Pomivanje posode je verjetno za večino izmed nas eno izmed najmanj zaželenih opravil v gospodinjstvu. A pri ljubiteljih kuhanja je na dnevnem redu opravil prav vsak dan. Zato je dobro, da smo odgovorni do okolja (in našega zdravja) in se tudi na tem področju opremimo z doma pripravljenimi čistili.
Preden se lotimo izdelave, naj izdam še eno prednost domačih čistil za pomivanje posode. To so eterična olja, s katerimi obogatimo domače pripravke, da povečamo razmaščevalni in antibakterijski učinek. V uživanju vonjav eteričnih olj pa smo deležni še aromaterapije in pomivanje posode lahko postane prav veselo opravilo.
Eterične mešanice
Pri navedenih eteričnih mešanicah so količine preračunane na recepta, ki ju omenjam v nadaljevanju. Limonska mešanica vas bo napolnila z energijo, citrusna mešanica bo zvabila dobro voljo, zeliščna mešanica pa odpravila stres napornega dne in zbistrila glavo. Izbira je vaša!
Limonska mešanica
- 12 kapljic eteričnega olja limone
- 6 kapljic eteričnega olja limete
- 5 kapljic eteričnega olja limonine trave
Sladka citrusna mešanica
- 10 kapljic eteričnega olja sladke pomaranče
- 7 kapljic eteričnega olja grenivke
- 6 kapljic eteričnega olja bergamotke
Zeliščna mešanica
- 12 kapljic eteričnega olja sivke
- 5 kapljic eteričnega olja rožmarina
- 4 kapljice eteričnega olja mete

Čistilo za ročno pranje posode
Potrebujemo:
- 100 g naribanega naravnega mila (doma pripravljenega ali originalno marsejskega) ali tekočega kastiljskega mila
- 1 l destilirane vode
- pol kozarca sode bikarbone
- 2 žlici citronske kisline
- eterično mešanico po izbiri (limonsko, citrusno ali zeliščno)
Naribamo milo in ga raztopimo v vroči vodi. Mešamo lahko tudi s paličnim mešalnikom, na ta način se hitreje naredi milna pasta. Dodamo še sodo in citronsko kislino. Prelijemo v plastenko.
Prašek ali tablete za pomivalni stroj
Potrebujemo:
- 2 skodelici sode bikarbone
- 1 skodelico boraksa
- 1 skodelico citronske kisline
- pol skodelice pralne sode
- eterično mešanico po izbiri (limonsko, citrusno ali zeliščno)
- pri trdi vodi pa dodajte še pol skodelice grenke soli (epsomova sol)
Pazimo, da so vse sestavine suhe, drugače se rade sprimejo. Prašek uporabljamo tako, da ga damo v prostor za tabletko. Lahko pa si pripravimo pomivalne tabletke v silikonskem modelu za led. S pripravljeno mešanico nadevamo modelček in poškropimo z vodo. Tablete za pomivalni stroj se bodo strdile in zlahka jih bomo vzeli iz modela.

Še nekaj naravnih rešitev za pomivanje posode
Žitni otrobi
Lastnost žitnih otrobov je, da vpijejo maščobo in nečistoče iz posode. Uporabimo jih za suho čiščenje, na koncu posodo le še speremo s hladno vodo (ni pa nujno, če npr. nimamo vode). Uporabljeni otrobi so popolnoma organski odpadek in jih lahko odvržemo na kompost.
Pralni oreški
Iz pralnih oreščkov lahko pripravimo milnico, ki jo lahko uporabljamo za ročno ali strojno pomivanje posode. Pet oreščkov kuhamo v 2 dcl vode tako dolgo, da lupinice posivijo. Takrat je proces izločanja milnice končan, mi pa smo dobili tekoči detergent, milo ali šampon. Po želji tekočini dodamo eterična olja, pri uporabi milnice v pomivalnem stroju pa tudi kis.
Divji kostanj
Divji kostanj je s svojo vsebnostjo saponinov še ena rastlina, ki so jo naši predniki pogosto uporabljali v časih, ko je mila primanjkovalo. Kostanj olupimo in zribamo ali zrežemo na zelo majhne koščke. Zalijemo ga z vodo in pustimo stati en dan, vmes pa nekajkrat premešamo. Tekočina se začne peniti, saj je kostanj izločil saponine. Precedimo in uporabimo za pranje, umivanje …
Za bleščeče kozarce
Ko steklovino pomijemo, damo zadnji vodi za izpiranje nekaj limoninih ali pomarančnih lupin. Limona prežene maščobe, zaradi kisline, ki se sprošča, pa se kozarci bleščijo in sijejo.
Čiščenje porcelana
Porcelanasto vazo očistimo tako, da v umazano vazo stresemo prgišče soli, napolnimo vazo s kisom in vodo ter dobro pretresemo. Mešanico pustimo delovati čez noč.