Guggul ali Commiphora mukul, je smola, pridobljena iz drevesa mukul mirta, ki izvira iz Indije. Ta dragocena snov se v ajurvedski medicini uporablja že več tisoč let zaradi svojih številnih zdravilnih lastnosti. Danes se Guggul ponovno uveljavlja kot naravno sredstvo za različne zdravstvene težave, vključno s težavami s srcem, presnovo in kožo.
Guggul, ta rumenkasta smola, je zagotovo eno najpomembnejših zdravil ajurvedske medicine, saj je v uporabi že stoletja. Že v spisih iz leta 600 pred našim štetjem lahko na primer beremo o njegovih zdravilnih učinkih. Danes ga uporabljamo pri zdravljenju artritisa, zniževanju povišane ravni holesterola, aken in različnih težav s kožo, v pomoč pa je tudi pri izgubi odvečne telesne teže.
Kako guggul deluje?
Guggul vsebuje snovi, ki pomagajo zniževati oziroma uravnavati raven holesterola in trigliceridov v krvi. Ena od snovi, ki jih najdemo v guggulu, je prav tako v pomoč pri zmanjševanju videza rdečice in oteklosti, ki se pojavi pri nekaterih vrstah aken. Guggul je eno najmočnejših očiščevalnih ajurvedskih snovi, ki jo že tisočletja uporabljajo za zdravljenje zamašenih sinusov, debelosti, za blaženje bolečine ob vnetih sklepih ter za zdravljenje različnih kroničnih kožnih bolezni.
Poleg tega lahko pomaga pri razstrupljnaju, spodbujanju počasnega metabolizma, uporabljamo pa ga še pri kopici drugih težav, na primer pri povišanem holesterolu, artritisu, revmi, fibromialgiji, protinu, sladkorni bolezni, vnetju dlesni, zobni gnilobi …
Guggul pogosto priporočajo ljudem, ki potrebujejo temeljito razstrupljanje, na primer po težki bolezni ali dolgotrajnem jemanju antibiotikov. Njegove čistilne lastnosti so v veliko pomoč tudi tistim, ki so prestali odvajanje od mehkih drog ali alkohola. V obliki ustne vodice se je odlično obnesel pri zdravljenju zobne gnilobe in vnetih dlesni. Kapsulo z izvlečkom guggula preprosto raztopite v pol skodelice tople vode in uporabljajte trikrat na dan. To mešanico lahko uporabite tudi za (hitrejše) zdravljenje površinskih ran.

Zdravilne lastnosti in načini uporabe
- Guggul razstruplja naše telo in je lahko v pomoč ljudem pri hujšanju.
- Pomaga zniževati povišan serumski holesterol ter raven trigliceridov v krvi, hkrati pa izboljšuje razmerje med dobrim (HDL) in slabim (LDL) holesterolom.
- To zelišče naj bi spodbujalo tvorbo belih krvnih celic ter zmanjševalo tveganje za nastanek koronarne arterijske bolezni.
- V so ga preteklosti uporabljali za zdravljenje bolezni, imenovane medoroga – šlo naj bi za bolezen, podobno aterosklerozi.
- Raziskave dokazujejo, da guggul spodbuja proizvodnjo ščitničnih hormonov. Ker ti hormoni skrbijo za optimalno razgradnjo beljakovin, maščob in ogljikovih hidratov, to zelišče uporabljamo tudi kot pomoč pri izgubi odvečne telesne mase.
- Prav tako deluje protivnetno ter pomaga blažiti bolečino.
- Je zelo uporaben pri artritičnih obolenjih, prav tako pa naj bi pomagal tudi pri degenerativnih spremembah v sklepih in kosteh.
- To zdravilno zelišče uporabljajo tudi pri revmatoidnem artritisu, protinu, osteoartritisu, išiasu …
- Ker guggul med drugim tudi čisti kri, ga uporabljamo tudi pri zdravljenju različnih kožnih obolenj.
- Pomaga krepiti prebavni sistem, lajša izločanje prebavnih sokov ter pomaga pri boljši prebavi.
- Redno uživanje naj bi moškim pomagalo tudi do boljše spolne moči ter do bolj kakovostne semenske tekočine.
- Guggul je lahko v pomoč tudi pri zdravljenju ekcema, njegov izvleček pa pomaga tudi pri zdravljenju tumorjev.
- To zdravilno zelišče je lahko v pomoč tudi pri blaženju bolečin v času menstruacije.

Ena izmed najbolj znanih koristi Guggula je njegova sposobnost uravnavanja ravni holesterola. Guggulsteroni pomagajo znižati raven slabega LDL holesterola in trigliceridov ter hkrati povečajo raven dobrega HDL holesterola. To lahko pomaga zmanjšati tveganje za srčno-žilne bolezni, kot so ateroskleroza, srčni infarkt in možganska kap. Redno uživanje lahko prispeva k zdravemu srcu in ožilju.
Protivnetne lastnosti
Guggul je cenjen zaradi svojih močnih protivnetnih lastnosti. Uporabljajo ga za zdravljenje različnih vnetnih stanj, kot so artritis, vnetja sklepov in kronične bolečine. Guggulsteroni zavirajo delovanje encimov, ki povzročajo vnetje, ter zmanjšujejo otekanje in bolečino. Zato ga poznamo tudi kot naravno alternativo za sintetična protivnetna zdravila, ki lahko povzročajo neželene stranske učinke.
Podpora presnovi
Tradicionalno se uporablja za podporo presnovi in spodbujanje hujšanja. Njegove aktivne sestavine pomagajo pospešiti presnovo maščob in povečati porabo energije, kar prispeva k izgubi telesne teže. Poleg tega Guggul pomaga pri uravnavanju ravni sladkorja v krvi, kar je koristno za ljudi s sladkorno boleznijo ali tiste, ki želijo ohraniti stabilno raven energije čez dan.
Antioksidativne lastnosti
Antioksidanti v Guggulu pomagajo zaščititi celice pred poškodbami, ki jih povzročajo prosti radikali. Ti škodljivi delci lahko povzročijo oksidativni stres, ki je povezan s staranjem in razvojem kroničnih bolezni, kot so rak, srčno-žilne bolezni in nevrodegenerativne motnje. Redno uživanje tako lahko pomaga upočasniti proces staranja in zmanjšati tveganje za te bolezni.
Kožne težave in celjenje ran
Guggul je znan tudi po svojem delovanju na zdravje kože. V ajurvedski medicini se uporablja za zdravljenje različnih kožnih težav kot so akne, ekcem in luskavica, saj pomaga zmanjšati vnetje in očistiti kožo, kar prispeva k bolj zdravemu in sijočemu videzu. Poleg tega ima še antibakterijske lastnosti, ki pomagajo preprečiti okužbe in spodbujajo celjenje ran.
Stranski učinki
Čeprav guggul načeloma velja za varno zelišče, pa se lahko pri nekaterih ljudem ob jemanju pojavijo določeni stranski učinki, kot so na primer glavobol, slabost, razdraženost kože. Ker med drugim tudi spodbuja delovanje ščitnice, se mora vsakdo, ki ima kakršnekoli težave s ščitnico, predhodno posvetovati s svojim zdravnikom specialistom. Prav tako naj se jemanju tega zelišča izognejo ljudje, ki jemljejo zdravila za redčenje krvi.