DomovZdravje & prehrana»Obnovljiva« zelenjava

»Obnovljiva« zelenjava

Zagotovo ste se že kdaj lotili pridelovanja domače zelenjave tako, da ste semena posadili v lončke. Ste že kdaj poskusili vzgojiti zelenjavo iz kuhinjskih ostankov? Nekatero zelenjavo namreč lahko ponovno vzgojimo! Katero? V nadaljevanju smo vam pripravili seznam »obnovljive« zelenjave.

- Oglas -

Mlada čebula

Odrežite celoten zelen del šalotke tako, da vam ostane zgolj spodnji del s koreninami in centimeter zelenega zgornjega dela. Nato njeno korenino postavite v kozarec z malo vode. V enem tednu vam bo zeleni zgornji del mlade čebule ponovno zrasel.

zdrava zelenjava

Česen

Česnove poganjke lahko vzgojite tako, da česen s spodnjim delom postavite v kozarec z malo vode. Zelene poganjke, ki jih bo odgnal lahko zaradi prijetnega blagega okusa uporabite kot okusen dodatek testeninam in solatam.

- Oglas -

Korenje

Zgolj za opozorilo – oranžnega dela korenčka žal ne moremo vzgojiti, lahko pa ponovno rast omogočimo vrhnjemu delu korenja. Vrhnji listnati del korenja je izvrsten dodatek k juham in solatam. Na prvi pogled zgleda kot peteršilj, okus pa ima tudi enko dober – če ne še boljši. Vrhnji del korenja odrežemo in ga postavimo v lonček z vodo z veliko sončne svetlobe. V dobrem tednu boste nagrajeni z okusnim svežim zelenim perjem.

Bazilika

Odrežemo nekaj centimetrov stebla od vrha, mu odstranimo liste ter postavimo steblo v kozarec vode. Tega postavimo nekam kjer ga bo doseglo veliko sončne svetlobe. V dveh tednih bo steblo odgnalo koreninice in takrat ga posadimo v lonček. Na ta način boste lastno baziliko lahko obnavljali v nedogled in nikoli več vam je ne bo treba kupiti.

Zelena

Vzemite plitko posodo ter jo napolnite z vodo. Vanjo postavite spodnji zeleni del zelene. V petih tednih boste opazili kako iz sredine spodnjega dela odganjajo novi poganjki. Ko bo teh zadosti jih presadite v zemljo. Posadite jih tako, da iz zemlje gleda kakšen centimeter poganjka.

Koriander

Podobno kot pri baziliki, steblo koriandra postavimo v kozarec z vodo in počakamo, da odžene nekaj koreninic. Ko so te dovolj goste ga presadimo v zemljo in čez nekaj mesecev boste imeli svoj lastni grmiček.

- Oglas -
Bodi Eko
Bodi Eko
Na uredništvu s skupnimi močmi pripravljamo številne članke in prispevke za zdravje in zdravo življenje, ekologijo ter nasvetov za dom ter učinkovito rabo energije Že več kot 20 let spremljamo in raziskujemo omenjena področja ter se ves čas izobražujemo in nadgrajujemo svoje znanje.
spot_img

NAJNOVEJŠE