Za uspeลกno rast rastlin in rodovitna tla je pomembno usklajeno gnojenje. Gnojenje je potrebno, da optimalno oskrbimo rastline med rastjo, pred in po rastni sezoni pa da vrnemo zemlji hranila, odvzeta z vrtninami. Priprava na novo rastno sezono je gotovo v temeljitem jesenskem gnojenju. Za uspeลกno rast vrtnin in primeren pridelek pa je pomembno tudi dognojevanje med rastno sezono. Za ta namen lahko uporabljamo razliฤne brozge oziroma prevrelke, lahko dodajamo zrel kompost ali namenska bio organska gnojila.
Kako izberemo primerno gnojilo?
Gnojilo izberemo glede na vrsto vrtnine, ki jo bomo gnojili, ter dostopnost posameznih rastlin, iz katerih bomo pripravili gnojila (ฤe imamo na voljo veliko koprive in bomo gnojili listnate vrtnine, bomo seveda izbrali za gnojenje koprivno brozgo). Prevrelke lahko naredimo iz velike koprive, gabeza ali drugih meลกanih zeliลกฤ (pleลกec, kamilica, preslica, regrat). Omenjenim lahko dodamo ลกe poprovo meto in majaron. Vse prevrelke pripravljamo na enak naฤin.
Nabiramo sveลพe mlade rastline od pomladi do jeseni, vendar take brez semen, da ne bomo z gnojenjem koprivnih semen raznesli po vrtu. Raje ne pa vendar, ฤe ne gre drugaฤe, lahko uporabimo tudi posuลกene rastline. Nabrane rastline damo v plastiฤen, lesen ali keramiฤen sod ali posodo. Rastline prelijemo z vodo (deลพevnico ali postano vodo), ter ga pokrijemo z gosto mreลพo, ki ลกe omogoฤa kroลพenje zraka, prepreฤuje pa padanje veฤjih in malih ลพivali v posodo. Vode nalijemo toliko, da so rastline pod gladino, vendar pazimo, da to ni prav do roba posode, saj se prevrelka med vrenjem peni. Hitrejลกi in boljลกi razkroj in pripravo gnojila doseลพemo, ฤe je sod na sonฤnem mestu in ฤe tekoฤino vsaj enkrat na dan premeลกamo.
Da nam ostanki razkrojenih rastlin ne zamaลกijo zalivalke, lahko damo rastline v posodo tako, da jih poloลพimo v vreฤko iz tkanine ali pa ko je prevrelka narejena, dobljeno tekoฤino precedimo. Med vrenjem se tvorijo neprijetne vonjave, ki bi lahko vas ali bliลพnje zmotile, in da ta pojav omilimo, posujemo v prevrelko nekaj pesti kamninske moke ali nekaj baldrijanovega izvleฤka. Prevrelka je pripravljena za uporabo, ko potemni in se ne peni veฤ, to se zgodi po enem in pol do treh tednih. Ko je tekoฤina pripravljena, je potrebno to gnojilo razredฤiti v razmerju 1 : 10, ฤe pa smo v posodo dali veliko rastlin, pa v razmerju 1 : 20. Torej en liter prevrelke zmeลกamo z 10 ali 20 litri vode (deลพevnice ali postane vode). Prevrelko nato pokrijemo s pokrovom in jo lahko uporabljamo vse do konca rastne sezone. Ostanke kopriv lahko stresemo na kompostni kup.
Gnojilo iz gabeza vsebuje ลพelezo, kalij, fosfor, mangan in vitamine. Primerno je za vse vrste rastlin, jih krepi in mineralno bogati. Za pripravo gnojila uporabljamo tako liste kot stebla.
Pri koprivi pazimo na razliko pri pripravi gnojila in pri pripravi naravnega sredstva proti uลกem iz koprive. Gnojilo iz koprive je primerno za veฤino rastlin v cvetliฤnem, sadnem in zelenjavnem vrtu, ker pa je to gnojilo bogato z duลกikom, ga na fiลพolu, grahu in ฤebuli raje ne uporabljamo, saj ga ne prenaลกajo najbolje.
Kratek nasvet: izdelava hitrega komposta
Le ta sicer ลกe ne bo na voljo v letoลกnjem letu, vendar moramo kot pametni in vestni vrtnarji skrbeti tudi za prihodnjo sezono. Z gnilim listjem, pa tudi pokoลกeno travo oziroma drugimi zelenimi odpadki z vrta (staro solato, in podobno) napolnimo plastiฤno vreฤko, poลกkropimo z vodo, z vilami pa naredimo nekaj lukenj na vreฤki. Vreฤko zapremo ter jo pustimo na soncu, da listje in ostalo zelenje razpade, in ฤez pol leta ลพe imamo na voljo hranilen kompost, ki ga lahko dodajamo vrtni zemlji.