0,00 EUR

V košarici ni izdelkov.

Zdravilne rastline5 orehov na dan, odžene zdravnika stran

5 orehov na dan, odžene zdravnika stran

MORDA VAS ZANIMA

Iz daljne Perzije so oreh prinesli Rimljani, kjer so iz listov naredili pripravek proti zastrupitvam. Oreh je ostal v bližini naselij, kjer so ga s pridom uporabljali. Danes pa ga vsi dobro poznamo kot naravno pomoč pri različnih kožnih obolenjih. Prav tako pa sodi med najbolj zdrave oreščke za naše možganske celice. Posušimo ga hitro v zračnem prostoru, da listi ne potemnijo. Plod (orehova jedrca) najdemo v zelenih lupinah, ki dozorijo oktobra in iz njih dobimo orehe. Liste oreha posmukamo junija in julija.

- Oglas -

Zdravilni orehovi listi

Orehovi listi vsebujejo čreslovine (elagitanine, flavonoide, kot sta hiperozid in kvercetin), ki delujejo adstringentno. Hlapno olje vsebuje veliko kariofilena, β-pinen, limonen in številne alkane. Listi vsebujejo še naftokinonske derivate juglona in njegove glikozide. Prav juglon, ki je zelo nestabilna substanca, zaradi polimerizacije vpliva na to, da listi hitro počrnijo, če jih ne posušimo hitro.

Iz posušenih listov si lahko pripravimo čaj, ki deluje krepilno na naš organizem in čisti kri. Prav tako lahko čaj pijemo ob zlatenici in pri nespečnosti ali nemiru. Ugodno deluje tudi proti zaprtju. Čajem, ki vsebujejo veliko čreslovin, nikoli ne dodajamo medu za sladkanje, saj ti po dodatku medu postanejo motni. Pri gnojnih izpuščajih, lišajih, krastah, rahitisu ali potenju nog pa si lahko pripravimo kopel. V procesu izpadanja las si lahko pripravimo sredstvo iz orehovih listov in si masiramo lasišče. Sveže orehove liste pa polagamo na gnojne rane, da se hitreje zacelijo, saj listi delujejo protibakterijsko. Listi delujejo tudi kot naravni antibiotik in protiglivično.

Orehovi listi in lupine

Orehove lupine in jedrca

Pozimi si pri ozeblinah pripravimo čaj iz lupine in ga uporabimo kot kopel. Čaj deluje proti driski in infekcijskim obolenjem prebavil. Gospodinje pa seveda najbolj poznajo orehova jedrca za pripravo orehove potice. Vsebujejo veliko nenasičenih maščob. Zaradi velike vsebnosti maščob lahko orehi hitro postanejo žarki, zato jih moramo še neoluščene shranjevati v suhem, temnem in hladnem prostoru. Vsebujejo pa tudi veliko železa, kalij, fosfor in vitamin E, ki je odličen antioksidant. Vsebujejo veliko maščobnih kislin omega-3. Juglon, pridobljen iz svežih listov in zelenih lupin, pa dodajajo kot barvilo pri izdelavi naravnih krem in olj za sončenje. Skupaj s proteini kože juglon tvori obarvane komplekse in kožne celice rumeno rjavo obarva.

- Oglas -

Težave s kožo

Pri težavah z aknasto kožo ali ekcemih si lahko pomagamo tako, da si pripravimo obloge, lahko pa kožo tudi izpiramo s čajem iz orehovih listov. Pri glivičnih obolenjih med prsti nog se odlično obnese tinktura. Morda pa niste vedeli, da sveži listi zaradi močnega vonja odganjajo žuželke.

Oreh lahko pri zelo občutljivih osebah povzroči slabost, zaradi čreslovin, ki jih vsebuje.

Orehovo žganje

Potrebujemo:

  • 1 l žganja
  • 20 nezrelih plodov
  • nageljnove žbice
  • ingver

Priprava: V 1 l domačega žganja narežemo 20 nezrelih plodov, dodamo malo nageljnovih žbic in narezan ingver. Dlje ko pustimo stati v alkoholu, boljše bo orehovo žganje. Pomaga nam pri želodčnih težavah. Pijemo 2-krat dnevno po 2 žlički.

- Oglas -
Pripravki iz oreha

Orehov liker

10 še zelenih orehov narežemo na tanke rezine, dodamo 1 cimetovo palčko, 5 klinčkov in  ščep muškatnega cveta. Vse dodamo v 1 l žganja. 4 dni pustimo stati na toplem. 500 g sladkorja z malo vode skuhamo v sirup. Sirup dodamo žganju. Liker precedimo, počakamo, da se ohladi, in prelijemo v steklenice.

Kopel

Pripravimo prevretek, in sicer tako, da v 1 l vrele vode dodamo 100 g listov oreha. Pustimo stati pokrito 1015 minut. Nato dodamo vodi v kadi.

Tinktura

S 100 ml 70-odstotnega etanola prelijemo posušene liste (20 g), pustimo stati 3–4 tedne v steklenici. Pri driskah dodamo v 10 ml vode 10–15 kapljic tinkture in ponovimo od 2- do 3-krat na dan.

Orehov balzam proti izpadanju las

Potrebujemo:

  • 50 g poganjkov ali svežih popkov (poberemo z orehovega drevesa)
  • 150 g svinjske masti

Priprava: Poganjke nasekljamo in z mastjo kuhamo približno 45 minut. Pustimo, da se zmes ohladi na sobno temperaturo, in jo natočimo v posodico. Lasišče masiramo vsak večer in zjutraj umijemo lase s šamponom.

Orehovo olje za kožo

Hranljivo orehovo olje za suhe, poškodovane lase

Potrebujemo:

  • 30 ml orehovega olja
  • 30 ml olivnega olja
  • 30 ml ricinusovega olja
  • 50 ml mandljevega olja
  • 5 ml rožnega olja

Priprava: Vsa olja zmešamo v temni steklenički in 2 dni pustimo stati na hladnem, temnem mestu. Olje vtremo v lase in jih ovijemo v brisačo. Pustimo, da se vse dragocene učinkovine vpijejo v lase čez noč. Naslednji dan umijemo lase s šamponom. Oblogo s petimi različnimi olji si privoščimo enkrat mesečno, 2 dni zaporedoma.

Več o orehu v tem članku: Oreh za žile, kožo in prebavo

.

NAJNOVEJŠE