DomovLepota & KozmetikaArganovo olje - izjemno uporabno za lepoto in zdravje

Arganovo olje – izjemno uporabno za lepoto in zdravje

Arganovo olje pridobivajo iz arganovih dreves (Argania Spinosa), ki rastejo le na jugozahodu Maroka, med mesti Essaouria, Taroudant in Tiznit v Maroku. Argan je dragoceno drevo, ki raste le na jugozahodu Maroka, je dragocen vir lepote in zdravja. Drevesa so resnično nekaj posebnega, saj je zanje značilno, da lahko, tudi ko enkrat odmrejo, čez 7 let ponovno oživijo.

- Oglas -

Arganova drevesa igrajo pomembno ekološko vlogo, saj preprečujejo širjenje puščave, ker ohranjajo vlažnost in rodovitnost prsti, ki je bistvenega pomena za kmetijstvo, s katerim se ukvarja lokalno prebivalstvo. Leta 1999 je UNESCO arganovo drevo razglasil za del svetovne dediščine.

Kako pridobivajo arganovo olje

Za izdelavo arganovega olja se uporabljajo jedrca olivam podobnih plodov, ki jih drevesa rodijo enkrat na leto. Nabiranje arganovih sadov poteka med junijem in avgustom. To delo je od nekdaj opravljajo zgolj ženske. Ko so sadeži nabrani, ženske odstranijo pulpo, ročno trejo oreščke, nato pa odstranijo semena. Iz praženih jedrc se pridobiva jedilno olje, iz nepraženih pa kozmetično. Za en liter olja je potrebnih okoli šestnajst ur ročnega dela in okrog 40 kg sadežev.

Arganovo olje vsebuje ogromno vitamina E, bogato pa je tudi z maščobnimi kislinami omega-3 in omega-9. Vse tri sestavine so ključne za zaščito kože. Vitamin E (tocopherol) je močan antioksidant, ki deluje proti prostim radikalom, Omega 6 ohranja prožnost kože, Omega 9 pa pomaga pri zaščitni funkciji povrhnjice, in sicer tako, da jo ščiti pred izgubo vlage. Arganovo olje vsebuje tudi polifenol, ki ima podobne značilnosti kot antioksidanti.

- Oglas -
Arganovo olje

Uporaba arganovega olja

Maročani uporabljajo arganovo olje v vsakdanji prehrani in v tradicionalnem zdravilstvu. V kuhinji radi posegajo po mešanici arganovega olja, medu in mandljev, ki ni le okusna začimba, ampak tudi jed, ki daje moč in energijo. V domači tradicionalni maroški lekarni se arganovo olje uporablja tako za notranje kot za zunanje zdravljenje. Že dojenčke mažejo s tem oljem, da jih zaščitijo pred zunanjimi vplivi. Še posebej pogosto po arganovem olju posegajo pri boleznih kože in za ohranitev mladostnega videza. V kozmetiki je zaradi omenjenih učinkovin arganovo olje odličen dodatek v izdelkih, ki zavirajo staranje kože, v izdelkih za suho kožo, nego obnohtne kožice, zdravljenje aken ter v izdelkih za nego las.

Arganovo olje kožo omehča in navlaži, spodbuja pa tudi obnovo njenih celic. Nanos arganovega olja obnovi hidrolipidni sloj kože, pomaga pri boju proti dehidraciji in nudi zelo veliko esencialnih elementov, ki koži pomagajo, da ohranja naravno vlažnost in prožnost. Poleg lepotnih ima arganovo olje tudi številne zdravilne učinke. Aktivira kisik v celicah, izboljšuje možganske zmogljivosti in pozitivno deluje na jetra in prebavo.

Analize so pokazale, da arganovo olje vsebuje fitosterole, ki so še posebej učinkoviti pri blaženju brazgotin in zdravljenju problematične kože. Zaradi teh lastnosti je kot nalašč za nego kože, poškodovane zaradi aken. Visoka vsebnost linolenske kisline pomaga pri uravnavanju holesterola v krvi. Raziskave so pokazale, da 16 g (2 veliki žlici) arganovega olja zagotavlja celodnevno potrebo po esencialni linolenski kislini.

Kako uporabljati arganovo olje za čim boljše rezultate?

