DomovZdravje & prehranaPresenetljivo odkritje: Izvleček regratove korenine uničuje rakave celice

Presenetljivo odkritje: Izvleček regratove korenine uničuje rakave celice

Ko pomislimo na regrat, si večina predstavlja rumeno cvetlico, ki prekriva travnike spomladi in nadleguje vrtičkarje. A ta skromna rastlina skriva v svojih koreninah pravo bogastvo zdravilnih učinkovin. Nedavne laboratorijske študije so razkrile nekaj izjemnega – izvleček iz regratove korenine kaže obetavne rezultate pri uničevanju rakavih celic. In kar je še bolj presenetljivo: to počne, ne da bi škodil zdravim celicam.

Je to morebitni preboj v boju proti eni najhujših bolezni sodobnega časa? Ali pa gre zgolj za enega izmed mnogih »čudežnih« naravnih pripravkov, ki nikoli ne dosežejo klinične prakse? V tem članku razkrivamo, kaj pravi znanost, kako deluje izvleček regratove korenine in kaj lahko od njega pričakujemo v prihodnosti.

Regrat je več kot le plevel

Regrat je rastlina, ki jo Slovenci najpogosteje nabiramo za prvo spomladansko solato. Že stoletja je znan kot zdravilna rastlina. V ljudski medicini se uporablja za:

  • razstrupljanje jeter in ledvic,
  • lajšanje prebavnih težav,
  • spodbujanje izločanja žolča in urina,
  • čiščenje krvi,
  • zmanjšanje vnetij.

Listi so bogati z vitamini A, C, K in železom, vendar pa so v središču najnovejših raziskav korenine, natančneje – izvleček iz njih.

Znanstvene študije: Kaj so ugotovili v laboratorijih?

Kaj je ugotovila študija

Ena najpogosteje citiranih študij prihaja z University of Windsor v Kanadi, kjer je raziskovalna skupina pod vodstvom dr. Siyarama Pandeya preučevala delovanje vodnega izvlečka regratove korenine na različne vrste rakavih celic.

V raziskavi so ugotovili, da izvleček:

  • inducira apoptozo (programirano celično smrt) v rakavih celicah,
  • ne vpliva na zdrave celice,
  • deluje že po 48 urah izpostavljenosti.

Najboljši učinki so bili opaženi pri kronični mielomonocitni levkemiji in pri celicah kožnega melanoma. Nadaljnje raziskave so razširile delovanje tudi na rak na dojkah, debelem črevesu, prostati in celo raku trebušne slinavke.

Kaj pomeni apoptoza?

Apoptoza je naravni proces, pri katerem se celice, ki so poškodovane ali nepotrebne, »programirano« samouničijo. Rakave celice tega mehanizma pogosto ne spoštujejo, zato postanejo »nesmrtne«. Če neka snov v takih celicah ponovno sproži apoptozo, je to izjemno pomembno za zaviranje širjenja raka.

Zakaj je to odkritje pomembno?

Obstaja več razlogov:

  1. Selektivnost: Večina kemoterapij uniči tudi zdrave celice, kar povzroča mnoge stranske učinke. Izvleček regratove korenine pa naj bi bil selektiven, kar pomeni, da cilja le rakave celice.
  2. Dostopnost: Regrat raste skoraj povsod. To pomeni, da bi bil izdelek cenovno dostopen tudi v državah s slabšim zdravstvenim sistemom.
  3. Naravna sestavina: Ljudje so bolj naklonjeni naravnim zdravilom kot sintetičnim, zlasti v podpornih terapijah.

Kako so raziskovalci pripravili izvleček?

V študijah je bil uporabljen vodni izvleček regratove korenine. To pomeni, da so posušene korenine namočili v toplo vodo in nato pridobljeno tekočino koncentrirali. Gre za postopek, podoben tistemu, ki ga lahko uporabimo tudi doma za pripravo čaja ali tinkture, vendar so laboratorijski postopki strogo nadzorovani in standardizirani.

Kdaj lahko pričakujemo klinično uporabo?

