Pomanjkanje magnezija sodi med pogosto spregledane zdravstvene teลพave. Povezano je lahko z neustrezno prehrano ali pa z doloฤenimi boleznimi, na primer z diabetesom, celiakijo ali s sindromom โlaฤnih kostiโ. V primeru pomanjkanja tega pomembnega minerala, ki ga lahko na primer najdemo v zelenolistni zelenjavi, fiลพolu, mandljih, buฤnih semenih, avokadu in v temni ฤokoladi, se obiฤajno pojavijo nekateri tipiฤni simptomi โฆ
Magnezij je eden najpomembnejลกih mineralov za ฤloveลกko telo, saj sodeluje v veฤ kot 300 biokemiฤnih reakcijah. Med drugim ima izredno pomembno vlogo pri normalnem delovanju ลพivฤnega sistema in pri uravnavanju srฤnega utripa, prispeva pa tudi k ohranjanju moฤnega imunskega sistema in k ohranjanju zdravih ravni sladkorja v krvi. Kljub temu veliko ljudi ne zauลพije dovolj magnezija, kar lahko vodi do razliฤnih zdravstvenih teลพav.
Zakaj je magnezij pomemben?
Magnezij je esencialen mineral, ki igra kljuฤno vlogo pri delovanju miลกic in ลพivcev, uravnavanju krvnega tlaka, sintezi beljakovin in zdravju kosti. Prav tako sodeluje pri pretvorbi hrane v energijo in podpira imunski sistem.
Zakaj pride do pomanjkanja magnezija?
Pomanjkanje magnezija je pogostejลกe, kot si morda mislite. Obstaja veฤ razlogov, zakaj lahko pride do pomanjkanja tega pomembnega minerala:
Slaba prehrana
Najpogostejลกi vzrok za pomanjkanje magnezija je nezadosten vnos hrane, bogate z magnezijem. Prehrana, ki vsebuje veliko predelane hrane, sladkorjev in nasiฤenih maลกฤob, pogosto primanjkuje kljuฤnih hranil, vkljuฤno z magnezijem.
Stres
Stres lahko poveฤa potrebo po magneziju, saj telo v stresnih situacijah porabi veฤ tega minerala. Kroniฤni stres lahko tako prispeva k izฤrpanju zalog magnezija.
Bolezni in zdravila
Nekatere zdravstvene teลพave in zdravila lahko vplivajo na absorpcijo magnezija ali poveฤajo njegovo izloฤanje iz telesa. Na primer, gastrointestinalne bolezni, kot so Crohnova bolezen in celiakija, lahko zmanjลกajo absorpcijo magnezija. Nekatera zdravila, kot so diuretiki, antibiotiki in kemoterapija, prav tako lahko prispevajo k pomanjkanju magnezija.
Starost
Starejลกi ljudje so bolj nagnjeni k pomanjkanju magnezija, saj se absorpcija magnezija s starostjo zmanjลกuje, medtem ko se izloฤanje poveฤuje.
Simptomi pomanjkanja magnezija
Pomanjkanje magnezija se lahko kaลพe skozi razliฤne simptome, ki so lahko blagi ali resnejลกi.
- Miลกiฤni krฤi in spazmi: Magnezij je kljuฤen za sprostitev miลกic, zato lahko pomanjkanje povzroฤi miลกiฤne krฤe in spazme.
- Utrujenost in ลกibkost: Nizke ravni magnezija lahko povzroฤijo utrujenost, ลกibkost in izฤrpanost.
- Motnje razpoloลพenja: Pomanjkanje magnezija je povezano z anksioznostjo, depresijo in razdraลพljivostjo.
- Teลพave s spanjem: Magnezij pomaga pri sproลกฤanju ลพivฤnega sistema, zato lahko pomanjkanje povzroฤi teลพave s spanjem in nespeฤnost.
- Nepravilnosti srฤnega ritma: Magnezij igra pomembno vlogo pri regulaciji srฤnega ritma, zato lahko pomanjkanje vodi do aritmij.
Kako prepoznamo pomanjkanje magnezija?
Pomanjkanje magnezija se lahko odraลพa tako skozi fiziฤne kot tudi psihiฤne simptome.