Arganovo olje je vsestranski izdelek, ki ga lahko uporabljate na različne načine za nego kože in las. Tukaj je nekaj načinov, kako vključiti to čudovito olje v svojo dnevno rutino:

- Oglas -
  1. Nega Obraza: Nanesite nekaj kapljic arganovega olja na čisto, suho kožo obraza in ga nežno vmasirajte. Uporabite ga lahko kot dnevno ali nočno kremo. Olje bo navlažilo vašo kožo, ji dalo sijaj in izboljšalo teksturo povrhnjice.
  2. Nega Las: Arganovo olje je odlično za suhe in poškodovane lase. Nanesite ga na konice las ali ga uporabite kot masko za lase, preden si jih umijete. Olje bo lasem povrnilo vlago, jih naredilo mehke in svilnate ter preprečilo razcepljene konice.
  3. Nega Telesa: Za mehko in gladko kožo po tuširanju nanesite arganovo olje po celem telesu. Pomaga tudi pri zdravljenju suhe kože na komolcih, kolenih in petah.
  4. Masaža: Arganovo olje je odlično tudi za sproščujoče masaže. Nekaj kapljic olja segrejte med dlani in ga nežno vmasirajte v kožo. Pomagalo bo sprostiti mišice in kožo globinsko navlažilo.
  5. Nega Nohtov: Olje lahko uporabite tudi za krepitev nohtov. Vsak dan nanesite nekaj kapljic olja na nohte in obnohtno kožico ter ga nežno vmasirajte.

Arganovo olje in nega obraza in telesa

Arganovo olje se uporablja za izboljšanje kvalitete vseh vrst kože. Uporabljate ga tako, da z nežno masažo s krožnimi gibi nanašate olje na obraz. Čeprav olje ni zelo mastno, je najbolje, da se negovalnega procesa lotite zvečer, pred odhodom v posteljo. Pri problematični, aknasti, srbeči, kuperozni koži, luskavici in raznih alergijah se najprej umijte z Arganovim bio milom in šele nato nanesite olje. Arganovo olje lahko uporabljate tudi za zdravljenje suhih las. Enako kot na obrazu, tudi tu nanesite olje na lase pred spanjem. Pustite ga da deluje čez noč, zjutraj pa temeljito operite glavo z blagim šamponom. Arganovo olje ugodno deluje na nohte, je pa tudi odličen pripomoček za odstranjevanje debele kože na podplatih.

Arganovo olje in nega obraza in telesa

Koristi arganovega olja za nego telesa in obraza

  1. Hidracija in vlaženje: Ena izmed najbolj znanih koristi arganovega olja je njegova sposobnost globinske hidracije kože. Ker je bogato z maščobnimi kislinami, pomaga obnoviti naravno zaščitno pregrado kože, kar ohranja kožo hidrirano in mehko. To je še posebej pomembno za tiste s suho ali občutljivo kožo.
  2. Antioksidativna zaščita: Arganovo olje vsebuje močne antioksidante, vključno s vitaminom E. Antioksidanti pomagajo zaščititi kožo pred prostimi radikali in oksidativnim stresom, ki lahko povzročijo prezgodnje staranje kože. Redna uporaba arganovega olja lahko prispeva k ohranjanju mladostnega videza.
  3. Pomiritev vnetij: Arganovo olje ima protivnetne lastnosti, ki lahko pomagajo pri zmanjšanju vnetij na koži. To je koristno pri soočanju s težavami, kot so akne, rozacea in razdražena koža.
  4. Povečanje elastičnosti kože: Maščobne kisline v arganovem olju pomagajo povečati elastičnost kože. To lahko prispeva k zmanjšanju pojavljanja gubic in izboljšanju splošnega videza kože.
  5. Izboljšana tekstura in ton kože: Arganovo olje lahko pomaga izboljšati teksturo in ton kože. Redna uporaba lahko zmanjša videz madežev, nepravilnosti in hiperpigmentacije, kar pripomore k bolj enakomernemu in zdravemu videzu kože.

Uporaba arganovega olja v kozmetiki

  • Za nego obraza in telesa, ga vsakodnevno vmasirajte v kožo.
  • Olje je tudi izvrstna maska za lase. Na lasišču ga pustite delovati dobre pol ure, nato ga sperite z blagim šamponom. Lasje bodo postali sijoči, kot še nikoli.
  • Uporaba olja vam bo koristila tudi pri negi nohtov, ki se bodo nehali krhati, če jih boste potopili v mešanico olja in limoninega soka, ki ju zmešamo v enakem razmerju.
  • Po prhanju s prijetno masažo po celotnem telesu vtrite aragonovo olje in tako nahranite kožo z vitamini in vlago.