Trenutno se večina dokazov nanaša na in vitro (v epruveti) in in vivo (na živalih) študije. Do zdaj ni dovolj kliničnih raziskav na ljudeh, ki bi potrdile varnost, učinkovitost in optimalno odmerjanje.

Vendar pa je v Kanadi že potekala pilotna klinična študija pri ljudeh, kjer so testirali varnost pripravka pri bolnikih s krvnim rakom. Rezultati so bili obetavni, vendar potrebujemo obsežnejše raziskave, preden bi lahko govorili o uradni terapevtski uporabi.

Ali lahko izvleček uporabimo sami?

V mnogih alternativnih skupnostih že dolgo uporabljajo čaj iz regratove korenine, tinkture, kapsule in sveže sokove za podporo zdravju. Vendar je pomembno poudariti:

  • Doma pripravljeni izvlečki niso enaki laboratorijskim ekstraktom, saj niso standardizirani in ne dovolj močni.
  • Ne nadomeščajo zdravniškega zdravljenja.
  • Lahko pa delujejo kot podporna terapija, če se o tem predhodno posvetujete z zdravnikom ali fitoterapevtom.

Kako pripravimo čaj iz regratove korenine?

Potrebujete:

  • 1 čajno žličko posušene, nasekljane regratove korenine,
  • 2,5 dl vode.

Postopek:

  1. Korenino dajte v lonec in prelijte z vodo.
  2. Zavrite in pustite rahlo vreti 10 minut.
  3. Odcedite in pijte 1–2 skodelici dnevno.

Kaj pa stranski učinki?

Čeprav gre za naravno učinkovino, regrat ni povsem brez tveganja:

  • Lahko povzroči alergijske reakcije, zlasti pri ljudeh, občutljivih na rastline iz družine nebinovk (npr. kamilice).
  • Deluje diuretično, kar lahko vpliva na zdravila za krvni tlak.
  • Lahko vpliva na presnovo zdravil, če se uporablja v večjih količinah.

Zato velja: če jemljete zdravila ali imate kronično bolezen, se pred uporabo posvetujte z zdravnikom.

Regrat kot del celostnega pristopa

Čeprav se beseda »rak« sliši strašljivo, sodobna medicina vse bolj poudarja celostni pristop k zdravljenju – kombinacijo konvencionalnih metod z naravnimi podporami, zdravim življenjskim slogom, prehrano, gibanjem in duševnim ravnovesjem.

Regratova korenina je lahko del mozaika, ki krepi telo in zmanjšuje možnosti ponovitve bolezni. Ne gre za čudežno zdravilo, temveč za naravno podporo z znanstveno podlago.

Kaj pravi stroka?

Večina onkologov opozarja, da je še prezgodaj za sklepanje, da regratova korenina zdravi raka. Vendar številni priznavajo, da ima potencial, in da so nadaljnje raziskave nujne in potrebne.

Organizacije, kot je Cancer Research UK, pozdravljajo znanstveno zanimanje za zdravilne rastline, vendar opozarjajo pred nereguliranimi izdelki na trgu.

Kaj lahko storimo mi?

  • Spodbujajmo neodvisne raziskave zdravilnih rastlin.
  • Bodimo odgovorni potrošniki – preverjajmo vire informacij.
  • Podpirajmo integrativno medicino, ki povezuje najboljše iz obeh svetov.

Upanje iz narave?

Nova dognanja o regratovih koreninah so fascinantna. Kaže, da v naravi še vedno obstajajo potencialne rešitve za bolezni, ki jim sodobna medicina še ni povsem kos. Vendar je pot od laboratorijske epruvete do zdravila dolga in polna izzivov. Za zdaj vemo, da v regratovi korenini obstaja upanje. Ne nujno kot zdravilo, ki bi nadomestilo vse ostale metode, temveč kot del modre, preudarne in naravne poti do zdravja.

Jolanda Kramar
Jolanda Kramar
Jolanda Kramar je novinarka in publicistka z zanimanjem za zdrav življenjski slog, ekologijo ter domače pripravke, s katerimi si lahko olajšamo življenje in podpramo zdravje. Zanimata pa jo tudi astrologija ter lepota.

NAJNOVEJŠE