Ali obstaja boljši način za osvežitev v vročih poletnih dneh kot z domačo pijačo, ki jo pripravljamo že stoletja? Šabesa iz bezga je preprosta, okusna in naravna pijača, ki združuje svežino narave s sladkim okusom bezgovih cvetov. Morda se spomnite, kako so jo včasih pripravljale vaše babice ali pa ste zanjo slišali od prijateljev. Kakorkoli že, šabesa iz bezga je kot košček zgodovine, ki oživi vsako poletje.
Šabesa iz bezga je priljubljena osvežilna poletna pijača, ki si jo imamo Slovenci radi. Ko je v mesecu maju in juniju sezona obiranja bezgovih cvetov na višku, si iz njih marsikdo pripravi tudi to okusno pijačo. Seveda nam poleti nam najbolj prijajo osvežilne pijače, ena izmed teh je tudi šabesa, ki jo pripravimo iz bezgovih cvetov. Šabesa vsebuje sestavine, ko so kis in limone, uvrščamo med zdravilna in varovalna živila, ki so pomebna za naše zdravje in vsebujejo tudi vitamine.
Torej bezgova šabesa poleg naših brbončic deluje pozitivno tudi na naše zdravje in nas dodobra odžeja, ko nam je vroče. Kaj je lepšega med počitnicami, kot sedenje v senci s kozarcem šabese in knjigo v roki?
Zakaj je šabesa iz bezga tako priljubljena?
Poleg svoje osvežilnosti in enostavne priprave je šabesa iz bezga priljubljena zaradi svoje vsestranskosti. Lahko jo pripravite na različne načine – bolj sladko, bolj kislo, z več ali manj mehurčki. Poleg tega je domača šabesa naravna in brez konzervansov, kar je danes, ko se vedno več ljudi vrača k naravi, še toliko bolj cenjeno.
Recept za šabeso
Za pripravo šabese iz bezga potrebujemo:
- 600 g kg sladkorja (še bolje je uporabiti kakšno naravno sladilo)
- 2 limoni (bio)
- 5 l vode
- 10-12 cvetov bezga
- 1 dl belega vinskega kisa (lahko tudi jabolčnega)
Limone narežemo na kolobarje, Vse sestavine damo v veliko posodo in premešamo. Mešanico pustimo stati 1-2 dni v posodi, in jo večkrat premešamo. Na koncu mašanico za šabeso precedimo in nalijemo v steklenice. Steklenice za shranjevanje pripravimo tako, da jih dobro operemo in nato za pol ure postavimo v segreto pečico, ki smo jo ogreli do 80° C. Šabesa je pripravljena za pitje, ko se začnejo pojavljati mehurčki.
Če želimo močno penečo pijačo, dodamo v vsako steklenico eno ali dve zrni riža. Pijačo si pripravljamo sproti, pri čemer lahko uporabimo tudi zamrznjeno bezgovo cvetje. Zelo dobro pijačo dobimo tudi, če bezgovo cvetje zamenjamo z 1 l malin.
Šabesa je odlična alternativa kupljenim sokovom, saj je bolj zdrava in predvsem sveže pripravljena pijača. Ko se boste odpravili na sprehod v naravo, si naberite nekaj bezgovih cvetov in iz njih pripravite to okusno pijačo. Verjemite, zelo enostavno je! Vaša družina in prijatelji pa se je bodo tudi razveselili in uživali v poletnih okusih bezga.
Nasveti za serviranje šabese
Šabesa je najboljša, ko jo postrežemo hladno, z ledom in rezino limone. Odlično se poda tudi k poletnim piknikom, saj njen svež okus dopolnjuje lažje jedi, kot so solate, ribe in piščanec. Lahko jo postrežete tudi kot aperitiv ali celo uporabite kot osnovo za koktajle.
Kombiniranje šabese z drugimi okusi
Čeprav je šabesa sama po sebi odlična, lahko njen okus nadgradite s kombiniranjem drugih sestavin. Poskusite dodati sveže jagodičevje, kumare ali celo kanček ingverja za nekoliko pikantno noto. Šabesa se tudi lepo dopolnjuje s penečim vinom ali tonikom, če želite bolj sofisticirano pijačo.
Pijača za zdravje
Cvetovi bezga so bogati z antioksidanti, vitamini in minerali. Tradicionalno so jih uporabljali za lajšanje prehladov in krepitvi imunskega sistema. Šabesa, čeprav je sladkana pijača, ohranja nekaj teh koristnih lastnosti, predvsem, če jo fermentiramo naravno.
Shranjevanje in rok trajanja
Šabesa iz bezga je najbolje shranjena v hladnem in temnem prostoru. V hladilniku lahko zdrži do enega meseca, če pa steklenice pravilno zaprete in jo shranite na hladnem, lahko zdrži tudi dlje. Vendar je priporočljivo, da jo popijete v nekaj tednih, saj bo tako njen okus najbolj svež.
Pogoste napake pri pripravi
Ena najpogostejših napak je, da cvetove preveč speremo, s čimer odstranimo cvetni prah, ki je ključnega pomena za uspešno fermentacijo. Prav tako je pomembno, da ne pretiravate s količino sladkorja ali limone, saj lahko to poruši ravnotežje okusa. Tudi če šabesa prehitro fermentira, lahko postane preveč kisla ali preveč mehurčkasta.