Prva pomoč pri strijah

Arganovo olje lahko pomaga pri preprečevanju strij, saj izboljšuje elastičnost kože. V dlan vtrite 2-3 kapljice čistega arganovega olja in ga nežno na predele trebuha, bokov, na stegna ali katerega koli od drugih potencialnih problematičnih področij na telesu.

Vitamin A in vitamin E pomagata pomladiti kožo in jo ohranjata primerno hidrirano, zaradi česar je manj možnosti za nastanek strij. Če pa že imate strije, začnite z masažo mešanice arganovega olja in rjavega sladkorja na prizadetih območjih, preden se odpravite pod tuš. Dobro sperite in uporabite olje na prizadetih območjih tudi po tuširanju.

Tudi ustnice vam bodo hvaležne

Arganovo olje ne koristi le vaši koži in lasem, saj je odlično tudi za razpokane ustnice in za ohranjanje povrhnjice ustnic mehke in zdrave tudi v mrzlih mesecih in suhi klimi. Vtrite 1-2 kapljice in obrišite presežek.

Arganovo olje v prehrani
Za izdelavo arganovega olja se uporabljajo jedrca olivam podobnih plodov, ki jih drevesa rodijo enkrat na leto.

Arganovo olje v prehrani

Arganovo olje je tudi ena bistvenih sestavin za številne gurmanske dobrote. Preden se ga odločite uvesti v domačo kuhinjo, preverite, ali vam in vašim družinskim članom ustreza njegov intenzivni okus. Arganovo olje tudi od znotraj varuje celice, zavira naravni proces staranja, krepi telesno odpornost in ureja prebavo. Najboljše je zaužiti dve žlički arganovega olja pred glavnim obrokom. V primeru, da vam okus ni všeč, a se ne želite odreči njegovim zdravilnim sestavinam, lahko arganovo olje ‘popravite’ tako, da mu primešate nekaj kapljic bučnega olja. Zgolj v zdravilne namene lahko arganovo olje zaužijete v obliki kapsul, ki so na voljo tudi na domačih prodajnih policah.

Če vam bo okus všeč, boste arganovo olje lahko s pridom uporabljali pri pripravi najrazličnejših dobrot, v užitek pa vam bo že, ko boste vanj pomakali kruh ali z njim začinili kuskus. Arganovo olje je izvrstno pri pripravi ribjih jedi in solat. Kombinacija arganovega olja in limoninega soka je izvrsten in zdrav preliv za solate.

Maroška sladica iz arganovega olja

  • 50 ml arganovega olja
  • 50 ml mandljev
  • 50 g medu

V ponvi na suho opražimo mandlje in jih v sekljalniku zmešamo v pasto. Med mešanjem prilivamo olje. Nazadnje dodamo med. Jed se običajno uživa kot lešnikove kreme: za zajtrk na kruhu.

Kuskus

  • ½ kg repe
  • ½ kg korenja
  • ½ kg bučk
  • 3 paradižnik
  • 1 čebula
  • mala glava zelja
  • 1 kos rumene buče
  • peteršilj
  • koriander
  • ½ kg govedine
  • arganovo olje
  • kurkuma
  • ingver
  • poper
  • sol

V ponvi od deset do petnajst minut pražimo sesekljano čebulo, na velike kose narezano meso, drobno narezane olupljene paradižnike, šopek peteršilja in začimbe. Dodamo vodo. Ko je meso skoraj kuhano, dodamo repo, korenje, zelje in nazadnje kasneje bučo in bučke. Skuhamo kuskus. Na sredino krožnika položimo meso, ki ga obložimo z zelenjavo. Vse skupaj prelijemo z juho in pokapamo z arganovim oljem.

- Oglas -
Bodi Eko
Bodi Eko
Na uredništvu s skupnimi močmi pripravljamo številne članke in prispevke za zdravje in zdravo življenje, ekologijo ter nasvetov za dom ter učinkovito rabo energije Že več kot 20 let spremljamo in raziskujemo omenjena področja ter se ves čas izobražujemo in nadgrajujemo svoje znanje.
Prejšnji članek
Naslednji članek

NAJNOVEJŠE