1. Miลกiฤni krฤi
Nehoteno krฤenje miลกic je eden najbolj znaฤilnih znakov, da vam primanjkuje magnezija. Krฤem se lahko pridruลพi tudi trzanje miลกic. Domneva se, da je ta simptom povezan s poveฤanim dotokom kalcija do ลพivฤnih celic, do ฤesar pride zaradi pomanjkanja magnezija. Preveฤ kalcija namreฤ povzroฤi pretirano stimulacijo miลกiฤnih ลพivcev, kar se kaลพe v obliki trzanja in miลกiฤnih krฤev. Seveda pa so lahko miลกiฤni krฤi in ostali tovrstni simptomi povezani tudi z drugimi vzroki, na primer s pretirano stresnim ลพivljenjem, s ฤezmernim vnosom kofeina ali pa z nevroloลกkimi boleznimi, pojavijo pa se lahko tudi kot nezaลพelen stranski uฤinek uลพivanja doloฤenih zdravil.
2. Poviลกan krvni tlak
Pomanjkanje magnezija lahko privede tudi do poviลกanega krvnega tlaka, ki predstavlja enega glavnih dejavnikov tveganja za kroniฤne bolezni srca in oลพilja. ล e posebej nevarna je kombinacija nezadostnih koliฤin magnezija in poviลกanih vrednosti kalija. Raziskave kaลพejo tudi, da lahko ljudem, ki se ลพe spopadajo s hipertenzijo, torej s kroniฤno poviลกanim krvnim tlakom, vฤasih pomaga tudi dodajanje magnezija.
3. Neenakomeren srฤni utrip
Ljudje, ki ne zauลพijejo dovolj ลพivil, bogatih z magnezijem, se nemalokrat spopadajo tudi z nerednim srฤnim utripom oziroma z aritmijo. Veฤinoma gre na sreฤo za precej blago obliko te teลพave, vendar pa je pametno, da ฤim prej nadomestite primanjkljaj magnezija. Tudi ta simptom naj bi bil sicer povezan s poruลกenim ravnovesjem med magnezijem in kalijem.
4. Teลพave s spanjem
Zaradi vpliva, ki ga ima na ลพivฤni sistem, je magnezij zelo pomemben tudi za kakovosten spanec. ล e posebej pomemben je vpliv magnezija na tvorbo nevrotransmiterja GABA. V primeru pomanjkanja tega minerala se lahko tako zgodi, da zveฤer zelo teลพko zaspite. Nezadostne koliฤine magnezija v telesu pa so lahko krive tudi za to, da se ponoฤi pogosto zbujate. Eden najpogostejลกih nasvetov za tiste, ki iลกฤejo naravno pomoฤ pri teลพavah s spanjem, je zato prav dodajanje magnezija.
5. Glavoboli in migrene
Obstaja precejลกnje ลกtevilo ลกtudij, katerih izsledki so pokazali, da ljudem, ki imajo teลพave z migrenami, nadpovpreฤno pogosto primanjkuje magnezija. Glavoboli in migrenski napadi so tako ลกe eden izmed simptomov, ki lahko opozarjajo, da vnos magnezija ni zadosten.
6. Stalna utrujenost
Obฤasna utrujenost je seveda nekaj povsem obiฤajnega. A ฤe imate veฤino ฤasa obฤutek popolne izฤrpanosti, je to lahko znak resnejลกih teลพav z zdravjem oziroma pomanjkanja doloฤenih hranil. V takลกnih primerih pogosto najprej pomislimo na pomanjkanje snovi, kot je ลพelezo, vendar se lahko v ozadju skriva tudi pomanjkanje magnezija โ ลกe posebej ฤe se pojavljajo tudi drugi simptomi, znaฤilni za pomanjkanje tega minerala.
7. Zmanjลกevanje kostne gostote
Zmanjลกevanje kostne gostote, ki lahko postopoma privede do osteoporoze, se obiฤajno povezuje predvsem s pomanjkanjem kalcija. ฤeprav je omenjeni mineral zagotovo kljuฤen za zdrave kosti, pa so zelo pomembna tudi nekatera druga hranila, med njimi prav magnezij. V primeru zmanjลกevanja kostne gostote je zato smiselno preveriti tudi vrednosti tega minerala. Za absorpcijo kalcija je namreฤ nujen vitamin D, ki pa ga naลกe telo ne more tvoriti brez magnezija.