje moฤnimi pritiski gnesti koลพo vse od predela ลพolฤnika na desni strani do predela vranice na levi strani telesa. Hitro bomo ugotovili, da nas doloฤeni predeli kar moฤno zabolijo, ko samo rahlo stisnemo in gnetemo koลพo. To vajo lahko izvajamo veฤkrat na dan po nekaj minut in ลพe ฤez nekaj dni bomo opazili, da nas pravzaprav niฤ veฤ ne zabolijo mesta, ki so bila prviฤ zelo obฤutljiva. Ta ยปsamomasaลพaยซ je dobrodoลกla tudi, kadar smo zelo obremenjeni in pod stresom, saj se takrat jetra hitro zakrฤijo. Dovolimo si vzeti nekaj minut in izvajajmo vajo. Um se bo umiril in sprostil in ponovno bomo kos opravljanju vseh pomembnih stvari v dnevu, ki nas ฤakajo.

Preberite tudi: Zamaลกฤena jetra: od vzrokov do zdravljenja ter preventive

Petra Kolar
Petra Kolar
Petra Kolar je vodja ordinacije Dao TKM (tradicionalna kitajska medicina) v Ljubljani.

NAJNOVEJล E